חשבתם שבעיית האלכוהול בקרב צעירים היא נחלתם של בני הנוער בלבד? תחשבו שנית. בית הספר היסודי "אופירה נבון" בכפר סבא הראשון להרים את הכפפה ומפעיל בימים אלו תוכנית מניעה לשתיית אלכוהול בקרב שכבת כיתות ה'-ו'. מנהלת בית הספר, לילך ביטי: "אנחנו יכולים לעצום את העיניים ולומר 'אצלנו זה לא קורה', אבל אנחנו בוחרים שלא לעשות זאת, ולתת לילדים את הכלים להתמודד עם לחץ חברתי כבר מגיל צעיר".

עוד ב-mynet:
התלמידים חגגו עם אלכוהול במסיבה בבית הספר
בת 17: "אנחנו שותים הרבה וודקה"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

בבית הספר מאמינים שכדי לחזק את הילדים להתמודדות יעילה ושקולה יותר בנושא שתיית אלכוהול ומצבי פיתוי וסיכון, צריך לחזק ולהרחיב את הידע שלהם בנושא. מטרת התוכנית היא הגברת המודעות לפעולה תחת מצבי לחץ חברתי המשפיעים על הבחירות שלנו במצבים חברתיים, ופיתוח יכולות התמודדות במצבים של השפעה חברתית, פיתוח אחריות אישית ומיקוד שליטה פנימי.

מדובר בפעילות חודשית במסגרת שיעורי כישורי חיים בכיתות המועברים על ידי המחנכות, וכן עבודה קבוצתית במרכז למידה עם יועצת בית הספר. במסגרת הפעילות, הילדים מתמודדים עם דילמות שמועלות על ידי צוות ההוראה ומתפתח שיח כיצד להתנהג במצבים כמו ילד שמגיע למסיבה כשאין אף מבוגר בסביבה ומציעים לו אלכוהול.

"הילדים הביעו עניין רב בתכנים", מספרת המנהלת ביטי. "מדובר בתוכנית של משרד החינוך שבחרנו לאמץ אותה עוד השנה, בעיקר בגלל הלחץ החברתי
המופעל על הילדים במסיבות בר/בת מצווה ובטיולים. אנחנו ערים לדברים שמתרחשים כבר בגילאים האלה. אנחנו מדברים על הסכנות ומביאים אותן לקידמת הבמה. זה לא נכון לטאטא את הדברים מתחת לשטיח".

מסתבר שכבר בגיל היסודי יש ילדים השותים אלכוהול. במוקדים כמו טיולים שנתיים ומסיבות מצווה, כבר דווח בעבר על מקרים של ילדים ששתו משקאות אנרגיה ואף על מקרה חריג, של שתיית אלכוהול במסיבת בת-מצווה. "זה נשמע מוקדם מדי, אבל אי אפשר להתעלם מהסכנות ולומר:' אצלי זה לא יקרה'", מוסיפה ביטי.

ראש העירייה, יהודה בן חמו, שנתן גיבוי לתוכנית, אמר: "חשוב להקדים תרופה למכה על ידי מתן הכלים וההנחיות המתאימות".