בטקס מרגש העניקה בשבוע שעבר עיריית כפר סבא, אות הוקרה, בשם העיר לכומר גרהרד בנרץ, תושב העיר התאומה של כפר סבא, מולהיים שבגרמניה. הכומר, בן ה-71, שזכה לקבל את האות באירוע שנערך לכבודו בבניין העירייה בנוכחות חברי המשלחת הגרמנית איתם הגיע לביקור ולסיור בארץ, הצטנע ולא מבין כל כך את ההמולה סביבו. בנרץ הוא האדם השני בסך הכל בתולדות כפר סבא שזוכה לקבל אות הוקרה עבור פעילותו.

לדברי אנשי העירייה, התואר הגיע לבנרץ על תרומתו במשך ארבעת העשורים האחרונים בקירוב לבבות ובניית יחסים בין תושבי עירו ליהודים באשר הם.

"הגעתי למולהיים בשנת 1969 וגיליתי קהילה יהודית קטנה באופן יחסי שעדיין מנסה לשקם את עצמה אחרי מלחמת העולם השנייה", מספר בנרץ על תחילת
דרכו המשותפת עם העם היהודי. "בדקתי ומצאתי שלפני המלחמה חיו במולהיים כ-700 יהודים והתעניינתי מה קרה לקהילה היהודית שהייתה בעיר והתחלתי מין מחקר באשר ליהדות המקום. התחלתי בשאלות לבני המקום וזכיתי לשיתוף פעולה יוצא דופן עם התושבים, שהסכימו לסייע לי בכל שאלה.

"עם הזמן התחלתי לגלות מה קרה ליהודי הזה וליהודי ההוא. זה הפך להיות כדור שלג שמתגלגל וגדל. ככל שגיליתי יותר, כך רציתי לדעת עוד. גיליתי שמתוך 700 היהודים נרצו 260 במחנות הריכוז וההשמדה וכל השאר התפזרו וברחו. חלקם עלו לישראל, אחרים פנו לארצות דרום אמריקה, חלקם לארה"ב".

לדברי בנרץ, המחקר שערך על יהודי מולהיים הביא אותו לכתיבת ספרים בנושא. "היום כל יהודי שיצא ממולהיים, כל בן משפחה שהוא צאצא ליהודי מולהיים יכול לגלות על עברו ועל היסטוריית המשפחה", הוא אומר.
זה לא דבר שרגילים לשמוע על כמרים.

"אני תיאולוג ומורה במקצועי, ואני חושב ומאמין שחשוב לדעת מה קרה וללמד את הדורות הבאים. זו גם הסיבה שאני מרצה הרבה על תולדות הקהילה היהודית בעיר ובכלל. מאחר שלא נתקלתי בהתנגדות לפעילות שלי, אלא להיפך, זה רק עודד אותי להמשיך הלאה. בשנת 1977 הגעתי בפעם הראשונה לביקור בישראל ומאז אני מגיע באופן קבוע, לפחות פעם בשנה-שנתיים ומביא איתי אנשים מגרמניה, צעירים, סטודנטים, מבוגרים, כדי שילמדו על החיים כאן, על היהודים".

איך נוצר הקשר עם כפר סבא?

"בתחילת שנות התשעים עלה נושא ברית ערים תאומות עם ערים אחרות ברחבי העולם. בדקתי ומצאתי את כפר סבא והייתי מאלו שניהלו את קשירת הקשר ליצירת הברית. הקשר הראשוני נוצר עם ראש העירייה דאז, יצחק ולד. הזמנו אותו אלינו לעיר ואחר-כך גם אנחנו הגענו לביקור בכפר סבא. בשנת 1993 נחתם ההסכם ומאז אני מגיע לכאן עם משלחות של תושבי העיר בכדי לבקר, לחזק את הקשר בין שתי הערים, לחזק את הקשר בין מערכות החינוך השונות ובכדי ללמוד אחת את השנייה. כמובן שישנם גם ביקורי גומלין של משלחות שמגיעות מכפר סבא אלינו למולהיים".

בחודש יולי האחרון אישרו חברי מועצת העיר את הענקת אות ההוקרה לכומר, כשאת אירוע ביקור המשלחת בעיר ארגן סגן ראש העירייה ויו"ר ועדת ערים תאומות, ד"ר בוקי צ'יש וזאת, כאמור ללא ידיעתו של בנרץ.

"אות ההוקרה שקיבלת מגיע מעמקי ליבנו על תרומתך האדירה לקירוב הלבבות, להידוק שיתוף הפעולה בין העמים ועל מארג הקשרים בין שתי ערינו", אמר ראש העירייה יהודה בן חמו במהלך הטקס. "אני מאחל לך הצלחה בכל דרך בה תבחר ללכת".

המשלחת מהעיר מולהיים שהתה בכפר סבא ארבע ימים והמשיכה בסיור של עוד שבוע ימים בארץ, כשבין המקומות אליהם הגיעו חברי המשלחת היה גם סיור מודרך ומרגש ב'יד ושם' בירושלים. יש לציין, כי היה זה ביקורו האחרון של הכומר בנרץ כראש משלחת גדולה בישראל, אך לדבריו הוא ימשיך להוביל קבוצות קטנות של תלמידי תיכון, סטודנטים ומבקרים בודדים בעיר בעתיד.