תופעה מטרידה ומסוכנת החלה לאחרונה כאשר בעלי רכבים, תושבי היישוב אורנית, החלו להשתמש בשבילי יער חורשים הצמוד לכפר סבא, ככביש עוקף פקקים. מנהל אזור מנשה והשרון בקק"ל שלח לאחרונה מכתב אל ראש מועצת אורנית בבקשה שלא לאפשר את תנועת כלי רכב וסגירת השער המחבר בין היישוב לבין היער.

מונית ביער. מראה נפוץ | צילום: סיני פזטל

בקק"ל מצאו תופעה זו לא רק כמטרידה אלא גם כמסכנת את הציבור. יעקב ארק, מנהל אזור מנשה והשרון בקק"ל, מסביר כי מדי בוקר, בשעות העומס בכבישים, נפתח שער הישוב אורנית אשר גובל ביער חורשים שבמזרח השרון, ועשרות כלי רכב נוסעים לתוך היער ובשביליו ככביש במטרה לעקוף את הפקקים באזור.

לדבריו, "העובדה כי המועצה אורנית מאפשרת מעבר חופשי בתוך היער כדרך עוקפת פקקים אינה מקובלת כיון שהיא מסכנת את הציבור ופוגעת ביער. ביער נמצאים מטיילים, ביניהם ילדים, וכלי רכב שנכנסים לתוך היער רק כדי לעבור בו, נוסעים בהרבה מן המקרים במהירות שאינה מתאימה לפני השטח ומסכנים את שלומם וביטחונם. ליער יש משמעות אקולוגית רבה לאזור השרון שהינו בין השטחים הירוקים הבודדים שנותרו באזור".

השער ליער. ישאר פתוח? | צילום: סיני פזטל

ארק מסביר כי תנועת המכוניות מעלה אבק, פוגעת בבעלי חיים ובצומח ומרחיקה מטיילים מן היער.  "ביער חורשים יש מכלול של בע"ח ומגוון עשיר של צמחי בר. כמו כן, היער הינו חלק מרצף של שטח פתוח המאפשר מעבר של בעלי חיים והוא בעל ערך אקולוגי רב. לצערנו תנועת הרכבים הערה מפירה באופן בוטה את מרקם החיים ביער".

לאחרונה פנה ארק בשם קק"ל, באמצעות מכתב, לראש מועצת אורנית שלומי לנגר, בבקשה שלא לאפשר את מעבר כלי הרכב ביער ככביש עוקף פקקים. במכתב לראש המועצה נכתב: "בשעות עומס התנועה, מאפשרת המועצה פתיחת שער הגדר ההיקפית לצורך מעבר רכבים דרך יער חורשים. יער חורשים מהווה אחד מהשטחים הפתוחים היחידים באזור ובמרחב, יש בו שפע של ערכי טבע ומהווה עוגן לאזור נופש... אני פונה אליך על מנת שלא תאפשר את פתיחת שער הגדר ועל ידי כך למנוע את תנועת כלי הרכב דרך יער חורשים, דבר הפוגע ביער ובמטיילים בו".

לא, הוא לא בדרך לפיקניק | צילום: סיני פזטל

ראש מועצת אורנית, שלומי לנגר: אמר בתגובה: "אכן קיבלתי את המכתב מקק"ל וביקשתי לבדוק את החוקיות שלו. השער הזה ימשיך להיות פתוח לטובת תושבי אורנית ואני לא אאפשר מהלך לסגור אותו. במקביל אני עובד על חלופות אחרות. אני קורא לכלל התושבים לנסוע בזהירות, לכבד את הטבע, לכבד את היער ואת כל מי שהולך או נוסע בו".