ארבע צעירות יפהפיות עוברות בידוק ביטחוני בכניסה לקניון אושילנד בכפר סבא. שלוש מהן עוברות בהצלחה את השער המגנטי. כאשר הרביעית עוברת דרכו, נשמע הצפצוף המוכר, ואחר כך תקתוק מעצבן של שעון. היא חוזרת לאחור, מוציאה את הטלפון הנייד מכיסה ומנסה לעבור שוב. הצפצוף חוזר, ותקתוק השעון נמשך. הבודק הביטחוני נוטל את גלאי המתכות וסורק את איברי גופה. כשהוא חולף על פני השד השמאלי שלה נשמע הצליל המאיים, ואז בום עמום, ומופיעה כתובת: "סרטן השד הוא פצצה מתקתקת. אם תגלו אותו בזמן תוכלו להציל את החיים שלכן".

מתוך התשדיר להעלאת המודעות לסרטן השד (מימין חרט, משמאל בר לב)

התשדיר המטלטל הזה, פרי יצירתם של שלושה מתלמידי מגמת ניו-מדיה ופרסום בתיכון אורט שפירא בכפר סבא, זכה במקום הראשון בתחרות פרסומאים צעירים, שערך משרד החינוך בין המגמות לטכנולוגיות תקשורת ברחבי הארץ.

המשימה שאִתה התמודדו המתחרים היתה "מסע פרסום חברתי". יוצרי התשדיר הזוכה נבו חרט (המפיק), רז בר לב (הבמאית) ונטע רגב (העורכת) הפיקו אותו כפרויקט גמר של המגמה, במסגרת מסע הסברה כולל לעידוד בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן השד, בעבור עמותת אחת מתשע, כדי לעורר מודעות לנושא. המסר שמסיים את הסרטון חד-משמעי: "אחת משמונה נשים עלולה להתמודד עם סרטן השד. לכו להיבדק".

"בום גדול"

פרויקט הגמר החל כבר בכיתה י"א. לרז בר לב ולנבו חרט היה ברור, שהפרויקט יעסוק בגילוי מוקדם של סרטן השד, נושא שנבו עסק בו רבות, מאז שאמו נפטרה מהמחלה לפני כחמש שנים (מתן הרצאות בנושא למבוגרים ולבני נוער, וארגון צעדות לזכר אמו ולהעלאת המודעות לנושא).

אחרי שבחרו את העמותה שבעבורה ישמשו כמשרד פרסום, הוטל עליהם להכין ארבעה סרטונים. הם הגדילו לעשות, והפיקו 16 סרטונים עם סיפורים אישיים של חולות סרטן, סרטון אחד לסיכום הפעילות שלהם בעמותה, סרטון נוסף שתיעד את סיפורו האישי של נבו, ותשדיר הפרסומת שהוגש לתחרות.

את הרעיון לתשדיר גיבשו במעין סיעור מוחות, שבו השתתף גם המורה איתי אברמוביץ, שליווה אותם לאורך כל ההפקה. "שברנו את הראש איך לגרום לנשים להתגבר על הפחד מבדיקה לגילוי מוקדם. חיפשנו רעיון מקורי ייחודי. לא רצינו עוד סיפור אישי של אשה שחלתה, אלא משהו שיעורר בום גדול, כמו שהסרטן מעורר בום גדול כשהוא מתגלה. משהו שלא יישאר רק בין כותלי בית הספר, אלא שכולם ידברו עליו", מספרים נבו ורז. הרעיון נשלח לביקורת מקצועית של משרד הפרסום האמיתי של העמותה, והתגובה היתה מפרגנת.

ארבע גיבורות התשדיר נבחרו מתוך עשרות רבות של מועמדות תלמידות למשחק ושחקניות מתחילות ששלחו תמונות וסרטונים בהשתתפותן. הסרטון נשלח לתחרות, אולם יוצריו נעדרו מטקס ההכרזה על הזוכים והענקת התעודות. נבו נמצא בשנת שירות במעלות-תרשיחא, ורז התגייסה לצבא. אחרי שהסרטון הועלה לעמוד הפייסבוק של העמותה, הוא זכה לאלפי צפיות. על תוכניותיה לעתיד, אומרת רז: "החלום שלי הוא לביים סרטים, לקחת רעיון מאפס, ללכת אתו עד הסוף ולרגש אנשים".

מאבק הנכים

בתחרות שאירגן משרד החינוך במסלול "כותבים צעירים", זכה עוד צוות ממגמת הניו-המדיה באורט שפירא במקום הראשון, על הסרט התיעודי הקצר שהפיק לארגון "נכה הוא לא חצי בן אדם". את הסרט יצרו מאי מורן, רז קליינמן, ליאור מסיקה ואופק מלובני, במטרה לסייע לארגון להגדיל את קצבת הנכים במדינה. במהלך הסרט מלווים התלמידים את אחד ממנהיגי מאבק הנכים, אלכס פרידמן (30), הלוקה בניוון שרירים נסוג SMA, והוא משותק ומרותק לכיסא גלגלים.

מתוך הסרט "נכה הוא לא חצי בן אדם" (במרכז אלכס פרידמן)

פרידמן ייסד לפני ארבע שנים את ארגון "נכה הוא לא חצי בן אדם" ועומד בראשו. הסרט מתעד את פרידמן בעת ההפגנות וחסימות הכבישים. אף שלא כל דרישותיהם התקבלו, הסרט מתחיל ומסתיים באמירה "ביחד ניצחנו".

"הרעיון לעשות את הפרויקט שלנו על מאבק הנכים עלה, מכיוון שאבי נכה בעקבות תאונה", מספרת במאית ועורכת הסרט, מאי מורן, תלמידת י"ב. "אחרי שהסרט הועלה לדף הפייסבוק של העמותה, קיבלנו המון שבחים על כך שבני נוער עוסקים בנושאים כאלה, ושאכפת להם". 

תעודת הצטיינות הוענקה גם למורה איתי אברמוביץ, על עבודתו במגמה ועל תרומתו להובלת דרכי הוראה ולמידה ייחודיות, לקידום הישגי התלמידים, להנהגת יוזמות חינוכיות, ולעידוד התלמידים לאקטיביזם חברתי תוך מיצוי יכולותיהם.