כיצד הצליח אורן כהן, חבר המועצה מטעם הליכוד, להפוך למנצח הגדול של הרכבת הקואליציה בכפר סבא עם מנדט אחד בודד? זו גם השאלה שקוננה בליבם של לא מעט כפר סבאים, לאור חתימת ההסכמים הקואליציוניים בסוף השבוע האחרון. כהן, ייכנס לתפקיד סגן ראש העירייה בשכר, בעוד כשנתיים וחצי, כשהוא מקיים רוטציה עם יו"ר מפלגת מרצ בעיר, עילאי הרסגור-הנדין. מרצ, כזכור, היא הסיעה בעלת מספר המנדטים הגבוה ביותר, ארבעה בסך הכל.

אורן כהן, המנצח הגדול, עם ראש העיר סער | צילומים: פרטי, ראובן קפוצ'ינסקי

התשובה הפשוטה לשאלה זו היא ככל הנראה נאמנות. כהן הודיע על תמיכתו ברפי סער מיד עם היוודע תוצאות הסיבוב הראשון, כשרוב הגושים הגדולים תמכו דווקא ביוסי סדבון. גם עצם העובדה שכהן נמנה על מפלגת השלטון הנוכחית לא הייתה לו לרועץ. וכשמחברים אחד ועוד אחד, מגלים את הסיבה לכך שסער הפקיד כוח עצום בידי כהן בעל המנדט היחיד, בעוד סיעות גדולות מזו שלו מקבלות כוח זהה או פחות ממנו.

"עמדתי לצידו של ראש העיר ושיתפנו פעולה לפני הבחירות, תוך כדי הבחירות ובוודאי אעשה זאת גם לאורך כל הקדנציה", אמר השבוע כהן ל-"מיינט כפר סבא". "אין לי כל ספק שביחד נצעיד את כפר סבא בבטחה ונדע לכל האתגרים שעל הפרק", הוסיף כהן.

בסך הכל נכנסו לקואליציה של סער, סיעות מרצ בראשות עילאי הרסגור-הנדין (4 מנדטים), תנופה בראשות איתן צנעני (3), תפו"ח בראשות יובל לוי (2), וסיעות הליכוד של אורן כהן (1) והירוקות של עדי סקופ לוי (1). בכך למעשה נוצר איחוד בין שני שליש חברי המועצה, המהווה 14 מנדטים בסך הכל. כוח שצפוי להבטיח שקט תעשייתי עבור ראש העירייה הנבחר.

סגני ראש העירייה בשכר הם דני הרוש (סגנו של סער),  הרסגור-הנדין ואורן כהן ברוטציה. צנעני יכהן כמ"מ ראש העירייה וכן כסגן ראש העיר ללא שכר.   

ומה עם מסע ההסתה נגד הרסגור-הנדין?

אלא שבצד הסנטימנטליות האפשרית הקשורה בבחירתו של סער בכהן, הרי שביצירת הקואליציה הזו נאלץ ראש העירייה הנבחר לגלות לא מעט פרגמטיות. כך למשל במקרה של צירופו של יו"ר מרצ, עילאי הרסגור-הנדין, שאף טען כי יש קשר ברור בין מסע ההסתה נגדו במהלך הסיבוב השני בבחירות במהלכו נקרא "בוגד", לבין תומכי סער, ואף הפציר אז מיו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, לחדול מתמיכתו בסער, לאור תקדים יפעת קריב בהוד השרון.

"זה למעשה הדבר הראשון שדיברנו עליו, אפילו לפני פתיחת המו"מ", אמר השבוע הרסגור-הנדין. "הייתה לי שיחה נוקבת וברורה איתו על הנושא הזה. הוא הכחיש באופן ברור וגורף שהדבר הגיע ממטה הבחירות שלו, וכך גם אנשיו. מאחר שהמשטרה סגרה את התיק, למרות רצוני לחקור את הנושא עד תומו. הגעתי למסקנה שזה לא המקום להמשיך את הריבים מהבחירות. יש לציין, כי סער אכן מתנער מהדברים האלה".

