שריף מועטי (25), תושב השרון, שביצע עבודות שירות בתחנת משטרת כפר סבא, גנב תחמושת ממחסן התחנה. את עבודות השירות ביצע התושב בעקבות הרשעתו באחזקת נשק שלא כדין. בית המשפט גזר עליו השבוע 20 חודשי מאסר בפועל, אך מתח ביקורת על המשטרה שהציבה את התחמושת כפיתיון לנאשם.

על פי כתב האישום, בנובמבר 2008, בעת שמועטי ביצע עבודה במחסן הבינוי בתחנת המשטרה בכפר סבא, הציבו שוטרים בתחנה את התחמושת במחסן כפיתיון לאחר שחשדו כי הוא עשוי לגנוב אותה.

חשדם של השוטרים אושש כאשר מועטי גנב שלוש קופסאות תחמושת משטרתיות, שהכילו 113 כדורים. מועטי החביא את קופסאות התחמושת באחד מהמדפים שבמחסן והוציאן מחוץ לתחנת המשטרה.

הדחה של ממש. משטרת כפר סבא (צילום: עמית שעל)

בגזר הדין שניתן כאמור השבוע, צוין כי העבירות בוצעו במהלכן של עבודות שירות ותוך הפרת האמון שניתן במועטי. לנאשם הרשעה קודמת בעבירה דומה בגינה נגזר דינו בחודש ספטמבר 2008. עוד צוין בגזר הדין כי הנאשם ביצע את העבירות כאשר מאסר על תנאי של 10 חודשים תלוי ועומד נגדו.

סניגורו של מועטי טען כי המשטרה ביקשה להכשיל את לקוחו כאשר הציבה את הנשק במחסן כפיתיון, ולולא נהגה כך, היה מסיים לרצות את עבודות השירות שהוטלו עליו.

השופטת קלרה רג'יניאנו מתחה ביקורת על המשטרה: "אין ספק שהחלטתו של הנאשם לגנוב את התחמושת לוקה במעורבות חריגה של המשטרה, ואין לי אלא להניח שאלמלא הפיתיון שהושם לפתחו, לא היה הנאשם מבצע עבירות. הפיתיון לא הונח כדי להשיג ראיות אלא כדי לגרום לכך שיעבור עבירות".

השופטת הוסיפה כי "מדובר בהדחה של ממש,
ממש שידול לדבר עבירה, שידול אשר בלעדיו, לא הייתה העבירה נעשית כלל, ועלינו להביע מורת רוחנו מהתנהגות שכזאת. אין ספק שהשיטה בה נהגו החוקרים לוקה בפגם מוסרי ועל בית המשפט לתת דעתו לכך בעת גזירת הדין". כאמור גזרה השופטת על מועטי 20 חודשי מאסר.

מהמשטרה נמסר בתגובה לביקורת בית המשפט: "מדובר בתרגיל משטרתי שהתבצע בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל".