כלת פרס ישראל בכימיה, פרופ' רות ארנון, נפגשה בשבוע שעבר עם חברי פורום מג'די בכפר סבא, בשיחה על המאבק במחלת הסרטן. פרופ' ארנון, יחד עם צוותה במכון ויצמן, פיתחה את תרופת ה"קופקסון", שנחשבת לאחת החשובות שהומצאו בישראל.

תקופת ה"קופקסון" הכניסה לחברת "טבע" מיליארדי דולרים של הכנסות. פרופ' ארנון עמלה על פיתוח תרכיב משולב נגד כמה סוגי שפעת, ועד עכשיו יש
התקדמות רבה והישגים בדרך להמצאת התרכיב.

לגבי הסרטן, הייתה פרופ' ארנון פחות אופטימית, "אין בעולם חיסון המונע את מחלת הסרטן", אמרה לחברי הפורום, "בנתיים מסתפקים בתרופות המהוות נוגדנים 'המכירים' את התאים הסרטניים, פוגעים בהם אך לא מצליחים במניעת היווצרות תאי סרטן חדשים".

פרופ' ארנון תיארה לחברי הפורום הישגיהם של מדענים בפיתוח חיסונים שהקפיצו את תוחלת החיים מ-35 ל-80 שנה. "מחלות רבות נעלמו בעקבות הצלחת החיסונים", היא סיפרה, "כך למשל אין שיתוק ילדים בחצי הכדור המערבי, והתמונה דומה לגבי מחלות כמו מלריה, דיפטריה, שעלת, טטנוס, אבעבועות ועוד שעברו ונעלמו בחלקים גדולים של כדור הארץ".

בהתייחסה למחלת השפעת, ולשפעת החזירים, אמרה פרופ' ארנון כי מקור המחלה הוא בעופות ובעיקר ברווזים. "כל השמועות נגד חיסוני שפעת לא הוכחו", הדגישה פרופ' ארנון.