מחקר חדש ורחב היקף של עמותת אור ירוק חושף כי כל צעיר שני (50%) מודה כי נהג לפחות פעם אחת באופנוע או ברכב ללא רישיון. 

צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

המחקר כלל כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א שהשתתפו בתכנית "סינמה דרייב" שמפעילה עמותת אור ירוק בשיתוף משרד החינוך, בבתי הספר בארץ. הנתונים נאספו ממאות בתי ספר ברחבי הארץ החל מה-1 בספטמבר 2017 ועד ה-30 ביוני 2018.

מנתוני המחקר עולה כי בני נוער רבים לא רואים בנהיגה תחת השפע אלכוהול, במהירות מופרזת, ללא חגורת בטיחות או שליחת הודעות במהלך נהיגה כמעשה מסוכן. המחקר בדק את השפעת התכנית על דעותיהם של בני הנוער בכל הנוגע לתפיסת הסכנות בכביש. התלמידים נשאלו שאלה זהה לגבי השקפותיהם בנושאים שונים הקשורים לבטיחות בדרכים לפני ההשתתפות בתכנית ובסיומה במטרה לראות האם גם בסיומה דעותיהם והשקפתם השתנו.

צילום המחשה: דוברות המשטרה

כאמור, על פי נתוני המחקר כ 46% מבני הנוער בכפר סבא הודו כי הם נהגו ללא רישיון. כמו כן, 20% ציינו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה ונוהג ו- 28% חושבים שלא תמיד מסוכן לסמס בנהיגה.

מבט כלל ארצי על  הנתונים מציג גם הוא תמונה מטרידה

  • 27% מהנשאלים טענו כי זה לא מסוכן בכלל לנהוג ללא רישיון או אם נוהגים בזהירות בכבישים צדדים. לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון (אלו שטענו כי  זה לא מסוכן כלל או "התנדנדו")
  • 53% מהצעירים טענו כי קיים סיכוי שינהגו הביתה לאחר שתית שליש בירה או מנת אלכוהול אחרת (החוק קובע כי אסור לנהג צעיר לשתות אלכוהול, אפילו טיפה אחת, ולנהוג). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 44% בקבוצת הסיכון.
  • 32% מבני הנוער לא פסלו כי יחזרו הביתה עם חבר ששתה חצי ליטר בירה (13.5% אף טענו כי חצי ליטר בירה לא משפיעה). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 43% בקבוצת הסיכון.
  • 45% מבני הנוער לא חושבים שלסמס בנהיגה "לא תמיד מסוכן", (15% אף טוענים כי זה לא מסוכן אם הנהג מנוסה ונוהג לאט). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 54% בקבוצת הסיכון.
  • 54% מבני הנוער טענו כי לא יעמדו על כך שחבר שנוהג במהירות מופרזת יאט את הרכב (25% טענו כי אין מצב שיגידו  משהו – פאדיחה). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 39% בקבוצת הסיכון.
  • 32% מבני הנוער לא חושבים שמאוד חשוב לחגור חגורת בטיחות  במושב האחורי בכל מצב (10% טענו כי חשוב לחגור רק בנסיעות מחוץ לעיר). לאחר שנחשפו לתכנית חל שינוי של 45% בקבוצת הסיכון.
  • 68% מהנשאלים חושבים שלבנות יש יכולת להשפיע לטובה על נהיגת הבנים. 

צילום המחשה: shutterstock

על פי נתוני עמותת אור ירוק, מתחילת השנה נהרגו 33 נהגי רכב צעירים (עד גיל 24) בתאונות דרכים – נהג צעיר אחד בכל שבוע בממוצע.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "תוצאות המחקר מצביעות על כך שרבים מהצעירים לא מבינים את ההשלכות המסוכנות של מעשים כמו נהיגה בשכרות, או נהיגה על כלי רכב ללא רישיון. המדינה מחויבת להגן על החיים של הנהגים הצעירים ונדרשת להשקיע בהסברה ייעודית לבני הנוער ובאכיפה מניעתית בסביבת מרכזי בילוי בהם נמצאים נהגים צעירים רבים.".