בחמש ועשרים בבוקר יום שני פילחו האזעקות את שמי השרון, ותושבי כפר סבא ניעורו למציאות חדשה שאינם מורגלים לה טיל ששוגר מעזה ונפל על בית באחד המושבים הסמוכים. מי שמרחב מוגן בדירתו רץ לשם בחיפזון, מבולבל וטרוט עיניים. מי שאיתרע מזלו ואין ממ"ד בביתו לא הספיק אפילו לחשוב על החלופה מקלט ציבורי, אם קיים כזה באזור מגוריו. בשל הנסיבות המפתיעות וההתרעה הקצרה, רבים העדיפו לצאת לחדר המדרגות, לרדת למרתף הבניין, אם יש כזה ואם הוא פנוי מגרוטאות, או סתם להישאר בבית ולהתעלם מהאירוע.

לא חלף זמן רב, ועובדי עיריית כפר סבא פתחו את כל המקלטים בעיר. אחר כך, בהנחיית פיקוד העורף סגרו אותם, ובשלב מאוחר יותר, כשהסתמנה הסלמה ברצועת עזה פתחו אותם שוב. בתוך כך, הורים לילדי הגנים שבהם אין מרחבים מוגנים ראויים הציפו את העירייה בתלונות, וכמה חברי מועצה זריזים כבר הגישו שאילתות בנושא, לקראת ישיבת המועצה הבאה.

הבית שנפגע במשמרת. העיר את כל כפר סבא ונחת אצל השכנים | צילום: יאיר שגיא

מבדיקה לא מייצגת של מקלטים ציבוריים, נראה, כי רוב המקלטים במצב תחזוקה סביר, מוכנים לעת חירום, במיוחד אלה שמשמשים בימי שגרה לצרכים אחרים לפעילות של תנועות הנוער ולבעלי עסקים קטנים ששכרו אותם מהעירייה, ובהם מרכז לאומנויות לחימה, בית ספר למוזיקה, אולפן הקלטות וחדר חזרות.

והתושבים: רובם אינם מתייחסים למקלט ציבורי כאופציה; חלקם אפילו לא היו מודעים לקיומם, או מתקשים לדעת איפה הם נמצאים בדיוק. כך, למשל, מקלט מספר 3 ברחוב הנביאים שבשיכון קפלן. הוא מוקף בעשבייה גבוהה, דחוק בין בית ספר לבין מבנה המשמש את נהגי חברת מטרופולין, מעט סמוי מן העין. במקום לא נמצא שלט שיצביע על מיקומו. במינימרקט הסמוך, אף אחד מהעובדים לא ידע על קיומו.

גם מקלט מספר 12, ברחוב שאול המלך 7 בשיכון יוספטל, מוקף צמחייה עבותה שלא נגזמה מאז הקיץ שעבר, ושלוליות מקיפות את הכניסה. בפנים מתקיימת במהלך השנה פעילות של תנועת חב"ד. בשבוע שעבר מכרו שם תחפושות. מעמדי מתכת רבים עם תחפושות עדיין ממלאים את חלל המקלט, עדות לפעילות הפורימית שנערכה שם.

במקלט 11 הסמוך, ברחוב שאול המלך 5, פועל מועדון של בני עקיבא. המקלט אמנם מקושט בשלטים ובסיסמאות, אך מסודר למדי. שכנה המתגוררת בבנין נטול מרחב מוגן, הנמצא כמאה מטרים מהמקלט הציבורי, אומרת: "מעולם לא נכנסתי לשם, כדי לבדוק אותו לעת חירום. השבוע כשנשמעה האזעקה, בכלל לא חשבתי עליו. פשוט נשארתי בבית".

מקלט שצולם בשבוע שעבר. לא מוכנים | צילום: פרטי

200 מטר משם, ברחוב יהודה המכבי 2, בלבו של מתחם בנייני רכבת, נמצא מקלט נוסף, מסודר ונקי. גם מאחורי המבנה של קולנוע חן המיתולוגי, ברחוב לוי אשכול, נמצא מקלט מרווח מסודר. עם זאת, לא ניתן היה למצוא בכניסה למקלט את מתג התאורה. אחת העובדות במינימרקט הסמוך אמרה שמאז מלחמת המפרץ לא היתה במקלט הזה.

