תושבים בכפר סבא מתלוננים כבר תקופה ארוכה על אי-אכיפה של איסוף צואת כלבים. לדברי תושבים בשכונות האוניברסיטה, הירוקה ומרכז העיר, המצב הפך בלתי נסבל. 

בשכונה הירוקה טוענים תושבים, כי יש שבילים המלאים בצואה. "אנשים מסתכלים בנייד ומתעלמים ממה שהכלבים שלהם עושים במכוון", אמרה השבוע תושבת השכונה. "אני ממש סובלת, הכלב מריח והולך לכיוון קקי של כלבים אחרים. הווטרינר המליץ לחסן אותו כי זה לא בריא ומביא מחלות. חיסנתי את הכלב שלי במאות שקלים". 

כלב בדשא מסתכל בייאוש אל מול מצב הרחובות | צילומים: שאטרסטוק, פרטי

רבים מציינים כי תופעת גללי כלבים שאינם מפונים על ידי בעליהם הולכת ומתרחבת. התופעה המצערת מוכרת בכל אזורי העיר. 13 גינות כלבים נפרסו בכל רחבי העיר, שבהן יש ספסלים, פחי אשפה, ומתקן שקיות לאיסוף הצואה. כן ניתן למצוא ברחבי העיר לא מעט מתקני שקי-קקי, ובכל זאת חלק מבעלי הכלבים אינם לוקחים אחריות, והאכיפה ככל הנראה לא מתבצעת מספיק. 

תושבת מרכז העיר מצביעה על התופעה בשכונת הפרחים, ברחובות החרמון, הגולן, ששת הימים והסמטאות הסמוכים. לדבריה, היא פנתה לעירייה וביקשה שיגיע פיקוח. "זה כבר לא מטרד קטן. בעלי כלבים, קחו אחריות".

מיותר לציין כמה תסכול נגרם למי שדרך במקרה על צואה של כלב ונאלץ לנקות את הנעל של עצמו או של הילד שלו, ולעיתים גם את העגלה של התינוק.

העירייה אמנם יוצאת אחת לתקופה במבצע אכיפה, כאשר גובה הקנס על גללים שלא נאספו מתחיל ב-500 שקל ויכול להגיע ליותר מזה, אך כנראה שמבצעי האכיפה אינם מספיקים.

גם בשכונת האוניברסיטה מתלוננים על צואת כלבים שמלכלכת את המדרכות, ומדגישים כי התופעה הוחמרה מאוד לאחרונה. "יש שביל מסוים בשכונה שמוביל לבית הספר דבורה עומר ואנחנו מכנים אותו 'שביל הקקי'", מספר תושב העיר. "מדי בוקר השביל מלא בצואה ולא נראה שיש אכיפה במקום. למה העירייה לא שולחת פקחים שיחלקו דוחות לבעלי הכלבים?".

הקקי הכפר סבאי. תמונות קשות | צילום: פרטי

לדבריו, "אני מכיר תושבים באזור שמעדיפים ללכת לביתם בדרכים ארוכות יותר כדי להימנע ממעבר בחלק מהמדרכות, שבאופן מסורתי מלאות בצואת כלבים".

מעיריית כפר סבא טרם נמסרה תגובה. 

ומה קרה בהרצליה?

תופעת גללי הכלבים לא פסחה על הרצליה. גם שם, כמו בכפר סבא, נרשם מרמור גבוה בקרב התושבים לנוכח אי היכולת לאכוף את מלאכת האיסוף על בעלי כל הכלבים בעיר. הדבר הביא לפתיחת דף סאטירי ששמו "קקי הרצלייני" ובו מעלים מדי יום תושבים את מפגעי הבוקר עם כיתובים משעשעים ומתוסכלים לסירוגין. ולסיכומו של עניין, אפשר היה לצחוק על כך שהדשא של השכנים חום יותר, אבל כנראה שזה פשוט לא נכון. 

הסלוגנים של קבוצת "קקי הרצלייני" בוכים וצוחקים יחדיו | צילום: מתוך דף הפייסבוק קקי הרצלייני