חדר קטן בבית פרטי בכפר סבא הפך בחודשים האחרונים למקום עלייה לרגל לנשים רבות. הן מגיעות למקום, אחת בעקבות חברתה, נרגשות מהמעמד ורק רוצות לעבור את זה בשלום ולהחזיר, ולו במעט, את הנשיות לשיגרת חייהן. אלו הן עשרות נשים, חולות בסרטן השד, שנאלצו לעבור כריתה של אחד האיברים הנשיים ביותר בגופן ונתקלו בבעיה - השד שוחזר אבל נותר ללא פטמה.

עוד ב-mynet:
17 שנה למותה של בת חן בפיגוע: "מילאנו את הכאב בעשייה"
הילד המופרע שהפך לעוזר גננת: "תחושת ניצחון"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"זה עובר בסוד, מפה לאוזן", מספרות מטופלות בקליניקה של מיכל קולט-ארבל, או "מיכל פטמות" כפי שהן שומרות את שמה ברשימת אנשי הקשר בטלפון הנייד. "הסיפור האישי שלי מוכיח שאפשר להוציא את המיטב מכל סיטואציה, גם הכי קשה", היא אומרת. "בניגוד לניתוח, מדובר במדבקת פטמה מעוצבת, הנותרת במקומה למשך 10-7 ימים ואז צריך לחדשה בעזרת דבק, אבל היא מחזיקה מעמד לאורך שנים".חוג הסרטן
רוב הנשים שמגיעות לקליניקה עברו כריתה של שד אחד. קולט-ארבל לוקחת תבנית מהפטמה שנותרה, מעצבת פטמה חדשה לשד הפגוע ותוך מספר ימים זוכה המטופלת למראה חדש-ישן של שדיים שווים בגודלם ובצורתם.

"מדובר בנשים שהמיניות אבדה להן, כי במהלך הטיפולים השיער נושר, הסטרואידים מנפחים את הגוף ואני יכולה להביא להן נקודת אושר קטנה אחת. בזכות הפתרון החדש נשים יכולות לבחור כל פטמה עליה חלמו, מבחירת הצבע והגוון ועד לבחירת מידת הזקירות. הן בעצם יכולות להגשים חלום דרכי".

טיפולי שחזור הפטמות של קולט-ארבל, בת 36, הפכו למוכרים מאוד גם בתעשיית הניתוחים. לדברי קולט-ארבל, המקצוע החדש בחייה בחר אותה ולא היא בו. בחודש אוגוסט 2009 הרגישה קולט-ארבל בגוש מעל לשד הימני שלה. רק תשעה חודשים מאוחר יותר אובחן גוש סרטני בגופה, בעקבות בדיקה כירורגית אותה ביצעה.

"בבדיקה הראשונה אצל רופא הנשים הוא הרגיע אותי ואמר שאין מה לדאוג", היא אומרת. "תשעה חודשים אחר כך הגעתי לרופאה אחרת והיא מיד שלחה אותי לבדיקה. חשבתי שהיא נלחצת תחילה ללא סיבה, אבל מיד אחרי שעברתי את כל הבדיקות ידעתי שהצטרפתי לחוג הסרטן".

מיד עם קבלת הבשורה המרה, נכנסה קולט-ארבל לטיפולים, שכללו כריתת שד, טיפול כימותרפי וטיפול הורמונאלי. כבר אז היא החליטה להשיב מלחמה, לקרוא תיגר על המחלה ולא לוותר.

ההתחלה הייתה בפרסום בלוג באינטרנט, שנקרא "קרצינומה אהובתי", בו שיתפה את הקוראים בעובר עליה מדי שבוע, בין חדר המתנה אחד למשנהו, תוך שימוש בהומור כדרך להילחם במחלה, בטיפולים ובכל תופעות הלוואי.

"פשוט הקאתי את כל התחושות שלי בבלוג הזה", היא אומרת בחיוך. "חיבקתי אותו מההתחלה בדיוק כפי שעשיתי עם המחלה, אמרתי לעצמי שאם הדבר הזה נדבק אליי אני אוציא ממנו טוב. אפילו הכרתי חברות חדשות בזכות הבלוג ובזכות קבוצת הפייסבוק אליה חברתי, 'גמאני חליתי בסרטן השד'".בסיום הטיפולים עברה קולט-ארבל סדרה בת שלושה ניתוחים, שכללו כריתה ושחזור השד הפגוע, הרמת השד השני בכדי שיהיו שווים, והייתה מיועדת לניתוח נוסף, ניתוח להוספת פטמה.

"מבחינה נפשית לא יכולתי לעבור ניתוח נוסף וגם הרופאים טענו שאין לי מספיק עור באזור בכדי ליצור את הפטמה", מספרת קולט-ארבל כיצד מצאה את הפתרון עבורה ועבור נשים רבות אחרות. "חיפשתי דרכים לפתור את נושא שיחזור הפטמה ובהתחלה מצאתי באינטרנט פטמות תותבות, אבל לא התרשמתי מטיבן. התחלתי לנסות ליצור בעצמי פטמות וללמוד את הנושא בצורה מקצועית".

תוך זמן קצר החלה קולט-ארבל לייצר פטמות, אך מה שחשבה שיהווה פתרון לה ולחברותיה, הפך למשאלת ליבן של מאות נשים והיא החליטה לפתוח את הקליניקה.

"גם כשהיו כאלו שאמרו לי שאין לי סיכוי ושזה לא יצליח, זיהיתי שמדובר בנושא רגיש, שאנחנו, החולות, אולי צוחקות עליו אבל הצחוק נובע מכאב אמיתי", היא מספרת. "הכאב לא היה רק כאב שלי אלא של כולם ואני לא אשכח את הפעם הראשונה בה עיצבתי פטמות לאחת מחברותיי. היא מדדה אותן והחלה לצעוק בהתרגשות ולבכות. אין הרגשה טובה מזו שיכולתי להחזיר לה את תחושת הנשיות".

תחושת הסיפוק דחפה את קולט-ארבל קדימה, היא החלה ללמוד את המקצוע, עבדה עם בכירי בוני הפרוטזות בארץ ולמדה קורס להכנת פטמות באחת החברות הגדולות לפרוטזות ופטמות לשדיים בארה"ב.

"תהליך הלימוד לקח מספר חודשים ובמהלכו פניתי לחוות דעת רופאים מומחים בתחום וכולם מאוד התלהבו", היא מוסיפה. "מגיעות אליי נשים, שעברו את הניתוח כבר לפני שנים, ופתאום נפתחה בפניהן אפשרות חדשה לשחזור ובאות אליי בעיקר נשים שעברו כריתת שד אחת".

"המחלה גרמה לי להבין שהחיים קצרים וצריך לנצלם עד תום", אומרת קולט-ארבל. "לולא התמיכה של בעלי, האמון שנתן