בסיומם של שבועיים סוערים, שהחלו עם כוונת עיריית כפר סבא לסגור גני ילדים, נמשכו במחאת הורים קולנית ונגמרו ברפורמה חדשה שהשיקה העירייה בבתי הספר היסודיים, דלף סרטון של ראש העירייה, רפי סער, במפגש עם אנשי מינהל החינוך העירוני, שבו אמר בין השאר: "חלק מההורים פועלים ממניעים פוליטיים", "הם יצטרכו לחיות עם זה 15 שנה".

"לא סוגרים את הגן", "איפה איפה איפה ראש העיר?", קראו עשרות הורים שנכחו ומחו בישיבת מועצת עיריית כפר סבא ביום רביעי שעבר. כל זאת, לנוכח הודעת העירייה בשבוע שעבר על מיזוגם הצפוי של עשרה גני ילדים וסגירתם למעשה. ההודעה, שהגיעה לטענת העירייה בשל מיעוט נרשמים בגנים המדוברים, עוררה זעם בקרב הורים לילדים בגנים ונציגיהם. האחרונים, חברי ועד הורי גני הילדים, אף פירסמו הודעה חריגה, שעל-פיה ההחלטה התקבלה לחלוטין בלי התייעצות או שיח מקדים עם הוועד. "כל זאת, בניגוד מפורש לסיכומים שנעשו מול כל צמרת עיריית כפר סבא, מראש העירייה, דרך מנכ"ל העירייה ועד מחלקת הגנים", נמסר מהוועד.

כתוצאה מכך, הגיעו כאמור כמה עשרות הורים, חלקם עם ילדיהם, לישיבת מועצת העיר, כדי לשטוח את טענותיהם בגין התנהלות העירייה. אלא שדווקא בישיבה הקריטית המדוברת לא נכח ראש העירייה, רפי סער, וכך מצאה עצמה ד"ר אסנת ספורטה, מחזיקת תיק החינוך, מתמודדת עם טענות ההורים הרבות. בין השאר טענה ספורטה, כי חלק מההורים מוּנָעִים מסיבות פוליטיות, טענה שרק גרמה לתרעומת רבה יותר בקהל הנוכחים.

הנאום המלא של סער: "אין לי בחירות מחר בבוקר"

אבל אם מישהו חשב שהסערה של השבוע שעבר תישכח, הרי שכל זה היה רק הסיפתח למה שהתרחש ביום ראשון השבוע. במהלך פגישת מינהלה של עובדי אגף החינוך בעיריייה בבית הספר היסודי שמעון פרס בשכונה הירוקה, שהייתה אמורה לעסוק ברפורמה בבתי הספר היסודיים, ובה נכחו אנשי מקצוע של אגף החינוך העירוני, ביקש ראש העירייה סער להגיב על אירועי המחאה במועצת העיר ביום רביעי שעבר. בין שהאירוע אמור היה להיות סגור, ובין שלא, הרי שסרטון של חלק מהנאום עלה בשידור חי בדף הפייסבוק של העירייה, הוסר לאחר כדקה, אך הופץ ברחבי המרשתת ועורר תרעומת רבה בקרב הורים לילדי הגנים בפרט, ובקרב תושבים בכלל.

הורים מפגינים נגד סגירת גנים בשבוע שעבר | צילום: פרטי

במהלך הסרטון נצפה סער אומר את הדברים הבאים: "לצערי, אם הייתי מגיע ביום רביעי, זה לא היה ככה. כל ההתלהמות הזאת שתפסו אנשים מיקרופון... והתחילו, חלקם ממניעים פוליטיים. אסנת (ספורטה, א"י) אמרה את זה בצורה מדויקת. יש קבוצה מצומצמת מאוד שלא קיבלה את תוצאות הבחירות. מה לעשות, הם יצטרכו לחיות עם זה ב-15 השנים הבאות. אני לא הולך לאף מקום. אז הם יתייבשו חמש שנים, עשר שנים, 15 שנים. סבבה. אבל אם אנחנו עושים מהפכות אז כולם ביחד. כולם ביחד. מי שלא איתי... אתם תראו כל מיני אנשים שייעלמו, לא יישבו בפורומים, לא יישבו בקבוצות. לא מפריעים, עובדים ביחד. יש לנו מטרה אחת".

אלא שבעוד הסרטון שהופץ תפס רק חלק מדברי סער, הרי שההקלטה המלאה של נאומו הגיעה לידי "ידיעות השרון" ו"מיינט כפר סבא", ובה מתייחס סער לדברים נוספים. בין השאר, במסגרת המפגש התייחס סער למאמציו לייצר תקציב חינוך, גם על חשבון נושאים מוניציפליים אחרים:

"72 מיליון שקל זה לא בא מהשמיים. זה לבטל פרויקטים, לקחת סיכון, לקחת סיכון לטוב ולרע זה אני. בחורף הבא יהיו הצפות ולא ביצענו עבודות ניקוזים שהיו צריכות לעלות 14 מיליון שקל כי נתתי את הכסף לחינוך, ואני אסתובב בלילה בגשם, אין לי בעיה... למה? כדי לתת את כל מה שאפשר לתת היום. אני כל הזמן אגיד לכם את זה, אני אעשה שטיפת מוח, את כל מה שאפשר לתת היום. זאת הגישה".

