הסכסוך בין המועצות המקומיות כוכב יאיר-צור יגאל ואלפי מנשה לבין עיריית כפר סבא הגיע ככל הנראה לסיומו.

הסכסוך, שנוגע לתלמידים מהמועצות המקומיות אשר לומדים בבתי הספר התיכונים בכפר סבא, הסתיים בכך שככל הנראה, בית ספר תיכון חדש עומד להיבנות בכוכב יאיר, שם ילמדו כל התלמידים המתגוררים בצור יגאל- כוכב יאיר.

בנוסף, אמור להיבנות גם בית ספר תיכון באלפי מנשה. בניית בית הספר התיכון אמורה לפתור את בעייתם של תלמידי צור יגאל- כוכב יאיר ואלפי מנשה שאינם רצויים על ידי כפר סבא, בעקבות חוב של מיליוני שקלים שחייבות המועצות המקומיות, שנוצר בשל פיגור בתשלומים.

על כל תלמיד מהמועצות המקומיות אשר לומד בכפר סבא צריכה המועצה המקומית לשלם סכום גבוה. לאחר שלא הצליחו להגיע להסדר החליטו במועצות המקומיות ובעיריית כפר סבא להפסיק את ההסכם ושתלמידים מצור יגאל- כוכב יאיר ומאלפי מנשה לא ילמדו יותר בתיכונים בכפר סבא.

בטופס סיכום הדיון בין משרד החינוך לבין כוכב יאיר-צור יגאל, אלפי מנשה וקרני שומרון נכתב כי יוקמו שני בתי ספר על יסודיים, אחד בכוכב יאיר- צור יגאל ואחד באלפי מנשה, כשתלמידי קרני שומרון ילמדו באלפי מנשה. מיקום התיכון הצומח הינו בשטח שכונת צור יגאל ולמטרה זו יוקצו 26 דונם.

על מנת לתת אפשרות להתארגנות בהתאם לסיכום, תלמידי כיתה י' ייקלטו במערכת החינוך בכפר סבא גם בשנת הלימודים תשע"א.

משרד החינוך נתן הוראה
בעיריית כפר סבא טוענים כי המועצת האזוריות, ממאנות לשלם עבור התלמידים אותם הן שולחות להתחנך בתיכונים בעיר, באופן שיטתי מזה שנים. לדברי נציגי העירייה, זאת, בניגוד להסכם שנחתם ביניהן.

"אלפי מנשה וצור יגאל-כוכב יאיר מתעלמות מההסכם ורוצות לשלם רק כפל אגרת חינוך בגין כל תלמיד, בעוד שעלויות החינוך בבתי הספר התיכוניים בכפר-סבא עומדות על אלפי שקלים לשנה פר תלמיד", נמסר מעיריית כפר סבא. "העירייה, בהחלט מעוניינת בתלמידים מאלפי מנשה ומצור יגאל-כוכב יאיר ואף הייתה מוכנה ומזומנה לחתום על הסכם הפשרה שהושג בגישור, אולם כשנתבקשו להחליט על מועדי התשלומים, ניסו אנשי אלפי מנשה וצור יגאל- כוכב יאיר לדחות את הקץ ולאמיתו של דבר סירבו לחתום על ההסכמה שגובשה".

ממועצה אזורית צור יגאל- כוכב יאיר, נמסר: "כיום, ילדי היישוב לומדים בבתי ספר התיכונים: "עמיאסף" שבדרום השרון ותיכוני כפר סבא. לאור החלטה זו, משרד החינוך נתן הוראה לבנות בית ספר תיכון צומח ביישוב כוכב יאיר-צור יגאל".

למרות ההסכם עם משרד החינוך, במועצה האזורית אלפי מנשה לא נשמעים כל כך אופטימיים לגבי בניית תיכון חדש במועצה. לדבריהם: "נושא בניית בית הספר החדש נמצא בדיונים עם משרד החינוך לגבי כל החלופות ללמידה של תלמידים מאלפי מנשה בבתי ספר בכפר סבא. שום דבר לא סגור בעניין הזה".