אל הלוויתו של יעקב אלפרון הגיעו מאות אנשים שליוו אותו בדרכו האחרונה. רבים מהם הניחו זר על הקבר הטרי. זר מסתורי אחד שעליו התנוסס הכיתוב "קוקי האינדיאני", משך את תשומת ליבם של רבים ונשאר בגדר תעלומה. עד עכשיו.


הזר המסתורי מ"קוקי האינדיאני" על קבר אלפרון (צילום: שאול גולן)

מתחקיר "ידיעות השרון" עולה, כי "קוקי האינדיאני", הוא רווק ( 46 ) תושב כפר סבא בשם יעקב בצראווי. המראה שלו אינו שגרתי. הוא לבוש בבגדים צבאיים, ראסטות שזורות בשיערו ואת ראשו עוטפת בנדנה. על צווארו שרשרת המעוטרת בראש נחש. זה לא בדיוק האיש שיעבוד במשרד ממשלתי.

ביתו של בצראווי נראה כמו אוהל אינדיאני, "מבוצר" היטב עם ארבעה כלבי פיטבולים המגינים על השער. לדבריו, מאז הרצח של אלפרון, המשטרה עוקבת אחריו ומנסה לגלות האם וכיצד הוא קשור למשפחות הפשע.

"מאז שהייתי בהלוויה" הוא מספר, "הכלבים (השוטרים – מ.ת.כ) לא יורדים ממני, הולכים אחריי לכל מקום. אני מתאר לעצמי שבגלל איך שאני נראה, אני מושך הרבה מאוד תשומת לב ועכשיו הם מתים לדעת מי אני". לדבריו, על אף שדמותו עשויה להיתפס כמאיימת והמכונית שלו, שמעוטרת בגולגולות ובקרניים של חיות, תורמת בהרבה לדימוי, הוא רק "איש טבע אמיתי, שעובד כגנן".

הקשר של בצראווי עם משפחת אלפרון החל לפני 14 שנה. "הייתי בתל אביב וכשיצאתי מאחד ממקומות הבילוי, ראה אותי במקרה אריה אלפרון. הוא אהב את איך שאני נראה עם המראה האינדיאני.

הוא הסתכל על השרשרת שלי, כף רגל של עיט בתוך ראש של נחש, וגם על הראסטות, ואמר לי 'אתה טיפוס מיוחד, בדיוק כמוני'. הוא שאל אותי מה הפשר השרשרת והסברתי לו 'שזה מה שהאינדיאנים מכינים נגד רוע".

ככה התחיל הקשר.


קוקי האינדיאני. חינך את דרור אלפרון (צילום: יוגב עמרני)

איך ההרגשה לעבוד בשביל ראש משפחת פשע?
"יעקב כבר לא 'ראש משפחת פשע'. אפשר לקרוא לו 'איש בכיר' שהיה בפשע והיום הוא כבר לא צריך את זה, או 'איש בעל השפעה'. בשנים האחרונות הוא היה 'בורר'. היו מגיעים אליו לחווה ולבית ברעננה, והוא היה מטפל בבעיות של אנשים שבית המשפט לא יכול לעזור להם. כל זה במשפט אחד, במילה אחת. כולם נתנו לו כבוד".

"אלפרון תמיד היה אומר לי 'אתה תחנך לי את הילדים, רק אתה. אני לא מצליח", הוא מספר וצוחק. "לדרור הייתי עושה חישולים. הוא היה בן 16.5 והוא רצה להתכונן לקראת הצבא. כל הזמן היה לו בראש שהוא הולך להיות 'הצנחן המשפחתי'. כמו האח של יעקב, ראובן.

לימדתי את דרור הישרדות. הייתי לוקח אותו לדיונה והיינו מתכסים בחול, שמים על עצמנו צמחייה ושוכבים נגד כיוון הרוח ככה היינו מסתתרים מהחיות וכשהצבאים היו עוברים לידינו, היינו תופסים אותם ברגל. זה נקרא לשרוד".

מפריע לך שדרור הלך בדרכי הפשע?
"מאז המפגש של דרור במלון 'דניאל' הבנתי שהוא הלך אחרי אבא שלו, וזהו. הלך עליו. אבל מה אני יכול לומר לו? הוא מרגיש שהוא כבר בן 20, 'מלך העולם', ואף אחד לא יכול להגיד לו 'לא'. הוא אומר את השם שלו וזה מספיק, הוא כבר לא צריך את השם של אבא שלו".

מאז רצח אלפרון לקח בצראווי על עצמו משימה להפוך את הקבר שלו לקבר הכי יפה בבית הקברות כפר נחמן ברעננה. "כל יום אני שם" הוא מעיד. "שותל עציצים, מטפל בפרחים. קשה לי להתנתק".

הכתבה המלאה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"