בכל הנוגע לתיקים הרי שבנוסף לסגנות ראש העירייה ברוטציה, יקבלו הרסגור-הנדין ומרצ את תיק התחבורה, במסגרתו ינסו לקדם את האג'נדות החילוניות שלהם, כל זאת כשהם דרים בקואליציה אחת עם איתן צנעני ונציג סיעת תנופה הדתית.

"קיבלנו את יכולת ההשפעה הטובה ביותר, ואת עמדות המפתח הטובות ביותר, על מנת להביא את השינוי לכפר סבא. וזה מה שנעשה. אנחנו מאוד מרוצים מתפקידנו בקואליציה", הוסיף הרסגור-הנדין. לגבי העובדה שאורן כהן זכה לכוח רב עם מנדט אחד בלבד, בעוד מרצ מחזיקה בארבעה, אמר הנדין: "אנחנו לא נכנסים לשיקולים לגבי סגני ראש העיר האחרים".

מישהו אמר רוטשילד 55?

ואם חשבתם שהמשקעים שנוצרו בין הנדין לסער כבדים, הרי שהמחלוקות בין אנשי סער לבין יובל לוי, היו קשים בהרבה. כזכור, במהלך הבחירות תקף לוי בטענות קשות את מספר 2 של סער, דני הרוש. בין השאר, טען הרוש כי לוי תקף אותו בקבוצות וואטסאפ, השמיץ אותו וכינה אותו "גנב אוכל ממשפחות מצוקה". הרוש איים אז שייתבע את לוי על התבטאויות אלו. 

"התחרינו כולנו בעבר", אמר השבוע לוי ל-"ידיעות השרון", "צריך לשבח את היכולת של ראש העירייה לגשר על הפערים. על היריבות שהייתה בינינו. אני מניח שראש העירייה הנבחר נתן בי אמון מתוך הבנה שזו טובת העיר". הרוש עצמו, סירב להתייחס לנושא.

לוי שיכהן כממלא מקומו של סער כיו"ר מפעל המים ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה, הוסיף: "יש לי שלושים שנות ניסיון בתחום, והעיר תוכל ליהנות מהניסיון הזה. יש היום ואקום ענק בתחום ההנדסה. אין לנו אנשים. המצב זוועתי. המשרות לא מאוישות. אחת המטלות הכבדות שלקחתי על עצמי זה לשקם את העניין הזה, ואני עושה את זה כמובן בהתנדבות".

אלא שאחת הסוגיות שעמדה במוקד הבחירות האחרונות ובמסגרתה עתר לוי נגד עיריית כפר סבא בבית המשפט המחוזי, על אישור החכרת קרקע רוטשילד 55 לקבלן פרטי, שלטענתו נעשתה תוך הטיה של הצבעה לטובת תורם לסיעתו של ראש העירייה הקודם, צבי צרפתי, עדיין בוערת. לוי התנצח אז מול מנכ"ל העירייה, איתי צחר, במהלך המקרה ובמהלך הדיונים בבית המשפט. כל זאת, בעוד סער השאיר על כנו את המנכ"ל צחר, ועתה השניים צריכים לשתף פעולה. 

בנוגע לפרשת רוטשילד 55, אמר לוי השבוע: "לגבי עניין רוטשילד, החוק הוא חוק. אפשר לומר שיש לנו בעיה בהקשר הזה, ואני לא מתיימר להיות בעל כל הפתרונות. החלטת העירייה הקודמת לא הסירה את ההחלטה מהפרק, וראש העירייה הנבחר יצטרך לתת עליה את הדעת". בנוסף לתיקיו של לוי, ממה שיינפיין, השני ברשימתו יקבל את תיק הגמלאים וכן את הקתדרה העירונית.

מה רוצים בירוקות מעדי לוי סקופ?

איתן צנעני, שקיבל כאמור את תפקיד מ"מ ראש העירייה וכן סגנות ראש העיר ללא שכר, קיבל בסיפוק את תוצאות הרכבת הקואליציה. תנופה בראשותו תחזיק בתיק השירות לתושב הכולל את המוקד העירוני, תיק השכונות וכן אחריות מלאה על תחום הדת.

