תופעת טרקטורונים משתוללים בכבישי השרון ובמושבים הפכה כבר מזמן לרחבת היקף. תושבים חסרי אונים שסובלים מרעש הטרקטורונים, נהגים והולכי רגל, נתקלים בטרקטורונים המסכנים את חייהם בדרכים, ובמשטרה נרשמות מדי יום תאונות דרכים בהן מעורבים כלי רכב אלה.

משטרת התנועה עורכת מעת לעת מבצעים מיוחדים לאיתור טרקטורונים משתוללים הנוסעים בניגוד לחוק. מדובר במבצעים מורכבים, בהשתתפות עשרות שוטרים, מתנדבים, רכבי שטח משטרתיים ומסוק.

ביום שישי שעבר התגייסו אנשי אגף התנועה של משטרת כפר סבא למבצע לאכיפת חוקי תנועה בקרב נהגי הטרקטורונים ובניגוד למצופה, עברייני התנועה שנתפסו נוהגים על הטרקטורונים ומסכנים את הציבור הם לאו דווקא בני נוער או אנשים בעלי עבירות תנועה.

במבצע נתפס קצין צה"ל בקבע שנסע בניגוד לחוק וגם עובד בכיר במוסד ממשלתי שהרכיב את אחייניתו בת ה-9 על המושב האחורי של הטרקטורון לטיול שטח, בניגוד לחוק. במשטרת התנועה מזדעזעים בכל מבצע מחדש כשנתקלים באנשים שמסכנים את חייהם ומצפצפים על החוק. "אין דבר כזה 'טיול כיף בשטח'", אומרים במשטרה, "התוצאה יכולה להיות מוות".

20 שוטרים, 4 ניידות, 4 רכבי שטח מיוחדים, 4 ניידות סמויות ומסוק משטרתי נרתמו למבצע המיוחד, כשהם מתפרשים בנקודות אסטרטגיות בהן נהגי הטרקטורונים מרבים לפעול. המבצע תואם היטב: ברגע שמתקבלת קריאה של אחת מניידות המשטרה על נהג טרקטורון החשוד בעבירת תנועה, כל הכוחות יוצאים לאותה הנקודה מכיוונים שונים, סוגרים עליו, ומביאים לתפיסתו. באותו זמן חג המסוק המשטרתי מעל הנהג ומונע ממנו לברוח.

מפקד משטרת התנועה של תחנת כפר סבא, פקד רן בן סימון, סיפר כי בשנים האחרונות תופעת הטרקטרונים בקרב צעירים מיישובים בשרון, תפסה תאוצה והפכה להיות כלי מסכן חיים לכל דבר. "העובדה, כי מגיל 16 אפשר להוציא רשיון נהיגה על טרקטורון, הפכה אותו לפופולארי במיוחד בקרב בני הנוער, שנוהגים לעתים קרובות באופן לא חוקי, ללא אמצעי הגנה מתאימים, תוך הסעה של אנשים נוספים על הטרקטורון בניגוד לחוק".

האקשן מתחיל
תחילת המבצע 13:30 בצהרי יום שישי. במשטרה יודעים שבמועד זה קיים סיכוי גבוה שייתפסו נהגי טרקטרונים בשטח בזמן אמת. המבצע מתחיל בתחנת המשטרה, שם מועברת חצי שעת תדרוך. לאחר מכן מתחלק הכוח המשטרתי לכלי רכב ויוצא אל השטח כפי שנקבע בתוכנית. לא עוברות דקות ספורות ומתקבל דיווח מאחת הניידות על שני טרקטרונים החשודים בעבירות תנועה. המיקום: קו התפר בין הוד השרון למושב אלישמע, מתחת לכביש 531.

תוך שניות, שלוש ניידות יוצאות אל המקום ומנסות לתפוס את הטרקטורונים. המרדף לא צלח והנהגים בורחים. "קראתי לנהג לעצור, אבל הוא פשוט נופף לי לשלום וברח לתוך השדה, למקום בו הוא ידע שאני לא יכול לרדוף אחריו", מעיד רונן רביד (38) מהוד השרון, מתנדב ביחידת היתמ"מ (יחידת תנועה מתנדבים מיוחדת).

לאחר מכן הכוחות מצליחים לתפוס נהג אחר, סמוך לאותו המקום, שמתגלה כקצין בן 20, לוחם בצה"ל. הקצין נתפס נוהג על טרקטורון ללא קשת בטיחות ובלי רשיון בתוקף.

15:30 בצהריים: במושב אלישמע מתחיל מרדף אחרי טרקטורון החשוד בנהיגה לא חוקית. שלושה רכבי שטח רודפים אחריו בשדה וקוראים לו לעצור, נהג הטרקטורון ממשיך בנסיעה. למקום מוזעק המסוק, שמלווה את נהג הטרקטורון הסורר ומדווח לשוטרים בזמן אמת לאן הוא בורח. השוטרים ממשיכים במרדף. כעבור דקות, כשהמסוק מעליו, נהג הטרקטורון מבין כי אין לו לאן להימלט, ועוצר. הוא מנסה לברוח ברגל לבית הסמוך, אך נתפס על ידי השוטרים שדלקו אחריו. רישיונו נישלל ל-48 שעות והוא קיבל זימון לבית המשפט.

מסוק בעקבות טרקטורון
דקות ספורות עוברות ומרדף נוסף מתחיל. המסוק מזהה נהג טרקטורון החשוד בנסיעה לא חוקית ומעביר פרטים על מיקומו בקשר לשוטרים.

פקד רן בן סימון קורא לכוחות: "תתרכזו לעבר הנקודה". חבריו של בעל הטרקטורון שנוסעים ברכבם ביחד איתו לטיול בשטח, מבחינים במשטרה וחוסמים את הדרך. בינתיים הטרקטורון מצליח לחמוק מן השוטרים וממשיך לנסוע לעומק השדה. בשלב זה הנהג אינו יודע, כי המסוק דולק אחריו.

רפ"ק רמי רז, סייר אוויר הנמצא על המסוק, מלווה אותו לאורך כל מסלול הבריחה וכשהוא עומד מעליו, הוא קורא לו ברמקול: "זוהי המשטרה. עצור במקום וצא מהרכב. ניידת משטרה בדרך אליך".

הנהג, שמבין שוב שאין לו לאן לברוח, עוצר את הטרקטורון ופועל בהתאם להוראות השוטר. הנהג, בן 23 מהוד השרון, אומר בתגובה למעצר כשהוא מלווה ב- 12 מחבריו שהגיעו אחריו למקום: "לא איכפת לי שעוצרים אותי, הם סתם רודפים אחריי, אני יודע שהייתי בסדר". השוטרים אומרים לו כי הוא נסע ללא לוחית רישוי, ללא קשת בטיחות וללא קסדה. רישיונו נשלל והוא מקבל זימון לבית המשפט.

17:00 אחר הצהריים