בואו נעשה סדר בדברים. רוזי שנדל נולדה לפני פתיחת מלחמת העולם הראשונה באייכנהאוזן שבגרמניה. כשהגיעה ב-1936 להוד השרון, ג'סי אוונס הדהים את העולם כשכבש את אולימפיאדת ברלין עם 4 מדליות זהב - הוא היה מבוגר מרוזי רק בשלושה חודשים. כשהוכרזה המדינה ב-1948, שינדל הצעירה (אז 35) עבדה ככובסת, מילה שבעצמה כבר כמעט לא שומעים, וכשהוכרזה הוד השרון כעיר ב-1990, היא הייתה צעירה בת 77.

רוזי שנדל ובנה רפי עם שאולי דור (במרכז), מנכ"ל עד "120" | צילום: ליאת ערבות, באדיבות "עד 120"

ואולי מה שייתן לכם פרופורציות היא העובדה כי היא קיבלה מכתב ברכה אישי מהנשיא שמעון פרס ז"ל כשמלאו לה מאה ב-2013, הוא היה צעיר ממנה בעשור.

השבוע, כאמור, חגגו לה בבית הדיור המוגן "עד 120" עוד יום הולדת. שנדל עצמה עברה למקום ב-2003, כשנה לאחר שבעלה הנס נפטר. יש לציין כי הזוג עלה ארצה מתוך אמונה ברעיון הציוני, היו ממקימי הוד השרון, ולקחו חלק פעיל בפעילויות התרבות בה. שנדל אף התנדבה במשך עשרות שנים בחלוקת אוכל לחולים בבית החולים מאיר.

משפחתה של שנדל ברובה נשארה לגור לצידה בהוד השרון והיא כוללת שני בנים, 6 נכדים ו- 12 נינים. לאור המאורע יוצא הדופן שוחחנו עם נכדתה תמי מורן.

איך חוגגים 105?

"בחיק המשפחה. בשנים האחרונות אנחנו חוגגים רק בחיק המשפחה, כי זה כבר יותר קשה לה. היא מאוד עצמאית, עדיין מתקלחת והולכת לבד, היא מאוד עקשנית לגבי זה והיא מנסה להמנע מבקשת עזרה. הזיכרון שלה מהעבר הרחוק עדיין טוב, אבל קשה לה לזכור דברים שקרו לאחרונה. היא עדיין מפתיעה אותנו בלי סוף, כמו למשל העובדה שהיא עדיין זוכרת איך לדבר אנגלית" .

מה הסוד שלה?

"כנראה שהסוד שלה הוא תמיד לעשות למען אחרים. היא באמת אדם טוב. היא תמיד חושבת על אחרים לפני שהיא חושבת על עצמה. היא עסקה בהתנדבות כל השנים, והמשפחתיות אצלה תמיד הייתה מאוד חשובה.

"בנוסף, היא אדם מאוד מאוד צנוע, תמיד מסתפקת במה שיש, לא מעניין אותה לצבור רכוש והיא מאוד עקשנית לגבי זה. היא מהדור הסגפני של פעם".

נולדה לפני מלחמת העולם הראשונה. שנדל | צילום: ליאת ערבות, באדיבות "עד 120"

איפה היא גרה לפני שעברה לבית עד 120, היא תזהה את הוד השרון של היום?

"הם גרו באותו צריף אליו הם גם עלו בהוד השרון, בית של שני חדרים. הוא עדיין עומד על תילו ברחוב הבנים פינת האורנים. אני חושבת שאם היא תצא החוצה היום היא תזהה את הרוב, כי הרחוב הראשי נשאר בערך אותו הדבר. עדיין יש את הפלאפל של כדורי, ועדיין את חנות הספרים של מאיר, כמו גם בניינים אחרים מוכרים. אבל מן הסתם את המתחמים החדשים היא לא תכיר.

ואיך הייתה יום ההולדת עצמה?

"היה מאוד מרגש ומחמם את הלב ואנחנו חייבים להגיד תודה גדולה למנכ"ל עד 120, שאולי דור, ולצוות העובדים על כך שהם התגייסו לארגן עבורה מסיבה מרגשת. בדרך כלל חוגגים לכל ילידי החודש ביחד, אבל באמת בגלל שהיא יוצאת דופן, אז חוגגים לה בנפרד. עשו לה עוגה מיוחדת רק לה, וקישטו את הבית. חשוב להדגיש כי אפילו בגילה המופלג היא אישה מאוד בריאה, היא אפילו לא לוקחת כדורים לכאב הראש, ולא מבקרת רופאים".