בצד הבעיות המקצועיות של הפועל כפר סבא והדיון הבלתי-פוסק בעתידו של המאמן ארז בנודיס, שקיבל משנה תוקף אחרי ההפסד הביתי להפועל אשקלון, צצה השבוע סוגיה חדשה ומעניינת לא פחות.

האם הקבוצה עשויה לחזור לידיו של הבעלים הקודם, סתיו שחם? נכון שזה נשמע כמו מדע בדיוני, אבל בקונסטלציה מסוימת זה יכול להפוך לתרחיש מציאותי. בין הצדדים מתנהל בימים אלה קרב גרסאות, ושלוש תביעות שונות בבית המשפט.

ממשיכים להתכסח. שום (מימין) ושחם בתקופתו במועדון | צילומים: עוז מועלם, יוגב עמרני

שתי תביעות של שחם נגד שום הראשונה בנוגע לביטול צ'ק על סך 250 אלף שקל, שהיה אמור לקבל לידיו בגין העברת זכויות הניהול על המועדון, והשנייה קשורה במכירת רז כהן להפועל תל אביב, כאשר לטענת שחם, שום התחייב להעביר לו אחוזים מסוימים מכספי המכירה. מנגד, תובע שום את שחם על סך מיליון שקל, לאחר שלטענתו התגלו חובות עבר מתקופתו של שחם, לאחר העברת הקבוצה לידיו.

כשנה וחצי מאז שנפתחו המשפטים בתיקים של שחם נגד שום, ולמעשה עדיין לא התקיים כל דיון. מדוע? שום לא הופיע אפילו לדיון אחד, לאחר שהוציא אישורים רפואיים שמנעו ממנו להופיע לדיונים בבית המשפט.

השבוע היו אמורים להתקיים שני דיונים בתביעות של שחם נגד שום, ושוב אותו הסיפור: שום הודיע שהוא חולה ואינו יכול להגיע. שחם, מצדו, שוקל לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל את עסקת העברת המועדון לידיו של שום, ובו-זמנית פתח לטענתו במו"מ עם אנשי עסקים המתעניינים ברכישת המועדון.

לא אהיה הבעלים

"שום בפירוש מפר את ההסכם בינינו", אומר שחם השבוע. "הוא בוחר לא לשלם את מה שהוא התחייב, ולפיכך ההסכם הוא בר-ביטול. האם אני הולך לעשות את הדבר הזה? לא יודע מה לומר לך, אני ממש לא רוצה את זה, אבל אם לא תהיה ברירה, נעשה את זה".

שחם הוסיף: "לא אחזיר את הקבוצה לבעלות שלי, זה לא יקרה לעולם, אבל אני יכול לומר, שכבר פנו אליי שתי קבוצות של רוכשים כפר-סבאים ואמרו לי: 'תבטל את ההסכם עם שום, ותעביר לנו את המועדון'. אמרתי להם: 'אם אתם מוכנים לחתום לי שאהיה הבעלים של הפועל כפר סבא בדיוק לחמש דקות, עד שזה יעבור אליכם, אפשר לחשוב על זה'".

עוד אמר שחם, כי "עורכי הדין שלי הסבירו לי, שאם אני רוצה, אפשר להגיש בקשה לבית המשפט להחזיר את המועדון אליי ולבטל את ההסכם על שום. התגובה הראשונית שלי הייתה 'אללה יוסטור', אבל מצד שני, אם הוא לא ישלם את מה שהוא צריך, ואם יש קבוצות רכישה שמעוניינות, אני אשקול את זה. הוא התחייב לדברים מסוימים ולתשלומים מסוימים, לא עמד בזה, ולפיכך ההסכם הוא בר-ביטול. אני לא מבין מה הוא רוצה, עזבתי לפני שנה וחצי את וזה ממשיך לרדוף אחריי. די, שישחרר אותי כבר מהדבר הזה. הבעלות שלו על כפר סבא היא עם כוכבית, כי הוא לא שילם על הקבוצה. אדוני, לא שילמת? אפשר לקחת את זה ממך, ולהעביר לאנשים רציניים יותר, שרוצים לעשות עסקה כמו שצריך".

ומה בעניין התביעה של שום נגד שחם? הבעלים הקודם של כפר סבא משיב: "שום מנהל נגדי תביעה שהתחילה במיליון שקלים, ירדה לחצי מיליון ובקרוב תרד לאפס. הוא טוען שגילה חובות עבר? הכל שטויות ודברים לא נכונים. אין שום חובות עבר, וככל שהזמן עובר הוא מבין שאין חיה כזאת. הוא קיבל את מה שהוא היה צריך לקבל, וברגע שיסתיים המשפט הוא יבין בדיוק מה הוא עשה".