"קיבלנו בדיוק את התיקים שרצינו. היינו מאוד ממוקדים מטרה, רצנו עם האג'נדה הזו בבחירות וקיבלנו תפקידים שאנחנו יכולים בעזרתם ליישם את האג'נדה הזאת . בנוסף יש את עניין היכולת לעזור לאוכלוסיות המוחלשות, כשיש לנו את ועדת הנחות בארנונה וועדת ערר במפעל המים, אנחנו יכולים גם לעזור לציבור המוחלש". לגבי שיתוף הפעולה החוזר עם הרסגור-הנדין, אמר צנעני: "בסופו של דבר מה שחשוב אלו עקרונות ההסכם ולא זהות השותפים בקואליציה, ואנחנו מרוצים מאותם עקרונות".

בין פרגמטיות לסנטימנטליות. מועצת עיריית כפר סבא | צילום: רמי זרנגר

עדי לוי סקופ שייצגה את השכונות הירוקות בבחירות האחרונות וזכתה במנדט אחת, הביעה אף היא סיפוק רב מהקואליציה שנוצרה. לוי סקופ קיבלה את תיק התרבות, האחריות על השכונות הירוקות ואת מועצת הנשים. אלא שככל הנראה לא כולם מאושרים מהישגיה של סקופ, ובמהלך השבוע האחרון החל קמפיין ממומן נגדה ברשת החברתית, תחת הכינוי "סיבוב על הירוקות". עצם השימוש בכסף על מנת לפגוע בהישגיה, חריג כאן, מעצם העיתוי והקרבה היחסית לבחירות,  וכן מעצם הצלחתה להיכנס למועצה במסגרת מפלגה סקטוריאלית.

לוי סקופ אמרה השבוע ל-"ידיעות השרון", לגבי הקמפיין הממומן נגדה: "אני שמחה לגלות שהעובדה שאני הנציגה הראשונה והיחידה של השכונות הירוקות בקואליציה מעוררת כל כך הרבה עניין. אני בטוחה שכבר בתקופה הקרובה ובמשך חמש השנים הבאות תושבי כפר סבא כולה ותושבי השכונות הירוקות בפרט ישמחו מאד על כך שהביעו אמון בי ובסיעת "הרשימה שלנו".

ראש העירייה, רפי סער, אמר ל-"מיינט כפר סבא": "המטרה היתה להקים קואליציה המייצגת את כלל הפסיפס האנושי בעיר, רחבה,מאחדת ומייצגת את כלל תושבי העיר,  ממלכתית ואחראית.  הצלחנו לחבר את רוב הכוחות בעיר.  השותפות היא אמיתית מתוך ראיית טובת העיר ותושביה בשליחות אמיתית.  אנחנו מסתערים על העבודה בכל הכוח.  אני מברך את חברות וחברי הנהלת העיר ומודה לתושבי העיר היקרים על השותפות. יצאנו לדרך".

דני הרוש, סגנו של סער, אמר ל-"מיינט כפר סבא": "הקואליציה שהוקמה היא קואליציה איכותית אשר תוציא את העיר מקיפאון ותצעיד את העיר קדימה והלאה תוך שיתוף פעולה עם כלל הגורמים ובשיתוף פעולה מלא עם כלל תושבי העיר.

בהזדמנות זו ברצוני להודות לראש העיר רפי סער על האמון שנתן בי ועל שיתוף הפעולה ההדוק שבינינו וכן לכלל חברי סיעת דרך חדשה עם יציאתנו לדרך החדשה לניהול העיר. אסיים בתודה לרעייתי היקרה ומשפחתי על התמיכה הבלתי מסויגת לכל אורך הדרך".

משטרת ישראל לא הגיבה לעניין סגירת תיק ההסתה על בסיס התלונה שהגיש יו"ר מרצ, עילאי הרסגור-הנדין.