לפני כשבוע הגיע בן נקר (23), תושב פתח תקווה וחובב טבע מושבע, לאיזור מפעל קניאל בכפר סבא, על מנת לצפות בעץ אלון תבור נדיר ויפהפה ששכן במקום. נקר, שביקר במקום לפני כשנה, זכר את האלון המרשים לטובה. עם זאת, כשהגיע למקום חשכו עיניו. האלון העתיק שהיה אחד מהשרידים האחרונים ליער האלונים העצום שהתקיים בעבר באיזור ושהתפרש בין הירקון ועד לחיפה, נכרת.

גדם העץ שנכרת | צילום: בן נקר

"מדובר בעץ שהוא פיסת היסטוריה, שהצליח לשרוד מימי נפוליאון, דרך בירוא היערות הטורקי במאה ה-19 ועד עכשיו", אומר נקר. "יש עוד תמונות שלו מחודש פברואר השנה, כך שהכריתה שלו התבצעה ככל הנראה בחודשים האחרונים. מדובר בעץ שיש פחות מעשרה כמותו בכל כפר סבא. זה פשוט נורא עצוב", מספר נקר שאף פנה לעיריית כפר סבא ולקק"ל בנושא כדי לאתר את הכורת, אך עדיין ללא תגובה. ממחלקת גנים ונוף נאמר לו שהמקרה סגור מבחינת העירייה ואין כוונה לעסוק בו יותר.

"מדובר בעץ אלון תבור הדור ויפהפה", מספר עזרא ברנע, מזכיר עמותת אלוני ישראל שביצעה את מיפוי האלונים בארץ. "הוא פליט של יער אלוני תבור שהיה באיזור השרון, והצליח להינצל מפעילויות הכריתה, או משנת 1830, או מהתקופה הטורקית", מוסיף ברנע. יש לציין שמתחקיר שביצעה העמותה עולה כי עולה כי קבלן שעבד במקום, ביקש ככל הנראה להוריד את העץ מאחר שהפריע לעבודותיו. העמותה שלחה מכתב חריף לרשות הטבע והגנים בנושא.

האלון שנכרת. עץ יוצא דופן | צילום: עזרא ברנע

"זה לא בעיה לאתר מי הקבלן", ממשיך ברנע. "העץ הזה לא נגדע מעצמו. ידענו מלכתחילה שמדובר בקבלן שעובד באיזור. הרי העץ הזה לא נפל מעצמו, מיד האלוהים, עץ אלון כזה לא קורס בסופה, מישהו כרת אותו".

יש לציין שהאלון המדובר היה מפואר במיוחד, כשבבסיסו היה בקוטר של 50 ס"מ, עם צמרת בקוטר של 13 מטרים, כשפיצול הענפים שלו מתחיל בגובה של 1.25 מ', כך שלפי כל קנה מידה מדובר בעץ ייחודי.

חבר המועצה פנחס כהנא שעד לאחרונה היה ראש משמר האילנות בכפר סבא, אמר ל-"מיינט כפר סבא":

"זה מאוד עצוב. יש במדינה הזו חוק וכמו שנוקטים בדברים אחרים, צריך לשמור על העצים. החוק שומר עליהם, ואם יש כריתה לא מורשית, יש להגיע לכורת. בשביל זה יש חוקים. בשביל להבהיר לאנשים שאי אפשר לכרות ככה עץ בוגר.

"מעבר לעובדה שמדובר בעץ בוגר, בכל הנוגע לאלונים יש מאמץ גדול להחזיר את האלונים לשרון, היו פה בעבר הרבה אלונים. מדובר בעץ שבין כה וכה גדל לאט ויש קושי לגדל אותו. יש חיות בר שעלולות להפריע לגדילתו.

"יש אנשים שמשקיעים אנרגיה רבה במיפוי האלונים ובהחזרתם, ומדובר במפח נפש גדול עבורם. לא יכול להיות שלוקח כל כך הרבה זמן להבין מי נמצא מאחורי הכריתה. צריך לחקור את המקרה הזה עד הסוף, לא בשביל רדיפה אלא עבור ההתרעה כדי שאנשים יבינו שלא כורתים עץ. היה ניתן להעתיק אותו, לא היה צורך לגדוע אותו".

העץ לאחר שנגדע. מקרה עצוב | צילום: שי ברודצקי

מעיריית כפר סבא נמסר: 

"מדובר בעץ אלון עתיק שנכרת ללא אישורם או ידיעתם של פקיד היערות האמון על הנושא וגורמי המקצוע בעירייה. הנושא נמצא כעת בבדיקה לאור העובדה שכריתה ללא אישור נחשבת לעבירה על החוק. יש להדגיש כי עיריית כפר סבא, כחלק ממדיניות ראש העיר רפי סער, רואה חשיבות רבה בשימור העצים כחלק בלתי נפרד מהנוף העירוני ומתייחסת בחומרה רבה לכל פגיעה בהם". 

מקק"ל נמסר: "קק"ל לא קיבלה כל בקשה למתן היתר רשיון כריתה או העתקה לעץ זה, שמדובר בפעילות מצערת שאינה חוקית.

"לצערנו, לקק"ל אין סמכויות אכיפה בנושא, והגורם המוסמך לחקור ולפעול בנושא הוא הסיירת הירוקה".

יצירת קשר עם עמותת אלוני ישראל באמצעות : baloot@baloot.org.il