קשה להסביר את היקף השפעת רשת הטלגראס על החברה הישראלית. הרשת שאיפשרה סחר אנונימי בסמים באמצעות אפליקציית הטלגראם, הפעילה בשיאה משחקי "חפש את המטמון" ברחבי הארץ, וניהלה משחק חתול ועכבר בלתי נגמר עם משטרת ישראל. כל זאת בשעה שהלגליזציה של הקנאביס הפכה להיות הנושא החם במערכת הבחירות הארצית שהסתיימה לאחרונה.

כך נראה הטלגראס | צילום אילוסטרציה: מיינט

ועם זאת, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה הגישה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד כתבי אישום נגד 27 נאשמים בפרשת הטלגראס מכל רחבי הארץ, במסגרתם היא מנסה לקעקע את תדמיתה התמימה של הרשת, ולהוכיח כי היא לא פחות מאשר רשת פשע מורכבת ומתוחכמת.

האישומים נגד כלל המשתתפים ברשת כוללים את העבירות הבאות: עבירות לפי חוק המאבק בארגוני פשיעה, עבירות של תיווך לסחר בסמים מסוכנים, סחר בסמים מסוכנים, הדחת קטין לסמים מסוכנים, החזקת סמים שלא לצריכה עצמית, שיבוש מהלכי משפט, הלבנת הון, העלמת מס וכן עבירות נוספות.

"ניאו" ו-"פאפוש"

לפי הפרקליטות במסגרת הרשת, נעצרו שני תושבי כפר סבא. הראשון הוא תושב כפר סבא (46), המכונה "NIO", ששימש לפי כתב האישום בהתחלה כעובד בענף בקרת הסחר, התקדם והפך להיות ראש הענף, ופיקח על פרסומים של סוחרי סמים. כמו כן, הוא מואשם ב-7 רכישות של קנאביס בכמויות שונות. על תפקידו זה קיבל שכר המוערך בעשרות אלפי שקלים מדי חודש וכן חומרי קנאביס בכמות שאינה ידועה. לפי כתב האישום, בעת מעצרו, הוא החזיק סם מסוג פסילוצין במשקל 5.3 גרם, וכן קנאביס במשקל 24.33 גרם.

קנאביס, הכוכב של הטלגראס. היה גם LSD | צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק

השני הוא תושב כפר סבא (41) שכונה "פאפוש", ששימש בשלב מסוים על פי כתב האישום כראש אגף מגדלים. תפקידו היה להיות אחראי על מידע ותמיכה למגדלי סמים מסוג קנאביס, "פאפוש" הפעיל בין השאר קבוצות למגדלי פנים ולמגדלי חוץ, כמו גם קבוצה למגדלים מתקדמים, קבוצת זרעים ועציצים, וכן ציוד עזר לגידול הסם.

בין השאר, היה אחראי "פאפוש" על הקמת הערוצים המתעדים את תהליך גידול הסם. כחלק מפעילותו אימת "פאפוש" את הסוחרים השונים והרחיק משתש שחשד בו כי הוא סוכן סמוי. "פאפוש" אף היה שותף בניהול קבוצה איזורית לסחר בסמים פסיכדליים. כמו כן ניהל "פאפוש" סחר ישיר בין המגדלים למנהלי ולעובדי טלגראס, במסגרתם קבע כי הרף העליון למכירת גרם קנאיס יעמוד על 65 שקל, לכל מנהל או עובד בארגון.

עבור פעילותו בארגון קיבל "פאפוש" שכר חודשי שנע בין 2,000 ל-5,000 שקל. בעת מעצרו נתפסו בחזקתו 10 גרם קנאביס, וכן סמים פסיכדליים, מסוגים שונים הכוללים LSD. שני הכפר סבאים פעלו ברשת בין השנים 2019-2017.

קנאביס אבל לא רק

לדברי הפרקליטות, כתבי האישום הם פרי חקירה סמויה ממושכת בהובלת יחידת הסייבר בלהב 433 וימ"ר צפון במשטרת ישראל, כאשר סמוך למעבר לחקירה הגלויה נטלו חלק כוחות רבים נוספים (מאות שוטרים) מלהב 433 ומיחידות נוספות, כמו גם יחידת יהלום ברשות המסים ומחלקת החקירות של הכונס הרשמי במשרד המשפטים, בשיתוף הרשות לאיסור הלבנת הון במשרד המשפטים.

החקירה לוותה בידי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה במשך תקופה ארוכה, כאשר בציר הבין-לאומי של החקירה פעלה המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות המדינה. בתיק רחב היקף זה נאספו מאות עדויות, נתפסו מאות מחשבים וטלפונים סלולריים, ונאספו ראיות נוספות מסוגים שונים.

מכתב האישום עולה כי מרבית הסמים שנמכרו ב"טלגראס" כללו סמים מסוג קנאביס בתצורות שונות, אולם בפלטפורמה נמכרו גם סמים מסוגים נוספים, כגון LSD ו-MDMA. כמו כן, מנהלי ועובדי ארגון טלגראס איפשרו, על פי החשדות, ביודעין מכירת סמים לקטינים וחלקם אף עודדו את המכירה לקטינים.

כתבי האישום מתארים את ההיררכיה הארגונית של רשת טלגראס בראשה עמד דב סילבר, המצוי כעת בהליכי הסגרה מאוקראינה לישראל, כמו גם את היקף הסחר ברשת המדוברת שבמסגרתה פעלו 3,000 סוחרי סמים (ביניהם 250 קטינים), 200,000 רוכשי סמים (מספר הקטינים לא ידוע), כשהכנסות הארגון עצמו מפעולות התיווך נאמדות בלפחות 30 מיליון שקלים.

עם הגשת כתבי האישום, ביקשה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה לעצור 22 מתוך 27 הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם, וכן הוגשו בקשות לסעדים זמניים לצורך חילוט הרכוש שנתפס ברשותם בעת מעצרם.