הורים לילדי הגן השפתי "כרכום" בכפר סבא נדהמו לגלות, כי הוחלט לוותר דווקא על טיפולי קלינאי תקשורת. למה? כי פשוט לא מוצאים אחת כזו.

בהגדרתו, גן שפתי אמור להכיל בתוכו את כל גורמי הטיפול - מרפאה בעיסוק, מטפל רגשי, קלינאי תקשורת, לצד צוות חינוכי. אולם למרבה הפלא, משרד החינוך אינו מחייב את הגנים להעסיק את כל הגורמים המטפלים.

קלינאית התקשורת אשר עובדת עם ילדי גן "כרכום" נמצאת בהיריון מתקדם ועשויה ללדת בכל יום. לדברי ההורים, הגננת כבר הודיעה להם כי לא נמצאה לה מחליפה וכי הילדים ייאלצו להסתפק בטיפולים של המרפאה בעיסוק והמטפלת הרגשית.

"צריך להבין, שגן שפתי נועד לילדים שיכולותיהם הבסיסיות תקינות, אך יש להם בעיות תקשורת. ככאלה, הם זקוקים לליווי צמוד של קלינאית תקשורת", מסבירה אם לילד בגן. "לא יעלה על הדעת שימנעו מהילדים האלה את הדבר שהם זקוקים לו יותר מכל".

המצב שנוצר מעמיד את ההורים בפני מבוי סתום. ההורים מסבירים, שכשמשרד החינוך מאפשר לילד המאובחן כסובל מבעיות תקשורת להיכנס לגן מיוחד, קופות החולים לא מעניקות את השירותים המיוחדים, ביניהם טיפולים של קלינאי תקשורת, דרכן.

"בסוף נצא קירחים משני הכיוונים. לא קלינאית תקשורת במסגרת הגן, ולא דרך הקופה", אומר אב לילד בגן. "קלינאי תקשורת שעובדים באופן פרטי דורשים כ-250 שקל לפגישה של 45 דקות. הילד שלי זקוק לשתי פגישות בשבוע, וזה מאוד יקר".

לדברי ההורים, באסיפה שהתקיימה בתחילת השנה, נאמר להם כי ברגע קלינאית התקשורת תצא לחופשת לידה, הגן יביא אחרת במקומה. כאמור, השבוע התבשרו ההורים שהמצב לא כזה, וכי אין מחליפה עבור הקלינאית תקשורת שילדיהם כל כך זקוקים לטיפולים שלה. "כיצד הייתכן שאין קלינאית תקשורת עבור הגן? נגמרו כל קלינאי התקשורת באזור השרון? אם זה לא היה כל כך עצוב, היינו צוחקים".

ממשרד החינוך נמסר: "כל השירותים הפרה-רפואיים מוגדרים כשירותים נלווים בחוק חינוך מיוחד, ואינם מהווים משקל מרכזי בהתנהלות החינוכית-טיפולית של הגן. יחד עם זאת, המפקחת נמצאת בתמונה ותתבצע הדרכה של הצוות לגבי המשך העבודה החינוכית עם התלמידים, כשבמקביל, יימשכו החיפושים אחר קלינאית תקשורת".