נמלי האש מטרידים את תושבי כפר סבא: מספר תלונות בנוגע לתופעה העונתית הגיעו ל"מיינט כפר סבא" בימים האחרונים והתושבים טוענים כי ניתן לעשות הרבה יותר כדי למגר את המטרד. 

תושבת שכונת הדרים החדשה: "הילד שלי מתגלש ופתאום אני שומעת צעקה. אני ניגשת אליו ורואה מעין כוויה בסביבות הברך ושרשרת של נמלים על רגליו. אני מרגיעה אותו ומתקשרת למוקד שהביא מדביר אך התופעה חזרה על עצמה יום למחרת, הפעם עם אמא אחרת שישבה עם שני ילדיה על ספסל". 

צילום המחשה: אורי שלום, המשרד להגנת הסביבה

תושבת שכונת יוספטל: "אי אפשר לצאת מהבית לגינה הציבורית. פשוט אי אפשר. הנמלים האדומות האלו עוקצות וכל עקיצה שלא נדע. זה כואב מאוד. למזלי, הבת שלי לא נעקצה, אבל אני לעומתה נעקצתי. כשסיפרתי לגננת על התופעה וביקשתי ממנה שתבדוק אם בחצר הגן יש נמלים כאלו, היא אמרה לי שאמנם אין נמלים כאלו בגן אך הוסיפה, כי 'הרבה הורים פנו אליה באותו עניין לאחר שילדיהם נעקצו'. צריך לעשות לזה סוף". 

כידוע, קיימים מינים רבים של נמלי האש ולא כל נמלה בצבע חום היא נמלת אש בהגדרתה. בישראל קיימת התפשטות של נמלת האש הקטנה כבר מלפני כעשרים שנה, והיא נצפתה במספר מוקדים בעבר גם באזור השרון ובהיקף נרחב. 

לפי המשרד להגנת הסביבה מדובר בנמלה המוגדרת כאחד מ-100 המינים הפולשים המסוכנים לסביבה. היא אמנם אינה מעבירה מחלות, אך מהווה מפגע תברואתי ועקיצותיה כואבות מאוד ויוצרות מעין כוויה. כיצד תזהו אותה?  "זוהי נמלה קטנה מאוד, שגודלה פחות ממילימטר", אומר עידן ארטנשטיין - מומחה להדברה. "היא בצבע חום-אדמדם ולרוב ניתן לראות את הנמלים האלו מתהלכות בשורה. עם בוא הקור והגשמים יש הפוגה בפעילות שלהן לרוב בין החודשים דצמבר למרץ". 

מעיריית כפר סבא נמסר: "עיריית כפר סבא משקיעה משאבים רבים במרחב הציבורי ומבצעת ניטור וזיהוי שטחים באופן שוטף, בהם התגלתה תופעת נמלת האש, כמו גם ביצוע טיפול נקודתי במקומות בהן נתגלתה הנמלה. חשוב לציין, כי מדובר בתופעה כלל ארצית ויש חשיבות להדברת נמלת האש על ידי כלל הרשויות. בעקבות הפעולות הרבות בהן נוקטת עיריית כפר סבא ומאות אלפי שקלים שהושקעו בנושא, אנו עדים לצמצום משמעותי בתופעה בעיר. בנוסף, עיריית כפר סבא בוחנת שיטה חדשה לצמצום את תופעת נמלת האש וזאת באמצעות הצבת מלכודות הפזורות בשטח, ובכוונתה לערוך פיילוט ולבחון את אפקטיביות השיטה כבר במהלך קיץ 2020, כאשר הנמלה שבה לפעילות. חשוב להדגיש, כי בחודשי החורף נמלת האש אינה פעילה ואנו פונים גם לבעלי שטחים פרטיים, לטפל בשטחיהם".