ביהודה המכבי 5, כך על פי רישומי העירייה, צריך היה להיות מקלט ציבורי. במקום נמצא כעת בית כנסת לבני העדה האתיופית. לדברי השכנים, בית הכנסת הזה נבנה על המקלט.

ברחוב המקביל, עומד מבנה תעשייתי חד-קומתי ישן, שנותר בו רק בית מלאכה למסגור תמונות. בעבר היה מתחת למבנה הזה מקלט תת-קרקעי, שנראה כאילו נסגר לפני שנים. המקלט מוקף עשבייה, גרוטאות חוסמות את הגישה למדרגות המובילות מטה, וכתובת גרפיטי משעשעת מתנוססת על הקיר החיצוני.

תושבי הרחוב, כמו רבים ברחובות אחרים, מתלוננים שלא ניתן למצוא את הכניסה למקלט במרתפי הבניינים שבהם הם גרים, בשל הזוהמה והגרוטאות שממלאות אותם. כשאחד התושבים נשאל מה תעשה בעת האזעקה הבאה, השיב: "לא אעשה כלום". 

פחות מקלט. יותר ארון בגדים | צילום: פרטי

כאמור, מקלטים רבים משמשים בימי שגרה למטרות קהילתיות או עסקיות. ברחוב דניאל 17, בשיכון קפלן, פועל קן של "השומר הצעיר". שני הרכזים שמפעילים את הקן דואגים לניקיונו. המקום אכן מסודר ונקי, ויש בו גם מטבחון מאובזר היטב. למקלט הזה יש שתי כניסות, שרק אחת פעילה כל השנה, ומשמשת את חברי התנועה. כאשר הכניסה השנייה נפתחה על ידי עובדי העירייה מיד לאחר האזעקה, התגלו שם זוהמה רבה, קרטונים וגרוטאות, שהם מכשול לכל מי שיהיה מעוניין להיכנס פנימה. עד יום שלישי בצהריים המפגע הזה לא טופל. אגב, אחד השכנים, גבר כבן 50, זוכר שבילדותו ירד למקלט הזה. בשני בבוקר, כשנשמעה האזעקה, במקום לרוץ למקלט הוא יצא החוצה "כדי לראות את הטיל", כדבריו.  

ואם היינו צריכים לרדת למקלט הזה ב-5 בבוקר? | צילום: פרטי

המקלטים שהפכו לאולפנים מוזיקליים

מקלטים רבים משמשים לצרכים מוזיקליים: במקלט מספר 1, ברחוב רות 23 בשיכון קפלן, פועל אולפן הקלטות קטן, שהוקם על ידי סטודנטים למוזיקה. בפינת המקלט הקטן מונחים מזרנים, המעידים על כך שבעלי האולפן נשארו בו בלילה כדי לשמור על הציוד, לאחר שהעירייה הורתה להשאיר את המקלט לא נעול.

גם במקלט השכן, שברחוב השופטים 6, פועל אולפן הקלטות שהוקם כאן לפני כמה שבועות. גם בעלי האולפן המשוכלל הזה ישנים במקום בלילה, כדי לשמור על הציוד היקר. לשאלה מה יקרה בעת חירום, כשהשכנים יבקשו למצוא כאן מחסה, השיב הבעלים: "על פי הנחיות העירייה, ועל פי הסכם ההשכרה, אנו מחויבים לרכז את הציוד שלנו בשטח שלא עולה על 20 אחוז משטח המקלט, וכך יהיה".

במקלט שברחוב שבזי 32 בשיכון עלייה פועל מועדון "חוצה גבולות". ביום שלישי בבוקר היה המקלט פתוח, על פי הנחיות העירייה, וכל הציוד המוזיקלי של הלהקה שעורכת שם חזרות הופקר במקלט בלי שמירה.

כך גם במקלט שברחוב יונה 8 בשיכון קפלן, המשמש את בית ספר למוזיקה "המפלט". מערכות תופים, קלידים והגברה ממלאות את חלל המקלט, שהיה פתוח ונטול השגחה. אגב, המקלט עצמו מוסווה בצמחייה גבוהה, והגישה אליו דרך החצר של מועדון הפיס לנוער.

