כלבים זה שמחה, זה בטוח, אבל לעתים, חברינו על ארבע יכולים להפתיע אותנו בכל מיני פעולות מוזרות, ומוכיחים כי הם, לפעמים, ממש כמו תינוקות, מצריכים גם שמירה בשבע עיניים. מרבית בעלי הכלבים כבר תפסו את כלביהם הקטנים לועסים את הכורסה, אוכלים את השניצל שהושאר על השולחן ומחוללים הרס בחפצי הבית. אך בשבוע שעבר, קרו כמה מקרים מאוד מוזרים, באותו יום, לשלושה אנשים שונים תושבי אזור השרון.

ביום אחד הגיעו למרפאתו של הווטרינר ד"ר יובל סמואל בכפר סבא, שלושה לקוחות שונים עם אותה הבעיה: כלביהם אכלו את הגרביים של הבעלים. כן, כן, שמעתם נכון, ומתברר כי אכילת גרביים היא דבר די שכיח בקרב כלבים. ד' מאזור השרון מספר על הרגע שבו רצה לצאת לעבודה, אך גילה כי אין לו גרביים בארון שיוכל ללבוש.

"לכלב שלנו יש חיבה מיוחדת לגרביים, ובאמת שמנו לב שנעלמו כמה גרביים לאחרונה. לא ממש ראינו מתי הוא אכל את זה, או איך הוא אכל את זה", הוא מספר. "יום אחד הוא פשוט התחיל להקיא, והקיא פעמיים ברצף. זה כבר הדאיג אותנו, אז לקחנו אותו לווטרינר ושם עשינו את כל הבדיקות".

ד' לקח את כלבו למרפאה של סמואל, שם עשו לכלב את הבדיקות הנדרשות. "עשינו לכלב בדיקת רנטגן ומצאנו שם סוג של עצם זר, ובתחילה לא ממש הצלחנו להבין שזה גרביים", מסביר ד"ר סמואל.


משתגעים מהריח. צילום רנטגן של הכלב שאכל גרביים

"יש סיבים שלא רואים בצילומי רנטגן, אבל אחרי הניתוח, בו הוציאו את העצם הזר, גילינו שאכן מדובר בגרביים. בדרך כלל כלבים נמשכים לגרביים, בעיקר 'משומשים', בגלל הריח. הם מתים על הריח של גרביים משומשים, ועוד מפתיע הוא שכלב לעולם לא ייגע בגרביים נקיים, כי הכול קשור לריח שמשגע אותם".

ד"ר סמואל מוסיף שמדובר בסכנת חיים של ממש בשביל הכלב, כי גרב שנתקע במעי גורם לחסימת מעיים, וזה יכול להרוג אותו. "כשהגרביים תקועים במעי אנחנו מכניסים את הכלב לניתוח, אין ברירה, פותחים את הבטן ומוציאים את מה שנמצא שם", הוא מסביר. "אבל כשהגרביים עדיין בקיבה אז אפשר עדיין לוותר על הניתוח ולנסות לגרום לכלב להקיא. אם זה לא עובד אז צריכים להכניס אנדוסקופ (מין צינור שמכיל בתוכו מצלמה ומלקחיים) ולהוציא את זה משם".

במפתיע, הכלב של ד' לא היה הכלב היחיד שהגיע באותו יום עם קיבה מלאת גרביים למרפאה בכפר סבא. עוד מקרה שהגיע באותו יום למרפאה הוא המקרה של רום, בן ה- 13 מכפר סבא, אך את כלבו של רום הצליחו להציל עוד לפני ביצוע הניתוח. "באתי למלא לכלב שלי את קערת המים במרפסת ואז ראיתי שהוא ממש לא מרגיש טוב", הוא מספר.

"פתאום הכלב הקיא משהו, הסתכלתי קרוב יותר וגיליתי שהוא הקיא את הגרב שלי. לקחנו אותו למרפאה, עשו לו בדיקת דם, כדי לבדוק מה יש לו, ואחר כך שמו לו אינפוזיה. עשינו לו צילום, וראינו שיש לו עדיין משהו שלא אמור להיות לו בבטן, גרב נוסף. מיד הזריקו לו חומר שאמור לגרום לו להקיא את מה שיש לו, והוא אכן הקיא".