נופר קריב, תושבת כפר סבא בת 27, רק ביקשה להעביר את חשבונות הארנונה של הדירה השכורה בה היא מתגוררת, על שמה, ולא חשבה לרגע שפעולה פשוטה כזו תהפוך למאבק של ממש.

קריב, שעברה להתגורר יחד עם בן זוגה בדירה שכורה לפני כשלושה שבועות, הגיעה בשבוע שעבר לאגף ההכנסות בעירייה בכדי להעביר את שם החשבון המשלם על שמה. לתדהמתה, בעירייה סירבו לבקשתה, למרות שחוזה השכירות חתום על שם שניהם, וזאת בטענה כי שם חשבון המשלם נרשם באופן אוטומטי על שם הגבר, מאחר שהוא נחשב כמפרנס עיקרי.

עוד ב-mynet:
שופטת הכדורגל הערבייה הראשונה מסרבת להיכנע לדעות קדומות
נעמה מובילה דירות: "אני חזקה לא פחות מגברים"
נתקלתם במקרה דומה? ספרו לנו בפייסבוק

"בעירייה אמרו לי שאי אפשר לשנות את שם המשלם, כי באופן קבוע שמו של הגבר מופיע מאחר שהוא נרשם מיידית כמפרנס הראשי וראש המשפחה", היא מספרת.

"הופתעתי מאוד מהתשובה, משום שאני רוצה להיות רשומה כמי שמשלמת את החשבונות והם פשוט לא אפשרו לי זאת. למעשה, הסבירו לי בעירייה שמזה שנים הגבר נרשם באופן אוטומטי כראש המשפחה וכמי שמשלם. מדובר פשוט בדבר הזוי, שלא מתאים לתקופה".

במהלך השבוע האחרון העלתה קריב את הנושא בעמוד הפייסבוק של העירייה ואף שלחה לעירייה מספר מיילים בנושא. לטענתה, כשהתקשרה לעירייה זכתה לתשובה מאוד מפתיעה מצידה. "הם פשוט אמרו לי: אנחנו שוביניסטים, אין מה לעשות", היא אומרת בכעס. "את המשפט הזה אמרו לי דווקא עובדות במקום וזה אולי הכי מכעיס. לשמוע תשובה מסוג זה דווקא מאישה".בתשובה אחרת שקיבלה קריב, לאחר שסירבה להניח לנושא ולקבל את ההחלטה כפי שהיא, מדבורה הררי, מנהלת אגף ההכנסות בעירייה, אמרה הררי: "חשוב לנו להסביר את הרציונאל ואת המגבלות שאיתן אנו מתמודדים.

"בסיס הנתונים, היסטורית, מתנהל על פי מספר המשלם של 'ראש המשפחה', כפי שהוגדר לאורך עשרות שנים, מיום הקמת קובץ המשלמים. למרות זאת, אם יש החלטה של משפחה כי חשבון המשלם יתנהל על שם האישה, אין שום בעיה כי החשבון ייצא כשהוא נושא את שמך ואת מספר הזיהוי שלך.

"התנאי היחיד הוא, כי אותו תא משפחתי ימשיך לנהל את כל הנכסים תחת אותו משלם וזאת מהסיבה כי ראינו פיצולי חשבונות בנכסים שונים ומיצוי זכויות להנחה בנכסים השונים, שלא כדין".

כעת על קריב להעביר לעירייה נתונים ומסמכים שונים בכדי ששם המפרנס הראשי, אליו יופנו החשבונות, יהיה על שמה, אך לטענתה, כאן לא הסתיימה המלחמה שלה והיא מתכננת להמשיך ולפעול בנושא כדי לגרום לשינוי מהותי בהחלטה השרירותית, לדבריה.

"אני רוצה שישנו את הנורמה הזו, לא רק בשבילי", היא אומרת. " אני מאוד אוהבת את העיר ואין לי הרבה תלונות, אבל יש דברים שמרתיחים אותי וחייבים להשתנות.
אנחנו לא חיים בשנות ה-50 אלא בשנת 2013 וצריך לשים לב שנשים עובדות ומהוות כוח פרנסה ראשי גם הן.

"לא יכול להיות שיתייחסו אליי כאל עקרת בית ותו לא. זה פשוט אבסורד וממש מכעיס אותי. אני עצמאית מגיל 22 ואף אחד לא משלם עליי או מממן אותי. אני אישה עצמאית וחבל שהרשויות לא מכירות בנו, הנשים, כעצמאיות לכל דבר".

מעיריית כפר סבא נמסר: "בסיס הנתונים בעירייה מתנהל על פי מספר המשלם של 'ראש המשפחה', כפי שהוגדר לאורך עשרות שנים. יחד עם זאת אין שום מניעה שחשבון המשלם בעירייה יתנהל על שם האישה. ניתן לשנות את שם חשבון המשלם בפנייה כתובה אל מחלקת השומה, אותה אפשר להעביר באמצעות מייל או פקס".