20 אחוז מהילדים הגולשים באינטרנט, נחשפים לאלימות ומעשים מגונים ברשת - כך עולה מסקר שערך מכון "גיאוקרטוגרפיה" עבור המועצה לשלום הילד. עם נתונים כאלה זה היה רק עניין של זמן עד שחברות מחשבים ייפתחו תוכנה לבקרת גלישה של ילדים ברשת. ואכן, בשבוע שעבר הודיעה חברת "פיורסייט טכנולוגיות בע"מ" מכפר סבא כי השלימה פיתוח של תוכנה המאפשרת להורים לא רק לקבל דיווח על האתרים שבהם גלשו ילדיהם, אלא גם לחסום אותם בעת הצורך.

"ילדים גולשים באינטרנט שעות רבות, ולרוב ההורים לא יודעים לאילו תכנים הם נחשפים ועם מי הם מדברים",
מסביר מנכ"ל החברה, אורי אזולאי. "התוכנה שפיתחנו מאפשרת להורים ליישם את חוקי הבית באופן וירטואלי ולהיות מעורבים יותר בחיי הילדים. כמו שלא יכול להיות מצב שבו ילד ייעלם מביתו לכמה שעות וההורה לא יידע היכן הוא - כך לא יוכל הילד לגלוש שעות בזמן שהוריו בעבודה בלי שיהיה עליו פיקוח".

אחד מיתרונות התוכנה הוא זיהוי השפה שבה משתמש הילד וניתוחה. כל פרט שמעלה הילד לרשת, כל מילה שהוא מקליד בצ'אט וכל שיחה וירטואלית שהוא מנהל, מנותחת על ידי המערכת, ובמקרה של סכנה מקבלים ההורים התראה ישירה בזמן אמת באמצעות הדוא"ל או הודעה לטלפון הנייד.

את מנכ"ל המועצה לשלום הילד, יצחק קדמן, לא צריך לשכנע בסכנות האורבות לילדים ברשת. לדבריו, לא פעם מה שמתחיל בצ'אט תמים לכאורה, מסתיים באונס פיזי. "ילדים מוסרים פרטים אישיים, נפגשים עם זרים וזה עלול להיגמר באסון", אומר קדמן. עם זאת, לדבריו, תוכנות לחסימת אתרים לא מספיקה כדי למנוע את הסכנות. "צריך לקדם חקיקה שתחייב ספקים להתקין תוכנות כאלה ללא תשלום ולהגביר את האכיפה".