פרסום ראשון: בחודשים הקרובים אמור משרד הפנים לעבור מרחוב ויצמן 140 במרכז העיר (מול בניין העירייה) לרחוב התע"ש 23 (בסמוך למאפיית רולדין). במקום פעל בעבר סניף של המשרד בו התמקם הממונה על הבחירות, שעבר לנתניה. 

הכניסה למשרד הפנים בכפר סבא. צילום: יעל שרר

הסניף המיתולוגי שמשרת אלפי אנשים בכל חודש מכל הסביבה (מדובר בסניף אזורי של המשרד) יועתק לאזור התעשייה, כך לדברי גורמים במשרד הפנים, בשל "התייעלות ארגונית". לדברי הגורמים, הפעילות במקום לא תפגע בשל המעבר ואף ייערכו שינויים לוגיסטיים שוים לקבלת הקהל. 

במקום המבנה המתפנה ברחוב ויצמן יועתקו חלק ממחלקות העיריה וכן לשכות שונות, בשל היעדר מבנה ארגוני אחיד: "זה לא סוד", אמרו השבוע גורמים בכיריים בעירייה, "שהמבנים בו מצוים השירותים השונים שמספקת העירייה כבר לא מספיקים. גם גודל האוכלוסיה ותוספת מחלקות שונות בעיריה (אגף הקימות המחלקה לחינוך תורני ועוד א.א) לא מאפשרים להעניק שירות מיטבי לתושבי העיר". 

מי ישלם?

"כבר כעת משרדי העירייה השונים מפוזרים ברחבי העיר", אומרים גורמים נוספים מקרב חברי הקואליציה במועצת העיר, "כאשר את מחלקת הרווחה ניתן לנמצוא ברחוב הכרמל, חלק מהלשכות של אגף הגביה נמצאים בסמוך למפעל המים, חלק נוסף נמצא בשוק. בקיצור העירייה חייבת מבנה אחיד וגדול שלא יטרטר את התושבים". 

יש תוכנית כזו לבנות בסמוך לקניון ערים את בניין העיריה?

"תעשה טובה ואל תגיד את זה בקול. עלות כזו היא בסדר גודל של 100 מיליון שקלים לכל הפחות. לעירייה אין היום כסף בקופה הקטנה, אז מה עושים? שוכרים עוד מבנים שגם עולים לא פחות כסף לעירייה והכול בגלל הסכמים קואליציונים שדורשים לשכות ומשרדים שונים". 

אני שומע נימת ביקורת על השכרת המשרדים המתוכננים במקום משרד הפנים. 

"ראש העיריה רפי סער אומר בקולו שלו שיש גרעון של 260 מיליון שקלים. אנחנו לא יודעים את הסכומים המדוייקים כי אפילו לא התחילו דיונים על התקציב, ואנחנו כבר בפברואר 2019. אנחנו כן שומעים כל העת על הגדלת המנגנון העירוני. צריך לשכה לזה ולהוא ופתאום גם המשנה לראש העירייה (אסנת ספורטה א.א) צריכה לשכה. מה הולך כאן, צריך לעצור את הסוסים ומייד. מי ישלם על כל זה?

ספורטה מימין ורפי סער. "צריכה לשכה". צילום: באדיבות העירייה

"ברעננה ובהוד השרון ראשי הערים שנכנסו מיד החליטו על תוכנית קיצוצים נרחבת והקטנת הוצאות והגדלת הכנסות. ברעננה אפילו החליטו להעלות את הארנונה מעל ההמלצה של משרד הפנים והגירעון שם קטן משלנו בפער רציני. גם בן חמו שנכנס בשנה הראשונה ערך תוכנית הבראה כוללת באמצעות אייל יוניאן שכללה קיצוצים נרחבים בכח אדם. וכאן מה אנחנו רואים? עוד ועוד הוצאות, שוב על פי ההצהרות שאנחנו שומעים וגם מאשרים כחברי מועצה. לא רק שלא מקצצים בעובדים אלא ראש העירייה הצהיר שהוא נותן להם אפשרות להמשיך גם מעל גיל הפנסיה, כשיש כבר כוונה לקלוט עובדים חדשים. לא יודעים מאיפה מתכווים להביא את הכסף. ואלי באמת צריך להתאחד עם הוד השרון כמו שהוא הציע, שם יש כבר תוכנית התייעלות נרחבת".  

ממשרד הפנים נמסר: "מדובר בשלב זה בתוכנית עתידית כחלק מהקמת קריית ממשלה בעיר כפר סבא".