האם מערכת הענישה על תיקי סמים מסוג קנאביס בבתי המשפט משנה את מדיניותה? מגזר דין שניתן לפני מספר ימים בבית משפט השלום בכפר סבא עולה כי שינוי מדיניות האכיפה בנוגע לסמים אלו במשטרה, הגיעה גם לבית המשפט.

צילום המחשה: shutterstock

צעיר בן 21 מכפר סבא קיבל רק מאסר על תנאי וקנס סמלי על ארבעה תיקים שונים, מתוכם שלושה אישומי אספקת סמים (סחר), התנגדות למעצר והפרעה לשוטר במילוי תפקידו. 

מדוובר בארבעה תיקים פליליים שעמדו כנגד הצעיר על מעשים שביצע בין השנים 2018-2016. בתיק הראשון יוחסו לו שלושה אישומים של אספקת גרם חשיש, החזקת חשיש במשקל 14.37 גרם והחזקת ציוד לטחינת קנאביס. התיק השני כלל אישום על החזקת חשיש במשקל 0.78 שקל לצריכה עצמית, והתיק השלישי עסק בכך שניסה להימלט משוטרים שהגיעו לביתו לחיפוש והשליך כ-99 גרם קנאביס מחולק לשלוש שקיות. בתיק הרביעי הוא הורשע בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, הפרת מעצר בית והחזקת 1.44 גרם קנאביס. 

יתירה מכך, כחלק מהסדר הטיעון נשלח הנאשם לשירות המבחן אך התסקירים בעניינו היו שליליים נוכח סירובו להשתלב בטיפול ושרידי הסם שנמצאו בבדיקות שהגיש. המדינה הסתמכה על התסקירים וביקשה לגזור על הנאשם תשעה חודשי מאסר בעבודות שירות, לצד קנס, מאסר על תנאי, ופסילת רישיון בפועל ועל תנאי. 

שופט בית משפט השלום בכפר סבא, אביב שרון, במסגרת "ניקוי שולחן" של עבירות סמים העומדים ותלויים בבית המשפט החליט "להימנע מלהטיל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בעבודות שרות ולהעניק לנאשם הזדמנות אחת ויחידה להוכיח לבית המשפט כי זנח את דרך הפשע והשימוש בסמים...". 

השופט ציין כי הוא לוקח בחשבון את כמויות הסם הקטנות, את חלוף השנים מאז ביצוע העבירות, את חרטתו והודאתו של הנאשם, וכמובן את נסיבות חייו המורכבות שבצילן לא פלא שחבר ל"נוער שוליים" והתמכר לסמים. 

השופט הוסיף כי למרות התסקירים השליליים, הנאשם מנסה כיום לייצב את חייו והוא לא רוצה לפגוע במאמציו להשתלב בשוק העבודה.

לאור כל אלה החליט השופט לגזור על הנאשם מאסרים על תנאי למשך שלוש שנים (שבעה חודשים שלא יעבור עבירות סמים מסוג פשע ועבירות כלפי שוטרים, ושלושה חודשים שלא ישתמש בסמים ויפר הוראה חוקית), פסילה על תנאי למשך שלוש שנים וקנס של 3,500 שקל.

לפסק הדין המלא באתר "פסקדין" לחצו כאן