בסביבתו של שחם טוענים, כי עד כה נקבעו שלושה דיונים, ובכל אחד מהם הוציא שום אישורים רפואיים ומנע את קיומו של הדיון. "כל פעם הדיון נדחה בעוד חצי שנה. שלושה דיונים, שנה וחצי וכלום לא התקדם. הוא פשוט עושה צחוק מעבודה".

הקבוצה הבוגרת. המועדון יעבור ידיים? | צילום: זהר שחר

אני מאושפז

שום מצדו אינו מבין על המהומה, כשנדרש השבוע להתייחס לדבריו של שחם. "אני שוכב בבית חולים 'מאיר' ולא יכולתי להגיע לדיון", הוא אומר. "יש לי בעיות בגב, בעמוד השדרה, ואני מאושפז, אז מה העניין בכלל? לא יכולתי להגיע, והשופטת שיחררה אותי מהדיון ודחתה אותו לאפריל. בושה וחרפה ששחם אומר שאני לא מגיע, בזמן שאני שוכב בבית חולים. גם למשחק האחרון מול אשקלון לא הגעתי כי הייתי מאושפז. אני מיום רביעי בבית חולים, והוא אומר לי שאני מתחמק מהדיונים?".

שחם טוען שאתה לא מגיע לדיונים, ובגלל זה המשפט נגרר ולמעשה עדיין לא התחיל.

"הכל שטויות. היה דיון אחד שלא הגעתי אליו, וזה היה ביום ראשון האחרון שלא יכולתי להגיע כי אני בבית חולים. אם סתיו לא מאמין לי, הוא מוזמן להגיע לבית חולים 'מאיר', מחלקת עמוד שדרה, חדר שלוש, ולראות אותי כאן. סתיו מדבר על החובות, אבל לו יש חובות הרבה יותר גדולים, שהתגלו לאחר העברת הקבוצה לידי, בזמן שהייתי אמור לקבל את המועדון נקי לגמרי מחובות. הוא תובע אותי על הצ'ק של 250 אלף שקל, אבל יש תביעה נגדית שלי בסכום של מיליון שקל".

יש מצב שתגיעו לפשרה?

"איזו פשרה? שום פשרה, רק השופט יקבע. אני לא מוכן ללכת לשום גישור, אני מוכן רק לדבר אחד החלטת השופט. כל המסמכים הועברו לרואה חשבון חיצוני, שצריך לבדוק ולתת חוות דעת בימים הקרובים, ואז נראה בדיוק מה קורה. מי שהעביר את הנושא לרואה החשבון החיצוני זו השופטת. ברגע שנקבל את המספרים, נבין מה המצב. הוא יקבע את חובות העבר של המועדון. אם השופט היה חושב שאין כאן עילה, הוא לא היה מורה לבדוק את המצב באמצעות רואה חשבון חיצוני. נראה שהשופט מבין את העניינים ונוטה לצד שלנו".

שחם טוען שכל העסקה יכולה להתבטל, שהקבוצה תחזור אליו והוא יעביר אותה לקבוצת רוכשים אחרת.

"נו באמת, זה שטויות. אין שום מצב שזה יכול לקרות. סתיו שחם ממשיך לנעוץ מקלות בגלגלים. ידענו שזה יקרה".

הסיפור הזה יכול להשפיע על המועדון ועל ההתנהלות שלו?

"אין כאן שום סיפור. השופטת שיחררה אותי מהדיון והעבירה אותו לאפריל, זה הכל".

עורך-דינו של יצחק שום, ארצי בן יעקב, הוסיף בנושא:

"אני מופתע מאוד מהטיעונים המופרכים שמשמיע מר שחם. הדיונים בבית המשפט מתנהלים כסדרם. בימים שני ושלישי היו אמורים להיערך דיונים שנדחו עקב אשפוזו של שום בבית החולים. יתרה מכך, עורך-דינו של מר שחם, בהסכמה אתי ועל פי החלטת בית משפט, ויתר על חקירה של שום בנוגע לתצהיר שהיתה אמורה להתקיים ביום שלישי, ובהודעה מטעמו לבית המשפט מסר שהוא מוותר על החקירה".

בן יעקב הוסיף עוד: "לפני שמר שחם מכפיש את שום, שיפשפש במעשיו, בהתנהלותו ובהתנהגותו, בכל הקשור למצב עם שום. בינתיים יש תביעה נגדית על סך מיליון שקל כנגד שחם, לאחר שהתגלו חובות עבר. הנושא נמצא בידי רואה חשבון חיצוני, שבקרוב ישפוך אור על הטענה העיקרית שלנו, בעניין העברת הקבוצה בלי חובות. יש סעיף ברור בהסכם, שאומר שכל חוב שנוצר בתקופה של שחם ישולם על ידי שחם עצמו".