חוק זה חוק. בית המשפט המחוזי בפתח תקוה גזר ביום שלישי השבוע את דינו של השוטר לשעבר במשטרת כפר סבא, תושב כפר יונה, ששון חג'אג', שהורשע לפני כשנה בעבירות גניבה, מרמה והפרת אמונים. השופטת, זהבה בוסתן, גזרה על חג'אג' שלוש שנות מאסר בפועל וקנס בגובה 100 אלף שקל.

חגאג' הורשע במסגרת עסקת טיעון. הוא הודה במעשים המיוחסים לו והביע חרטה עמוקה. "ביישתי את המדים של המשטרה", אמר חג'אג' לאחר הרשעתו בדצמבר 2009. "הייתי טיפש גדול והרגתי את עצמי. אני היום חי-מת, ופשוט הפסדתי את הכול. ירדתי 30 ק"ג ועברתי התקף לב. הרסתי לעצמי את הדבר הכי יקר לי, ואני רק
מקווה שזה יסתכם במאסר על תנאי ועבודות שירות".

חג'אג' שירת במשטרת ישראל במשך 27 שנים במגוון תפקידים. בשנים האחרונות הוא שימש כראש משרד הניהול של תחנת משטרת כפר סבא, או במילים אחרות - היה אחראי על הכספים בתחנה. על פי כתב האישום שהוגש נגד חג'אג', עולה כי במסגרת תפקידו במהלך השנים 2006 עד 2007 החל לקבל מקבלנים כסף עבור העסקת שוטרים.

"העברת התשלומים לנאשם על ידי הקבלנים במזומן, איפשרה לו ליטול את רובם המכריע של תשלומים אלו לכיסו במרמה ולא להעבירם לחשבון המשטרתי, לשם היה אמור הכסף להגיע", נכתב בכתב האישום. בתקופה שבין ינואר לנובמבר 2007, גנב חג'אג' מהכספים שהעבירו לו הקבלנים במזומן ושהיה עליו להפקידם בחשבון המשטרתי, קרוב ל-64 אלף שקלים.

בטיעונים לעונש, המדינה הדגישה את חומרת המעשים של הנאשם וביקשה מבית המשפט למצות עימו את מלא חומרת הדין. "מדובר באחת הגניבות הגדולות שבוצעו על ידי איש משטרה מבחינת התחכום שבביצוע, היקף הפעילות, משך הזמן שהפעילות הפלילית נמשכה, והיקף הנפגעים", טענה המאשימה.

"לולא התקבל מידע מודיעיני לא ניתן היה לגלות את מעשי הנאשם שניצל את מעמדו ושליטתו הבלעדית בתחנה לשם ביצוע הגניבה. הנאשם בחר את הגופים באמצעותם יכול היה לבצע את מעשיו באין מפריע, מתוך ההערכה שגופים גדולים לא יגלו את מעשיו ואלה ייבלעו בתוך עשרות העבודות בשכר שמבוצעות עבור אותם גופים על ידי המשטרה".

השנה האחרונה הייתה עבור חג'אג' אחת הקשות בחייו, סיפרו השבוע חבריו הקרובים. הוא בהלם, משום שציפה שבית המשפט יאזן בענישה בין העבירות שביצע לבין התרומה האדירה שלו בתחנת כפר סבא וסבר שייגזר עליו מאסר על תנאי או עבודות שירות בצירוף לקנס.

מצבו הבריאותי הידרדר בצורה קיצונית, כמו גם מצבו הנפשי. במהלך השנה האחרונה חג'אג' אושפז מספר פעמים ונאלץ לשלם בעבור טיפולים ותרופות יקרות ערך. כבר שנה שהוא אינו עובד ולא ברור מתי יוכל לשוב ולעשות זאת.

השופטת בוסתן כתבה בהחלטתה: "עבירות הנעשות על ידי עובד הציבור נתפסות כחמורות יותר מאותה עבירה הנעברת על ידי מי שאינו עובד הציבור ויש לייחס לה משנה חומרה. אין בליבי ספק כי עדי האופי, אמת העידו והנאשם היה דמות משמעותית, מעמודי התווך של תחנת כפר סבא".

"שיקול זה הוא ללא ספק שיקול נכבד בשיקולי הענישה שכן, ביום פקודה יש לזכור לנאשם גם את מעשיו החיוביים. ואולם, בעבירות מסוג זה, כפי שעבר הנאשם, לשיקול זה פן נוסף והוא פן החומרה המצביע על כך שהדמות אותה הכירו הבאים במגע עם הנאשם, עליה באו להעיד, לא הייתה הדמות היחידה של הנאשם והייתה דמות נוספת אותה הצליח להסתיר, הדמות שביצעה את המעשים החמורים".