מ' בת ה-70 מכפר סבא חשבה שהיא רק הולכת לעבור ניתוח סטנדרטי בעמוד השדרה, שהיה אמור להעלים את כאבי התופת מהם סבלה במשך חודשים ארוכים. התוצאה הייתה שאחד הברגים בהם השתמשו במהלך הניתוח פגע לה בעמוד השדרה והיא נותרה נכה.

בתביעה שהגישה בשבוע שעבר לבית משפט השלום בכפר סבא, באמצעות עו"ד דן אשכנזי, היא תובעת 2.5 מיליון שקלים מקופת חולים מאוחדת והרופאים שטיפלו בה, בגין רשלנות רפואית. "אני מקווה שהתביעה תביא לצדק", אמרה השבוע מ'.

מ' היא פנסיונרית, שאוהבת לטייל ועד בעיית הגב שהתעוררה אצלה, נהגה ללכת מדי יום קילומטרים להנאתה. "זה התחיל בחודש יולי לפני שנה", סיפרה מ', "סבלתי מאוד מכאבי גב, ניסיתי כמעט הכל והאורתופד שלח אותי למומחה מטעם קופ"ח מאוחדת. הוא דיבר איתי על ניתוח בעמוד השדרה, ואמר לי שזו האופציה היחידה. החלטתי שאני רוצה איכות חיים ואני הולכת לניתוח למרות שהילדים שלי היו ספקניים".

על פי כתב התביעה, מ' עברה את הניתוח ב-13.7.09, כשההסדר הרפואי היה מטעם קופת החולים. במהלך הניתוח, שבוצע בבית החולים "אסותא", הוחדרו לעמוד השדרה שלה מספר ברגים, ואחד מהם פגע בעצב ושיתק אותו. בתביעה נטען, כי היה זה רק הראשון בסדרת כשלים חמורים שהובילו למצבה של מ'.

לדברי מ', יום למחרת הניתוח, לא הגיע אף רופא לראותה למרות שהדבר הובטח לה בקופת החולים. היא ניסתה לקום ממיטתה, אך ללא הצלחה. בכתב התביעה נטען כי "הפגיעה, שיכולה הייתה להיות מאובחנת מיד, בזמן אמת ואז להיות מתוקנת מיידית, לא אובחנה".

כעבור שלושה ימים, בהוראת הרופאים, עברה מ' ניתוח נוסף. "הרופא שבדק את מ' לאחר הניתוח הראשון טען שאין לו חדר ניתוח זמין, ויוכל לבצע ניתוח מתקן רק למחרת, כלומר ביום השלישי שלאחר הכשל הראשון. דבר זה לא אמור לקרות, והוא פרי רשלנות", נכתב בכתב התביעה. "בזמן הזה הוחמר הנזק הנוירולוגי והתקבע לצמיתות".

לדברי מ', חייה השתנו. "אני יכולה להגיד שאני בן אדם חצי נכה. אני לא מתפקדת ואני נעזרת במי שקרוב אליי", היא אומרת. "אני לא יכולה אפילו להתקלח לבד. אני בקושי הולכת".

היום לוקחת מ' משככי כאבים חזקים, ומנסה הכול כדי לפתור את הבעיה הרפואית שנוצרה. "הכדורים הורסים לי את הקיבה, אבל אני חייבת לקחת אותם, כי אחרת אצא מדעתי. אני מצפה שהתביעה תביא לצדק. אני עוד לא מרימה ידיים כי אני לא רוצה לחיות ככה".

מקופ"ח מאוחדת נמסר: "כתב התביעה טרם הגיע לגורמים המוסמכים. מכל מקום, קופ"ח מאוחדת מנועה ואינה נוהגת להגיב בנושא המצוי בהליך משפטי".