סיוון פישמן, תושבת כפר סבא, נתקלה בפוסט שנכתב בדף של עמותת "עזרה מיידית לניצולי שואה", ובו בקשה להגשים משאלה לניצולת שואה. "מחר ניצולת שואה מקסימה, ילידת פולין, חוגגת יום הולדת, ועוגת פסיפלורה היא המשאלה שלה", כך נכתב. היא לא חשבה פעמיים והתגייסה למשימה.

מדובר בעמותה שהוקמה בעזרת מתנדבים, שסייעו באופן פרטי לניצולי שואה נזקקים ובודדים במשך שנים ארוכות, תוך ציפייה שמדינת ישראל תקבל על עצמה אחריות ותדאג לרווחתם. מאחר שהדבר לא קרה, וניצולים שבהם טיפלו מתנדבים בעמותה נפטרו, החליטו מתנדבי העמותה להקים עמותה, שתטפל בלי בירוקרטיה בכל תחום בחייהם של הניצולים. העמותה דואגת לניצולי השואה בכל היבט הקיום האפשרים, ממזון מוכן, דרך ליווי צמוד בבתי חולים ואפילו דאגה לבעלי החיים שלהם, וכן דואגת שניצולי השואה לא יהיו לבד גם בימי ההולדת.

המשאלה שהתגשמה | צילום: פרטי

פישמן, אם לשלושה, למדה בעבר קונדיטוריה ועוסקת באפייה כתחביב. כשראתה את הפוסט, התרגשה והחליטה להגשים את משאלתה של הניצולה, ואף גייסה בדרך מתנות מתושבים. "כתבתי בקבוצת 'המאמות של כפר סבא' את הסיפור, והוספתי: 'אם מישהי כאן מעוניינת לתרום דברים חדשים שהיא לא משתמשת, כמו קרמים, בשמים או כל דבר אחר, אשמח לבוא לאסוף'". 

התגובות והתרומות לא איחרו להגיע. "נשים הציעו לתרום בשמים, קרמים, מגבות, פיג'מה חמה ואפילו מצעים", סיפרה פישמן. "אספתי כמה פריטים, והוספתי תיק איפור ממני". 

בשל מצבה הבריאותי של ניצולת השואה, באותו היום לא יכלה פישמן לפגוש אותה. אולם היא נסעה לעמותה ברמת גן, מסרה את העוגה ואת המתנות, ואלה הועברו אל הניצולה בהמשך היום. בעמותה ביקשו לשמור על חסיונה של ניצולת השואה, אך סיפרו כי היא התרגשה עד דמעות כשראתה את המחווה שנעשתה לכבודה. "היא בכתה מהתרגשות, ואמרה שמעולם לא קיבלה כל כך הרבה מתנות ותשומת לב", סיפרו. 

פישמן נוהגת לעצור מדי פעם את מרוץ החיים ואת העומס בעבודתה, לטובת קיום מצוות קטנות וגדולות. בצניעות, ובחיוך מתוך מבוכה, היא מספרת: "אני נמצאת איפה שצריך אותי. אספתי בעבר תרומות לתינוק בן חצי שנה, ובחג האחרון חברתי לעמותה שאוספת חבילות לחיילים בודדים. הסיפוק שלי מכך הוא עצום".