במשך מספר חודשים התריעה נעמי (שם בדוי), תושבת כפר סבא על המחדל החמור של עישון רב בכל חלקיו של קניון ערים בכפר סבא, הן באזור המקורה והן בין המעברים. פניותיה של נעמי לא פתרו את המצב, וכשפנתה במכתב למבקר העירייה והתריעה על הנזק הסביבתי והבריאותי למבקרי הקניון, נענתה כי אין לעירייה יכולת מבחינה חוקית למנוע את העישון במעברים, מה שהתברר כתגובה הסותרת את החוק.

נעמי לא ויתרה ופנתה למשרד הבריאות שעמד לצידה והעמיד את העירייה על טעותה.

עוד ב-mynet:
"עישנו סמים ליד בית הספר ובמהלך יום הלימודים"
הלכו רחוק: אסור לעשן נרגילה בפארק
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"החוק אוסר על עישון בקניונים ללא אבחנה בין סוגי קניונים, וגם אילו הייתה אבחנה שכזו, הרי שגם בחלק הסגור אנשים מעשנים ללא הפרעה", כתבה נעמי בפנייתה למבקר העירייה. "אבקשכם לדאוג לקיומו של החוק בקניון".

תשובת המבקר הפתיעה את נעמי. "קניון ערים בנוי בצורה מאוד מיוחדת וקיימים בו מעברים פתוחים. על פי ייעוץ משפטי שקיבלה העירייה, החוק למניעת העישון בנוסחו הנוכחי אינו מותיר לעירייה אפשרות לפעול למניעת העישון במעברים הפתוחים בקניון", כתב המבקר. "לאחרונה עבר בכנסת תיקון לחוק מניעת העישון, שמחמיר את האכיפה, אך הוא טרם נכנס לתוקף".אלא שהחוק עצמו אוסר עישון בכל סוגי הקניונים. נעמי פנתה שוב לעירייה והסבה את תשומת לבם לחוק, אך לא קיבלה תשובה נוספת.

בינתיים התקבלה לאחרונה תגובה ממשרד הבריאות שמגבה את נעמי. "עמדת העירייה אינה מקובלת עלינו", כתבה עו"ד אלינה מישר, משנה ליועצת המשפטית
במשרד הבריאות. "חל איסור כללי על העישון בקניון, ללא הבדל בין שטחים מקורים ולא מקורים. פרשנות זו ברורה ונוסח החוק מאפשר לעירייה לפעול למניעת עישון במעברים הפתוחים. על העירייה לדאוג להצבת שלטים לאיסור עישון באזורים הפתוחים".

סיור השבוע בקניון מגלה אכן שלטים חדשים האוסרים על העישון במקום, אולם מנגד מאפרות רבות שעל חלקן בדלי סיגריות ואפר.

מהעירייה נמסר: "אנו פועלים למניעת העישון במסגרת האמצעים העומדים לרשותנו. על פי החוק, בעל העסק, חייב לפקח ולעשות הכל כדי למנוע עישון במקום הציבורי. במידה ולא הופסק העישון חייב הנ"ל להודיע למוקד העירוני כדי שהפיקוח יגיע למקום".

מקניון ערים נמסר: "קניון ערים מוגדר כאזור ללא עישון. ברחבי הקניון מוצבים שלטים האוסרים על העישון ואין בשום מקום בשטחו מאפרות".