בשבוע הבא ייחנך בכפר סבא מרכז תעסוקה חדש לצעירים על הרצף האוטיסטי, שהחל לפעול לפני כחודשיים וחצי.
גיא במרכז התעסוקה. "לייצר להם תקווה" | צילום: פרטי
במקום יועסקו בעתיד חמישה-עשרה אוטיסטים בתפקוד גבוה, בעבודות פשוטות שיתאימו ליכולותיהם: למשל, אריזת מוצרים, הכנת מחזיקי מפתחות, מתיחת בדי קנווס על מסגרות והדפסת ציורים על עץ. "המטרה היא לייצר תעסוקה לצעירים, שפעמים רבות מתקשים להחזיק במקומות עבודה קבועים", אומרת טל בנסמן, אם לשני בנים על הרצף האוטיסטי, שיזמה את הקמת המרכז, כהרחבה של מיזם קודם.
לפני כשלוש שנים הקימה בנסמן עסק משפחתי קטן "החיות של דודו" — ייצור מתנות לעובדים ומוצרים לבית ולמשרד, המעוטרים בציוריו של בנה הבכור עידו (22), אוטיסט בתפקוד בינוני. "העסק הוקם למען עידו, מתוך רצון לייצר לו תעסוקה ושגרה יומית בחייו הבוגרים", אומרת אמו. "תוך זמן קצר הפך העסק למיזם חברתי, שמספק פתרונות תעסוקה לצעירים אוטיסטים בתפקוד נמוך ובינוני". 
כ‑20 צעירים, כולל עידו, המתגוררים בשלושה הוסטלים בכפר יונה ומגיעים יום-יום למרכז התעסוקה המקומי, מועסקים על ידי בנסמן בעבודות אריזה. "הם נהנים מעבודה צבעונית, מגוונת, מותאמת ומשַלֶמֶת", היא מדגישה, ומוסיפה: "מה שהחל כדאגה לבן שלי, הפך למתן תקווה לעוד צעירים אוטיסטים. החלום הקטן שאב אותי לחלום בגדול, וככל שהחלומות מתגשמים, כך אני מעזה לַחלום בגדול יותר". 
בנסמן מייצרת ומשווקת מתנות לחגים. במהלך 2018 היא סיפקה ממוצריה לעשרות ארגונים וחברות. מדובר בהזמנות הכוללות עשרות, מאות ואלפי מתנות. המרכז החדש הוקם, לאחר שכמות ההזמנות למוצרי "החיות של דודו" גדלה, ולא ניתן היה עוד להסתפק בסטודיו הקטן שלה ובמרכז לתעסוקה בכפר יונה. 
"כל ההכנסות והרווחים מ'החיות של דודו' מוקדשים להמשך פיתוח העסק, לפיתוח מוצרים חדשים ויפים יותר ולהקמת עוד עמדות עבודה לצעירים אוטיסטים. בקרוב ארכוש גם מכונה להדפסה על עץ, ואכשיר את האוטיסטים להפעיל אותה. וכך, במקום לשלוח עבודות לספק חיצוני, אייצר עוד עמדת עבודה ועוד משרות לאוטיסטים".
ירון (32) הוא האוטיסט הראשון שכבר עובד במרכז התעסוקה החדש יומיים בשבוע, מרכיב מחזיקי מפתחות ומשתכר למחייתו. הוא עדיין מתגורר בבית הוריו, וזוהי עבודתו הראשונה. גם בנה הצעיר של בנסמן, גיא (15), עובד במרכז בסופי שבוע ובחופשים. הוא אוטיסט בתפקוד גבוה מאוד, וברמת תקשורת גבוהה מאוד, תלמיד מצטיין במגמת מנהיגות סביבתית בכפר הירוק, וחבר בתנועת הצופים. מדי פעם מצטרפים אליו חבריו מהכיתה ומהתנועה.
בנסמן כבר פנתה לבית אקשטיין, והציעה להעסיק את כל מי שמתאים לעבודה. "לא כל אחד מתאים. לצורך הכנת מארזים או הרכבת מחזיקי המפתחות, למשל, נדרשת מוטוריקה עדינה", היא מסבירה. מעבר לאספקת עבודה, החזון שלה הוא ליצור במקום מעין מסגרת חברתית ("משפחה", כדבריה) לכל מי שעדיין חי בביתו או בהוסטל ומנותק מהעולם החיצוני, "שם יוכלו לפגוש אנשים השווים להם, שמבינים אותם, ולייצר להם תקווה". 
גם האוטיסטים מכפר יונה יוזמנו למרכז החדש בכפר סבא. "הם יגיעו פעם בשבוע, וזו תהיה מבחינתם עוד התנסות לצאת החוצה. על בסיס הניסיון הזה יוכלו להשתלב במקומות עבודה אחרים", היא אומרת. 
בהמשך מתכננת בנסמן להקים פרויקט חינוכי לבני נוער, שיגיעו להתנדב במרכז, במסגרת פרויקט מחויבות אישית: "תוך כדי כך הם יכירו את עולמם המיוחד של צעירים על הספקטרום האוטיסטי, וילמדו להכיל אותם. כך אוכל לתרום למען חברה ישראלית טובה וסבלנית".