"מה שהיה בשבוע שעבר זאת פעם ראשונה ואחרונה מבחינתי בקדנציה הזאת. לא מקבל את ההתלהמות הזאת. לא מקבל את העניינים האלה. לא קורא רשתות. לא מעניין אותי מה כתבו ברשתות. לא מעניין אותי מה כתבו בפייסבוק. לא מעניין, שיכתבו. זה לא מעניין. אין לי בחירות מחר בבוקר. אתם כנראה לא מבינים. אין בחירות בעוד חודש, גם לא בעוד שבועיים ולא בעוד חצי שנה".

רפי סער. אין לו בחירות מחר | צילום: ראובן קפוצ'ינסקי, מתוך אתר העירייה

"עכשיו זה הזמן לעשות את מה שנכון. ואם לעשרה הגנים האלה הייתה באמת זכות קיום? מצוין. ואם מתוך העשרה גנים האלה יש גנים שאני ראיתי בהם מספרים של ארבעה, שבעה, שניים, שלושה ילדים, אז מה לעשות? אמרתי לאורי (ארבל גנץ, מנהל אגף החינוך, א"י), תזמין אותם אליך לחדר. את ארבעת ההורים, תושיב אותם ותגיד להם: 'שלום, אתם מוזמנים עכשיו לגן איריס'. ארבעה ילדים, מה נעשה? נשאיר אותם פתוחים או נסגור. אתם מבינים את הקטע שלי. יש פה שבעה ילדים, תביא אותם ללשכה שלי, שבעה הורים, כואב הלב. הלוואי שהיה אחרת, אבל גן כזה עולה 700,000 שקל. קחו את ה-700,000 האלה ותשקיעו בחינוך. את הארבעה, שבעה, 12 ילדים תעבירו לגן ליד, וחבר'ה, אם יש בגן 30 ילדים, לא קרה כלום.

"אני ראיתי את המספרים, אין כל כך זעקה. יש רק איזה דמגוג אחד שרץ ברשתות עושה... שיעשה מה שהוא רוצה. שייעשו מה שהם רוצים. זה לא מעניין. אני ראיתי את המספרים. אני במספרים אלוף. אני יכול להציג לכם תמונה הכי יפה בעולם. והתמונה בכפר סבא היא לא רעה. אבל חבר'ה, יצאנו לדרך חדשה ב-י-ח-ד. זה המסר שאני רוצה להעביר מכאן. מכאן אנחנו הולכים צעד צעד. יש פה מהלך גדול. דיברנו על זה כל מערכת הבחירות. מתחילים ליישם את זה.

"אני כל הזמן אומר לה 'למה זה ככה', תקצצי את הזמנים, מה עוד שנה, מה עוד שנה וחצי. למה ינואר 21', תעשי ינואר 20', ובואי נגמור את זה. אני מכיר את הנתונים. לא רוצה ינואר 21', רוצה ינואר 20'. (קולות ברקע). אני אומר את זה בחיוך. צריך לעשות את זה טוב וצריך לעשות את זה בסבלנות. הנה, אתם רואים? מבחינתי לעשות את זה בספטמבר הקרוב. אני אומר את זה בחיוך. אתם צריכים להבין בסופו של דבר. גם אני עם כל הרצון שלי ואני פושר גדול. אני דוחף את המערכת עם הרבה מאוד כוח, יש דברים שלפעמים יגידו לי טובת הילד, החינוך, התהליך, ואז אני לוקח צעד אחורה ואומר: 'אוקיי, עד ינואר 21' אני אהיה ילד טוב".

"סתימת פיות"

"חבל שראש העירייה לא מבין שחינוך הוא אחד הנושאים הא-פוליטיים היחידים. כולנו רוצים שלילדים שלנו יהיו תנאים הולמים לגדול בהם. 30 ילדים בגן זה אומר פחות תשומת לב, זה אומר פחות יחס אישי וזה מיתרגם לפגיעה בילדים", אמר ח', אב לילדה הלומדת בגן כפר-סבאי.

"הסרטון וההקלטה זרעו פחד אמיתי בציבור", אמרה חברת המועצה הדר לביא, בהתייחסה לסרטון. "אם לדעת ראש העירייה שלנו דמוקרטיה היא סתימת פיות המצב חמור ביותר. כולנו רוצים עיר טובה יותר, אבל תושבים פה לא יוותרו ולא צריכים להתבקש לוותר על זכות הביטוי שלהם", הוסיפה חברת האופוזיציה.

בכל הנוגע לסגירת הגנים אמרה לביא: "מעולם לא נסגרו כל כך הרבה גנים בכפר סבא. זאת מדיניות קיצונית, זאת בחירה של הנהגת העיר וזאת אחריותה". כמו כן אמרה לביא, כי לדעתה "ציפוף ילדים בכיתות או בגנים הוא לא נכון פדגוגית. הניסיון לצייר אותו ככזה הוא לכל הפחות לא מובן, ובמקסימום נתפס כשקר וכזלזול באינטליגנציה".

מעיריית כפר סבא נמסר: "ראש העיר רפי סער ממוקד אך ורק בעשייה למען הציבור ואינו עוסק בנושאים שאינם קשורים לכך. בהזדמנות זו מזמין את כל השותפים- תושבים ופעילי ציבור לקחת יחד חלק בעשייה למען הקהילה הכפר סבאית בעיר. כל שאר הנושאים הינם חסרי חשיבות".