"אח שלי נעדר בבַּאלִי שבאינדונזיה לאחר שיצא לגלוש על סאפ, השטח שבו נעלמו עקבותיו הוא ים מלא איים, מצוקים עם מערות וחופים קטנים. מעדויות בשטח אנחנו יודעים שהוא נסחף באופן ודאי. הסאפ שלו לא נמצא כשהוא צף, מה שמעלה את הסיכויים למציאתו חי", כך כתבה השבוע סיון משל מכפר סבא, שבוע לאחר שהחל המבצע לאיתורו של אחיה, אביב.

הצילום האחרון של אביב משל

השיחה האחרונה

אחותו הצעירה של אביב שוחחה אתו בפעם האחרונה ביום ראשון שעבר, 16 ביוני. למחרת, זמן קצר לפני שנעלם, הספיק אביב לדבר עם חברו עמית. השניים יצאו יחד לטיול ב-9 באפריל, יום הבחירות לכנסת. הם הספיקו להצביע בבחירות, וטסו לפיליפינים. אחרי שסיימו שם את הטיול, עמית חזר לארץ ואביב המשיך לאי באלי שבאינדונזיה.

ביום שני שעבר נסע אביב לאי לֶמְבּוֹנְגַן, הצמוד לבאלי, שם תיכנן ללון לילה אחד. בשעה אחת וחצי בצהריים הוא הגיע למפרץ מאשרוּם-ביי, שכר גלשן (SUP) ויצא לגלוש בים. הדיווח האחרון נמסר משתי צעירות אוסטרליות, שניצבו על הצוק שמעל המפרץ והצטלמו. בשעה שתיים וחצי הן הבחינו בגולש שנמצא במרחק 400 מטר מהחוף, זיהו שהוא במצב מצוקה, והזעיקו עזרה.
יחידת החיפוש וההצלה המקומית הגיעה למפרץ ופתחה בחיפושים. צוות החילוץ של חברת "מגנוס איתור וחילוץ" שנשלח מהארץ מטעם חברת הביטוח "הפניקס" (שביטחה את אביב) הגיע לשם יומיים לאחר מכן. ארבעת אנשי הצוות של מגנוס נעזרים בצוות חילוץ מקומי וכן בשייטים, בטייסי מסוקים ובטייסי מטוסים קלים הפועלים בהתנדבות. במבצע החיפושים משתתפים גם ירדן משל, אביו של אביב, ודודו רני משל, שגר בארצות הברית וטס משם לבאלי במשך 30 שעות.

צילום: פרטי

ככל הידוע, אביב יצא מתחום המפרץ, נקלע לזרמים עזים ונסחף ללב האוקיאנוס. בגלל כיווני הרוחות והזרמים סבורים המומחים שהוא עשוי להימצא בים או על החוף, מעברו השני של האי באלי. הם חישבו את המקומות הפוטנציאליים שאליהם עשוי היה להיקלע, ושם מתרכזים החיפושים. בתחילת השבוע התקבלו תצלומי לוויין של אזור החיפוש, ובהם נראו בלב ים גופים שעשויים להיות כלי שיט. החיפושים הופנו לכיוון הגופים הללו. לא היה ניתן להבחין בגלשן, מאחר שגודלו קטן יותר מהגודל המינימלי של גוף שמצלמת הלוויין יכולה להבחין בו מהחלל, ולתעד אותו באיכות סבירה.

גם עשרה ימים לאחר שנעלם, ממשיך צוות מגנוס במשימתו. "מניסיון העבר, בחלק מאירועים הצלחנו להחזיר את הנעדרים הביתה", אומר רון לביא, מנהל צוות החילוץ בחברת מגנוס, ונמנע מהערכת הסיכויים להצלחה במשימה.

בחמ"ל של מגנוס בארץ פועלים עשרה מומחים. הם מנתחים את מפות הרוחות והזרמים באזור, מקבלים דיווחים ישירים מהשטח (כפי שנשמעים במערכת הקשר של צוותי החיפוש), ומעדכנים את האם צהלה ואת שתי בנותיה (20, 17) בכל התפתחות.
"הם ממש מדהימים", אומרת סיון, אחותו של אביב. "הם לא רק מקצועיים, הם גם רגישים מאוד, ויודעים איך לדבר אתנו, וזה לא מובן מאליו. הם מגלים סבלנות למשמע כל השאלות שלנו, ולכל התיאוריות האופטימיות שאנחנו מעלים".

אילו תיאוריות?
"שהוא זרוק באיזה חוף, באיזו מערה, המון ספקולציות שאנו רוצים לחשוב עליהן".

אביב משל. ככל הנראה נקלע לזרמים עזים | צילום: פרטי

כותב חוויות

אביב משל (23), יליד כפר סבא ובוגר תיכון רבין, שירת על סטי"ל בחיל הים, ובניגוד למה שניתן היה להניח, גלישת גלים כלל לא הייתה אחד מתחביביו. "הוא אדם שאוהב לכתוב", אומרת אחותו סיון. "הוא כותב קטעים לסטנדאפיסטים, ורבים פונים אליו שיכתוב להם. לא פעם ראיתי אותו יושב עם חברים, כותבים ומתים מצחוק. הוא אדם מצחיק, שחושב קדימה. הוא תיכנן ללמוד קופירייטינג עם שובו מהטיול".

על כישרון הכתיבה שלו ניתן היה ללמוד מהפוסטים שכתב במהלך הטיול, בעמוד הפייסבוק שלו, ושליוו את התצלומים המרהיבים שצילם ואת החוויות שעבר. למשל, הפוסט שכתב ב-5 ביוני, שבועיים לפני שנעלם, לאחר שטיפס על הר באטור באי באלי:
"בערב שלפני, אימא הזכירה לי שהייתה אזכרה שישית לסבא שלי, שמואל סיקרון ז''ל, שהלך לעולמו כשהייתי בן 17, וכל מה שעניין אותי אז היה לעבור את המתכונת ההיא בתנ''ך.

"כשהתחלתי לעלות להר ההוא באמצע הלילה כדי לצלם תמונות מדהימות של זריחה — פתאום קישרתי בין שני האירועים. אני בעצם הולך לטפס על ההר הזה ולהתקרב לסבא שלי, שלפי האמונה שלו נמצא אי שם בשמיים.

"כשצילמתי את הזריחה ההיא ידעתי שקיבלתי את מה שלשמו באתי. אבל כשצילמתי את העץ הבודד ההוא, הרעוע והשברירי שנוגע בשמיים ועדיין מחזיק מעמד... זה היה הרגע שזלגו הדמעות מעצמן. מדהים איך שאתה מגיח אליי לפעמים משום מקום, סבא".
האחות סיון מוסיפה: "אנחנו מתגעגעים אליו, אנו רוצים למצוא אותו, אנחנו לא נפסיק לחפש לרגע. אנחנו לא דתיים, אבל פונים לכל מי שמאמין ומבקשים להתפלל לשלומו של אביב, ולחשוב מחשבות חיוביות על גורלו. אנחנו חייבים למצוא אותו, הזמן שלנו אוזל".