פסק דין תקדימי: דיירי בניין משותף ברחוב חבצלת השרון 19 בכפר סבא יחוייבו לשלם עשרות אלפי שקלים לתושב העיר שענף עץ שהיה בחצר הבניין נפל על רכבו. 

להמחשה בלבד. צילום מסך: חדשות 12

השופטת מרי יפעתי, מבית משפט השלום בנתניה, חייבה את ועד הבניין ואת חברת הביטוח בה הם מבוטחים, בתשלום פיצוי של כ-35 אלף שקלים לתושב העיר שרכבו ניזוק עקב נפילת ענף של עץ שהיה נטוע בחצר הבית המשותף בסמוך למקום חניית הרכב.  

השופטת מרי יפעתי טענה כי "קיימת חובת זהירות קונקרטית לגבי העץ הנדון ואז יש לבחון האם המזיק הפר את החובה המוטלת עליו. קרי, האם נקט באמצעי הזהירות הסבירים שמחובתו היה לנקוט בהם בנסיבות כדי למנוע את הנזק". 

לדבריה של השופטת, למרות שהצמחיה בחצר הבניין טופלה על ידי גנן מוסמך מכל מקום על דיירי הבניין והוועד היה לצפות את הנפילה. "אמנם, אין חולק כי נציגות הבניין הפקידה בידי גנן את הטיפול בגינת הבית המשותף. עם זאת...איני סבורה כי די בנטען ובראיות שהוצגו כדי לקבוע כי הנתבעת נקטה באמצעי הזהירות הסבירים שמחובתה היה לנקוט בהם בנסיבות כדי למנוע את הנזק". 

בנוסף, קבעה השופטת כי לא ברור מה היה הגורם לנפילת העץ ומשכך הם אחראים על נזקו: "האם הנתבעים הביאו ראיות המעידות כי לא יכולים היו לצפות את התרחשות המקרה ומשכך, לא יכולים היו למונעו? התשובה לכך שלילית".