לראשונה סטודנטים בעלי הפרעת קשב וריכוז יוכלו לקבל במרכז שירות ש.י.ל (שירות ייעוץ לאזרח) בכפר סבא מידע ועזרה, על מנת למצות את זכויותיהם במסגרת הביטוח הלאומי.

עוד ב-mynet:
הבינתחומי: הסטודנט מגיע לעבודה עם מטוס
תכירו: ורד, 43, דוקטור למשחקי מחשב
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

הפרעת קשב וריכוז מוגדרת תחת סעיף נכות בביטוח לאומי. תחת הגדרה זו, יש זכויות רבות המגיעות לסטודנטים, אך רבים מהם לא יודעים זאת. בנוסף, חלק גדול מהמאובחנים ויתרו מראש על הלימודים, בגלל הקושי להתמודד או לעמוד בהוצאות כספיות עבור שירותים מיוחדים ועזרה.

מי שהרימה את הכפפה היא עו"ד סיגל באואר, מתנדבת במרכז ש.י.ל זה שלוש שנים, ומתמחה בנזקי גוף. באואר היא בעצמה אמא לילד עם הפרעת קשב ומכירה מנסיונה האישי את ההתמודדות עם האבחונים והמוסדות השונים, ואת הזכויות המגיעות לבעלי הפרעת קשב וריכוז."הרעיון להקים את השירות בא מהשילוב של הניסיון שלי עם הבן שלי ועם העיסוק שלי בסטודנטים נכים", מסבירה עו"ד באואר, שביחד עם יפעת וגשל, מנהלת המרכז, הקימו את השירות לסטודנטים. "באופן כללי, הרבה סטודנטים לא מכירים את הזכויות שלהם, וחלק מהמטרה שלנו להנגיש את המידע".

באואר מספרת כי היא נתקלה בסטודנטים רבים עם הפרעת קשב וריכוז, שלא היה להם מושג שיש להם זכויות בביטוח לאומי, היכולות להקל עליהם ולעזור להם בלימודים. "פעמים רבות סטודנטים עלולים להירתע מהאבחון ולא ללכת ללמוד, כי הם לא מודעים למה שמגיע להם", אומרת וגשל.

"במסגרת זו, מתנדבי ש.י.ל ייתנו במהלך או לפני תחילת הלימודים לסטודנטים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז או סובלים מלקות למידה, אפשרות להגיע לסניף על מנת לברר האם הם זכאים לקבל מהמדינה סיוע כספי משמעותי במהלך תקופת הלימודים. הסיוע יכול לכלול למשל, קצבת מחייה, שכר דירה, שכר לימוד, הוצאות נסיעה, מחשב נייד, מדפסת או שיעורי עזר".

המטרה של המרכז היא גם להגיע לאותם צעירים עם הפרעת קשב, שמראש פוסלים את האפשרות ללמוד בגלל הלקות. לכן המידע אודות השירות מופץ בקרן
להכוונת חיילים משוחררים, דרך מרכזי צעירים וגם במוסדות לימוד גבוהים יותר, דרך האינטרנט.

עו"ד באואר מדריכה סטודנטים ופונה למרכזי צעירים ברשויות מקומיות, מעבירה הרצאות ומפגשי ייעוץ לסטודנטים בנושא. "חשוב לנו להגיע מבעוד מועד לצעירים ששוקלים לא להירשם ללימודים, כיוון שהם בטוחים שלא יצליחו", אומרת עו"ד באואר.

"יש הרבה צעירים שלא מאובחנים וחווים קשיים גדולים בלימודים. המטרה קודם כל למשוך את החבר'ה האלה לעשות אבחון נכון, ומשם השמיים הם הגבול". באואר מאמינה שעל ידי איתור אותם צעירים לא מאובחנים, סיכוייהם להשתלב בלימודים ולהצליח יגדלו.

השירותים בש.י.ל ניתנים ללא תשלום על ידי 75 מתנדבים, מתוכם 15 עורכי דין ושלושה סטודנטים למשפטים. שאר המתנדבים הם אנשי מקצוע בתחומים שונים כמו עובדים סוציאליים, כלכלנים, ויועצים משפחתיים.