במקלט שברחוב טירת צבי 15 שבשיכון "כיסופים" פועל מכון להגנה עצמית (קונגו פו משולב). המקלט, שהושכר לבעלי המכון על ידי העירייה, זכור לתושבי השכונה כחורבה שאינה מעודדת איש להיכנס אליה. לאחר ששופץ על ידי בעל המכון, הפך המקלט לסטודיו מודרני ומעוצב המושך אליו מתאמנים רבים מתושבי השכונה. בעת חירום, הוא עשוי להיות בעבורם חלופה ראויה למרחב המוגן שלא נמצא בדירותיהם.

מקלט דקורטיבי, אבל לא מועיל | צילום: פרטי

עשרה גני ילדים בלי ממ"דים

בעשרה גני ילדים בכפר סבא אין ממ"ד בתוך הגן. כך טוענים הורים לילדי הגנים בעיר, ומציינים את הגנים: ירדן, בדולח, מולדת, שרון, מרגנית, כרמל וההגנה. לדבריהם, ארבעה מהגנים סמוכים למקלט ציבורי שאליו הם אמורים להתפנות בעת חירום. עוד לטענתם, "יתר הגנים קיבלו הנחיה שבעת אזעקה הילדים והצוות מתכנסים בתוך הגן באזור שיש בו הכי פחות קירות חיצוניים. האזורים האלה ממש קטנים, וצרים מלהכיל 35 ילדים ואנשי צוות, והם גם לא ממש מוגנים. במקרה של אזעקה כולם אמורים להידחק לתוך חלל קטנטן בתוך הגן. בנוסף, יש גנים ש'האזור המוגן' כביכול צמוד לחלונות גדולים, ויש גם גן עם גג רעפים שאמור להגן על הילדים".

לטענת ההורים, הם ביקשו מהעירייה וגם מוועד הורי הגנים לקבל הסבר לאן אמורים הגנים הללו להתנייד, אם המצב הביטחוני יחמיר. "מהי התוכנית לשעת חירום של העירייה? האם יש פתרון כלשהו לגנים הללו? הרי בכל רגע עלול לקרות משהו כפי שקרה השבוע".

"זה מצב ארוך-שנים", מוסיפים ההורים, "שמותיר את הצוותים בגנים עם כל האחריות, אבל בחוסר אונים בפועל. גן מולדת, למשל, שופץ באחרונה. מדוע לא נבנה בו מרחב מוגן? מדברים על מיגון בקיץ, איפה זה עומד? לפני חמש שנים גנים אלה היו בדיוק באותו המצב, והעירייה לא עשתה דבר לשינוי המצב. יש אפליה גדולה מאוד בקרב ילדי הגנים, בתחום שהוא לחלוטין באחריות העירייה".

מקלט שבזי. את מי הוא בדיוק משרת? | צילום: אסף פרידמן

תגובת העירייה: "בהלה מיותרת"

"עיריית כפר סבא ערוכה היטב לכל תרחיש בטחוני, ונמצאת בקשר ישיר עם גורמי פיקוד העורף, מאז אירוע הירי אל אזור השרון", אמרו השבוע בעירייה. "צר לנו כי בשעה שעובדי העירייה עוסקים באחריות בפעילות להגברת הביטחון, יש מי שזורע בהלה מיותרת בקרב תושבי העיר ומפרסם פרסומים שגויים ולא אחראיים.

"ולגופו של עניין, כפי שעידכנו את הורי ילדי הגנים, אנו פועלים על פי הנחיות פיקוד העורף, ואם תהיה הנחיה המחייבת קרבה מיידית לממ"דים, ישובצו ילדי הגנים במבנים חלופיים בעלי מיגון מתאים. יש להדגיש, כי בשאר מוסדות החינוך קיימים מרחבים מוגנים.

"כמו כן, המקלטים הציבוריים שמישים לציבור התושבים, כשהעירייה מבצעת בהם בדיקה ובקרה אחת לשלושה חודשים, וכן מתבצעות בהם עבודות תחזוקה באופן שוטף. יש להדגיש, כי המקלטים הדו-שימושיים עומדים בתנאי פיקוד העורף ובעת חירום מפונים מכל הציוד שנמצא בהם.

"אנו עומדים לרשות התושבים לטיפול בכל פנייה".

למיקומים ולמפת המקלטים של כפר סבא - לחצו כאן.