"תמיד פחדתי להיות בצלו של אבי, אבל כבר מגיל מאוד צעיר החלום שלי היה להיות מנכ"ל", מעיד על עצמו אבנר סטפק, מנכ"ל בית ההשקעות "מיטב", אחד האנשים החזקים והמשפיעים ביותר בשוק ההון הישראלי, שאחראי בימים אלה ממש על מיזוג שני בתי השקעות ורכישת שתיים מהחברות הגדולות בארץ - "אפריקה, בית השקעות" ו"ביטוח ישיר".

סטפק, 35, תושב שדה ורבורג, נשוי ואב לשתי בנות, מנהל מזה שנתיים את העסק המשפחתי שהוקם על ידי אביו צבי, ועכשיו פניו כבר לאתגר הבא. אחרי שהגשים את חלום ילדותו והפך למנכ"ל, הוא רוצה להגשים חלום חדש - למצוא לעצמו יורש ולעבור לעסוק ב"פול טיים ג'וב" בפילנתרופיה.

"בית ההשקעות 'מיטב' הוקם לפני 30 שנה, ואני זוכר את עצמי כילד בן חמש לוקח פרוספקטים של החברה, מכניס למעטפות, מדביק בולים, ושולח", מספר סטפק. "זה לא נחשב לעיסוק שגרתי של ילד בגילי, אבל זה היה הכיף שלי. זה לא שאבא שלי דחף אותי לכיוון או שהוא חיפש לעצמו יורש וחלם על זה. זו הייתה יוזמה שלי, כי כבר מההתחלה אהבתי את זה".

זה נכון שכבר בגיל 12 השקעת בבורסה?

"גדלתי בבית בו אבא היה מורה לתנ"ך ולהיסטוריה, מעבר להיותו ברוקר. מאחר שאהבתי מאוד את התחום והתעניינתי בו, אז אבא נהג להשקיע שעות בללמד אותי, ואני תמיד הייתי צמא ללמוד עוד. התחלתי להשקיע בבורסה יחד עם עוד חבר, כשההשקעה הראשונה שלי הייתה באופציות של חברת 'עלית'. בערכים של היום הרווחתי כ-15 אלף שקלים, אותם גם הפסדתי אחר כך בהשקעות פחות מוצלחות".

"הלוואי והייתי צנוע כמו אבא שלי". אבנר סטפק (צילום: יוגב עמרני)

לכאורה, דרכו של סטפק על המסלול המהיר למנכ"לות הייתה סלולה למן ההתחלה, אבל מסתבר שגם בנו של הבוס הגדול היה צריך לעבור מסלול מכשולים עד שהגיע לפסגה. סטפק מעיד על עצמו, כי עד הגיוס לצבא עבד בחברה בכל עבודה, ובדומה לנערי הדואר בסרטים ההוליוודיים, גם הוא עסק בעיקר בשליחויות שונות עבור בית ההשקעות אותו הוא עתיד לנהל בעתיד.

מיד אחרי שהשתחרר מצה"ל, החליט סטפק לרדת לאילת ולפתוח שם דיסקוטק. "חשבתי שיש מקום להקים דיסקוטק שינגן רוק אלטרנטיבי ואייטיז, ממש כמו בתל אביב", הוא מספר, "הסיבה העיקרית הייתה שבעצם החלטתי שאני לא רוצה להיות יותר בצל של אבא שלי. ההרפתקה הזו נמשכה בדיוק ארבעה חודשים, הדיסקוטק לא תפס, היה כישלון חרוץ".

היורש
לפני כשנתיים הודיע צבי סטפק, כי בנו מתמנה לתפקיד מנכ"ל בית ההשקעות והוא עצמו נשאר בתפקיד יו"ר החברה. "המינוי הרשמי היה אומנם לפני כשנתיים, אבל המינוי המעשי היה כבר שש שנים קודם לכן, כך שזה בעצם היה תהליך טבעי", אומר סטפק שכבר רשם תחת שמו מיזוג עם בית ההשקעות "גאון" - מיזוג שנחתם לפני חודשים ספורים, וביחד עם שתי העיסקאות הגדולות הצפויות להיחתם השבוע - רכישת חברת "אפריקה בית השקעות" ומיזוג עם "ביטוח ישיר" - הוא יכול לטפוח לעצמו על השכם בסיפוק ולהתחיל לחפש את היורש שיחליף אותו בתפקיד המנכ"ל.

לראיון מגיע סטפק בפז'ו 308 קטנטונת, כשהוא לבוש במכנסי טריינינג קצרים ומהוהים, טי-שירט שחורה דהויה ומעיל שנזרק עליו בגמלוניות משהו מעל. את
המראה המושבניקי משלימות זוג נעלי ספורט שידעו ימים טובים יותר ושיער פרוע שזקוק באופן דחוף למסרק - הופעה שממש לא מתיישבת עם סטריאוטיפ המצליחן, מנכ"ל בית ההשקעות המשגשג.

לפני כחודשיים הוא אמנם עבר להתגורר בנחלה המשתרעת על פני 14 דונם וכוללת בריכה ובית בן שתי קומות, אבל, הוא מעיד שהוא מתגורר בשלושה חדרים בלבד, בדיוק כפי שגדל והתחנך אצל הוריו. "חצי מהאנשים שנוהגים במכוניות מפוארות הם בכלל אנשים המתגוררים בשכונות מצוקה, שבקושי גומרים את החודש, אבל התדמית חשובה להם יותר מכל דבר אחר", הוא אומר, "לי זה לא חשוב. זו גם האווירה שבה גדלתי בבית, והלוואי והייתי צנוע כמו אבא שלי".

כאמור, סטפק נמצא חזק בתחום הפילנטרופיה. הוא פעיל בעיקר בעמותת אלי"ע - אגודה לקידום קטינים עיוורים ולקויי ראייה, עמותת "אלון" הכפר סבאית לצמצום פערים חברתיים, ארגון "הג'וינט" ועמותות כגון "גדולים מהחיים". הוא לא מסתפק רק בתפקיד הדירקטור בעמותות, או בארגון ערבי התרמות, אלא מעורב באופן אישי, לעתים אפילו על חשבון חייו הפרטיים, בפעילותן.

הכתבה המלאה תפורסם מחר בעיתון "ידיעות השרון"