שנתיים חלפו מאז שעלתה סנדרה ניימן עם שני בניה ועם בן-זוגה מספרד, והשתקעה בכפר סבא. בעל כורחה היא ניצבת באחרונה במצב מביש, כשבעלי דירות מתחמקים מלהשכיר את דירתם לבנה בן ה-30, שסובל מסכיזופרניה ומקבל מהמדינה סל שיקום.

צילום המחשה: shutterstock

נראה כי הבורות הרווחת בציבור, בנוגע למחלות נפש, מרימה את ראשה ומאיימת למנוע מהמתמודדים להשתלב בחברה. "הבן שלי הולך לפסיכיאטר ומקבל תמיכה מכל הצדדים, הוא לא מסוכן לסביבה בשום צורה", אומרת השבוע ניימן. "הוא רוצה לגור לבד, אז התחלתי לחפש לו דירה, ומצאתי אחת קרובה מאוד לבית, שזה טוב, כי חשוב לי להיות קרובה אליו".

אלא, שהיא לא ציפתה לתגובה כזאת מבעלי הדירה. כששוחחה ניימן עם בנה של בעלת הדירה, סיפרה לו כי בנה זכאי לקצבה של הביטוח הלאומי. לאחר מכן, כששוחחה עם בעלת הדירה עצמה, נשמעה מיד ההסתייגות בקולה. "הייתי בטוחה שאנחנו הולכים לקראת סגירה, שאלתי לגודל המדויק של הדירה, והיא התחילה להתעסק בקצבה שהוא מקבל. סיפרתי לה ממה הוא סובל, ושמעתי את ההסתייגות בקולה. נדהמתי כשהיא אמרה שהיא חוששת להשכיר את הדירה לאדם כזה בגלל תגובות השכנים".

מה ענית לה?
"הייתי בהלם. זה העציב אותי. אמרתי לה שאני לא יכולה להחליף את הבן שלי, והסברתי שהוא לא מסוכן. לא הבנתי למה הייתה צריכה לבייש אותי ככה".

ניימן שיתפה את המקרה ברשת החברתית וסיפרה כיצד בכתה כל הלילה. "באירופה בהרבה מקומות לא רוצים יהודים, הזיכרון הזה לא עוזב אותי. לא חשבתי שכאן בארץ שלנו, בעיר שבה אני מתגוררת, ידחו את הבן שלי".

הדברים שניימן כתבה נגעו בלבם של רבים. היא זכתה למאות תגובות תומכות מתושבים, שהבטיחו לנסות לסייע לה למצוא דירה לבנה. "הם חיזקו אותי, ומסייעים לי במציאת דירה", סיפרה.