ביום ראשון שעבר הוגשה לבית משפט השלום בכפר סבא בקשה לתובענה ייצוגית נגד פאב "בלו בר" בעיר, בגין נזקי עישון פאסיבי. על הבקשה אחראי איתי סלמן, צעיר בן 27 מהעיר, שמבקש פיצויים כוללים למבלי המקום בסכום של כ-2 מיליון שקלים.

עוד ב-mynet:
תלמידים: "עישנו סמים ליד בית הספר ובמהלך שעות הלימודים"
הפקחים ביקשו מנהג להזיז את הרכב - והותקפו
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מהבקשה, שהוגשה על ידי עו"ד דן אשכנזי, טוען סלמן, סטודנט למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה, כי הגיע לביקורו הראשון בפאב, התיישב על הבר, וראה, לתדהמתו, מבלים רבים המעשנים סיגריות, כמו גם מאפרות רבות, חלקן מאפרות מפח וחלקן מאפרות מאולתרות מתחתיות בירה, מלאות בבדלי סיגריות. זאת, לטענתו, בניגוד לחוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים.

"אני מקפיד על אורח חיים בריא ומאוד הפריע לי עשן הסיגריות", מספר סלמן. "פניתי לברמנית ושאלתי אותה אם מותר לעשן במקום ותשובתה הייתה שכן, באופן מפורש. המשכתי לשבת עוד מספר דקות, פניתי שוב לברמנית וביקשתי ממנה להוציא את המעשנים החוצה, שהרי בחוץ יש אזור עישון. היא השיבה לי שהיא לא יכולה לעשות זאת. התרגזתי מאוד, ביקשתי חשבון ויצאתי מהמקום".הפאב נפתח בכפר סבא כבר בשנת 1999 והוא נחשב לאחד המצליחים באזור. המקום מגיש ללקוחותיו מלבד שתייה וכיבוד גם אופציה לשכירת נרגילות לעישון, המותרות לשימוש רק בחלק החיצוני של הפאב. מכתב התביעה עולה כי מדי סוף שבוע מבלים במקום כ-200 איש בממוצע, ובבקשה נדרש הפאב לפצות כל מבלה בסכום של כ-500 שקלים.

"אחרי שחזרתי הביתה נכנסתי לדף הפייסבוק של הפאב ולהפתעתי מצאתי תמונות רבות של לקוחות המקום כשהם מעשנים בתוך הפאב", מוסיף סלמן. "זה מאוד הרגיז אותי. הייתי ברמן הרבה שנים ובכל מקום בו עבדתי אכפו את החוק, ובפאב הזה קיבלתי הרגשה של זלזול בחוק. זה אף נראה בעיניי כאילו העישון הוא האג'נדה של המקום. גם נהרס לי הבילוי, גם נאלצתי לנשום עשן סיגריות בניגוד לרצוני וגם חזרתי הביתה עם בגדים שמדיפים ריח נורא ועיניים צורבות".

עו"ד דן אשכנזי מסר: "מדובר באירוע חמור ביותר, שבו לא רק רומסים את החוק, אלא גם מסכנים את בריאות הציבור. אני מקווה שהפגיעה בכיס של בעלי הפאב
תלמד אותם ובעלי פאבים נוספים לא לרמוס את זכויות לקוחותיהם שאינם מעשנים".

אופיר אנשל, בעל הפאב, מסר בתגובה: "לא ידוע לנו על התביעה ולא קיבלנו אותה. יש לנו בפאב אזור המוגדר כאזור ללא עישון, אין בו מאפרות והוא מופרד לחלוטין מהאזור שבו כן מותר לעשן. נרגילות מותר לעשן רק בחצר בפאב".

מעיריית כפר סבא נמסר: "הפיקוח העירוני מבצע אכיפה מקיפה של חוק איסור העישון במקומות ציבוריים, לרבות מקומות בילוי. במהלך השנה נעשתה עבודה משותפת בין הפיקוח העירוני, השיטור המשולב והמשטרה, במבצעים משולבים במטרה למגר תופעה זאת. הפיקוח מבצע אכיפה בהתאם לתוכנית העבודה ועל פי קריאות שמתקבלות במוקד".