ביום שלישי הקרוב תיכנס עמית קדוש בת ה-6 לניתוח השתלה, שיכול לשנות את חייה לנצח. הילדה הקטנה שחלתה בסוג נדיר ואלים של לוקמיה (סרטן הדם) ואשר ריגשה את כל המדינה, תעבור השתלת תאי גזע מבנק הדם הטבורי שבארה"ב, בתקווה לנצח סוף סוף את המחלה הקשה בה חלתה ואשר שינתה את אורח חייה והפכה את עולמה.

לעמית המתוחה, שעוברת בימים אלו טיפולים כימותרפיים קשים והקרנות לקראת ההשתלה הצפויה בבית חולים "דיוק" בעיר דורהאם, בצפון קרוליינה ארה"ב, סמוך לעיר הבירה ראלי, כבר קשה להמתין.

כל מה שהיא רוצה זה להיות אחרי ההשתלה כדי שאולי תוכל לחזור, כמו בני גילה, ללמוד בבית הספר. "אני מאוד מאושרת לעבור את ההשתלה בקרוב", סיפרה מבית החולים. "סוף סוף הגיע הזמן שנעשה את ההשתלה, ואז אוכל להבריא לגמרי מהמחלה המעצבנת הזו".

אז איך הכל התחיל
עמית קדוש, תלמידת כיתה א' בבית הספר "סורקיס" בכפר סבא, חלתה בסרטן נדיר, לוקמיה, מסוג AML, בחודש אוקטובר שעבר. מיד לאחר גילוי המחלה, החלה קדוש הקטנה לעבור טיפולים כימותרפיים קשים בבית החולים לילדים "שניידר" בפתח תקווה ותוך זמן קצר התברר, כי עליה לעבור השתלת מוח עצם, כדי לנצח את המחלה.

הוריה של עמית, יובל ונעמי, אחיה, יובל ושאר בני המשפחה, פתחו במסע למציאת תורם מתאים במאגרי מוח העצם בארץ ובחו"ל ומשלא נמצא תורם מתאים, גייסו את כל כוחם ומרצם ויצאו למבצע התרמה ארצי, בסיוע עמותת "עזר מציון", בניסיון למצוא תורם מתאים שיציל את חייה של עמית.

64 אלף מבחנות נאספו במבצע, אליהן התווספו 18 אלף מבחנות דם של חיילים ולאחר שבועות ארוכים של המתנה מורטת עצבים מלווה באופטימיות זהירה, התבדו כל התקוות ובני המשפחה לא מצאו תורם מתאים לעמית.

תוך זמן קצר, לאחר קבלת הבשורות הרעות וכשנראה היה כאילו עמית מצליחה להתאושש מהמחלה, הידרדר מצבה של עמית והיא אושפזה בבית החולים במצב קשה, עם קריסת מערכות בגופה, ואז התגלה, כי 70 אחוז מהתאים בגופה הם תאים חולים.

עמית החלה לעבור טיפולים כימותרפיים קשים ואינטנסיביים, ובהתייעצות עם מיטב הרופאים בארץ ובחו"ל הוחלט לנסות את הליך השתלת תאי גזע מדם טבורי בחו"ל. המשפחה חיכתה להתייצבות במצבה של עמית וכששיעור התאים החולים ירד ל-36 אחוז, בני המשפחה ארזו את המזוודות וטסו לתקופה חדשה, שסופה לא ידוע, בארה"ב.

יומן מסע
המסע לחיים החדשים של עמית החל לפני כחודש, אז טסה כל המשפחה לארה"ב. "המסע לא פשוט, עם המון קשיים וחששות, אך בד בבד עם המון תקווה ואופטימיות לגבי ההמשך", אומרים בני המשפחה.

"לאחר תחנת ביניים בניו יורק וטיסת המשך לצפון קרוליינה, נחתנו בשדה התעופה במקום. במשך חמישה ימים עברה עמית טיפול ביולוגי, שלאחריו החלה
המתנה מותחת לתגובת גופה של עמית הקטנה לטיפולים.

"מבלי לשים לב סגרנו שבוע שלישי כאן", מספר יובל, ביומן שהחל לכתוב עם הגיע המשפחה לארה"ב. "הזמן טס והגעגועים מתחילים לאט לאט לצוף אצל כולנו. עמית עדיין בטיפולים ואנחנו עדיין מחכים לבדיקת מוח עצם כדי לקבל תמונה על איך הטיפול הביולוגי השפיע. עמית מרגישה די טוב ואנחנו משתדלים להיות בפעילות רוב הזמן. עמית כבר מתקשרת די טוב עם הרופאים והאחיות בבית החולים. כשהיא רוצה או מחליטה משהו, אז לא משנה באיזו שפה זה יהיה".

שומרים על אופטימיות
יובל קדוש, מי שלקח על עצמו לעמוד בראש המאבק על חייה של בתו הקטנה, שומר על אופטימיות. על סיכויי ההצלחה של ההשתלה הצפויה הוא מעדיף לא לדבר. לנגד עיניו עומדת רק מטרה אחת - לנצח את הסרטן ולהגשים את כל חלומותיה.

"היום הבדיקות של עמית מראות על מצב מצוין", הוא מספר ממקום מושבם בצפון קרוליינה. "אנחנו כולנו מתרגשים מאוד להגיע לנקודה הזו ולשלב הזה במסע המפרך והארוך שאנו נמצאים בו. ההשתלה הצפויה היא רק תחילתה של דרך חדשה ועל ההתחלה הזו נלחמנו. התחלה שתיתן עכשיו את הצ'אנס לעמית לנצח את המחלה ולחיות.

מיום שלישי הקרוב תחל עמית קדוש במסע חדש. ההשתלה מהווה עבורה רק את סימן השלב הראשון בדרך חדשה וקשה. במשך תקופה של חודשיים צפויה עמית להישאר באשפוז בבידוד מוחלט בבית החולים, ואם לאחר חלוף החודשיים יתייצב מצבה והתאים החדשים שהושתלו יתפתחו כראוי, היא תשוחרר מבית החולים ותצטרך להגיע לכאן לבדיקות ולביקורת שוטפת.

אביה, יובל, מקווה כי בעוד כחצי שנה יוכלו בני המשפחה לחזור לביתם שבשכונת 'סביוני הכפר' בכפר סבא ולהתחיל לחיות את חייהם מחוץ למסגרת בית החולים.