השבוע האחרון היה סוער במיוחד בכוכב יאיר-צור יגאל - במיוחד בקבוצת הפורום שמנהלים תושבי היישוב היוקרתי ברשת הפייסבוק. עלבונות והשמצות גזעניות, כעסים וגם תמיכה ופרגונים, אשר התחילו בעקבות השכרת בית ביישוב לאדם דרוזי.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

זהבה אבטה, מנהלת משרד התיווך 'גולדן סטארס', הייתה הראשונה שמצאה את עצמה מותקפת בפייסבוק, לאחר שתיווכה בהשכרת בית לעורך הדין ואיש העסקים, רוני סלמן, במקור מכפר סאג'ור, ולאשתו היבה, כלכלנית.

התושב אמיר לוין הצית את האש כאשר כתב לה: "זהבה, יש דברים שלא עושים בשביל כסף. חשוב לשמור על צביון יהודי ביישוב, לטובתו ולטובת ילדינו".
המתווכת אבטה, שנגדה הופנו בתחילה הטענות, ענתה בתגובה: "ההחלטה אם לבוא בעיסקה עם אדם זה או אחר היא של בעלי הבתים בלבד. אני כמתווכת מציגה את הבתים... ההחלטה על סגירת עיסקה נשארת בידי הצדדים - ויותר מזה - אסור לי להתערב בהחלטות או חתימות על פי חוק".

בימים שלאחר מכן, קבוצת הפייסבוק געשה ורעשה. מצד אחד, אנשים שתמכו בדבריו של לוין, ומצד שני הרבה מאוד תושבים אשר הביעו את הזדעזעותם מדבריו. למשל, כתב תושב: "יש פה חבורה של אנשים שהם פשוט ביוב. הכללה היא חלק נכבד מגזענות ואתם רבותיי וגבירותיי, גזענים עלובים. בושה".

ולהלן, תגובה נוספת: "אני לא מבינה מה הבעיה. לא רוצה להיזכר במשטרים אחרים שלא השכירו בתים ליהודים או לא נתנו להם ללמוד באוניברסיטאות וכד'".
ועוד אחת: "זו אחת ההתכתבויות הגזעניות והחשוכות ביותר שעלו כאן בפורום. אני מתבייש בשם היישוב".

כאות מחאה על התמיכה לה זכה סלמן, שני תושבים החליטו לעזוב את קבוצת הפייסבוק. אחד מהם כתב בציניות: "השם הראוי לקבוצה הזאת הוא אולי ...נגיד 'שמאלני צור-יגאל כוכב-יאיר'. חברים, יש לי עוד רעיון! הטוב מכולם: 'חסידי אומות צור יגאל כוכב יאיר'".הפוסט של סלמן
סלמן לא נותר אדיש לכל הרעש וההמולה שנוצרו סביבו. הוא כתב פוסט ארוך ומפורט, שבו הוא מבהיר כי אין לו שום כוונה לעזוב את היישוב או להיבהל מהגזענות כלפיו.

"אני גר ואמשיך להתגורר ביישוב וכל מי שיש לו בעיה עם העובדה הזאת, יכול לעלות על עץ ולתצפת כל היום על חתולי רחוב", כתב בתגובה לדברים. "אם מר לוין סבור שמדינת ישראל היא המדינה שלו לבד, אז כנראה שיש לו טעות. מדינת ישראל היא המדינה שלי לא פחות ואני שירתתי ועודני משרתה נאמנה. אני, יתר בני משפחתי ויתר בני עדתי, לא צריכים תעודת יושר מאיש וזכותי לגור היכן שאחפוץ.

"חשוב שמר לוין יידע כי מה שעשיתי למען המדינה רק בשבוע האחרון, ייקח לו עשר שנים ברצף לעשות... לא באנו לכבוש את היישוב ולא להקים בתי תפילה דרוזים. באנו לגור במקום טוב ולגדל את ילדינו בסביבה איכותית ולהיות חלק מקהילה פלורליסטית ונאורה, אז לסיכום, אנחנו נמשיך להתגורר ביישוב על אפו ועל חמתו של מר לוין וכל אלו התומכים בו".

סלמן בן ה-37 הגיע לכוכב יאיר-צור יגאל לאחר שגר בחיפה ובכפר סאג'ור, שם גם נולד. הוא שירת בצבא בחטיבת בנימין בשומרון ולמד משפטים במכללת 'שערי משפט'.

השבוע סיפר סלמן כי איכות החיים בכוכב יאיר היא גבוהה, טוב לו לגור ביישוב, יש לו ולאשתו חברים רבים ואין לא כוונה לעזוב. "לא אזוז מכאן, בטח לא בגלל אמירות של גזענות", הוא אומר.

למה בחרת לגור בכוכב יאיר?
"משתי סיבות. רציתי לגור ביישוב ברמה גבוהה עם תושבים איכותיים, שבו אוכל לתת חינוך טוב לילד שלי. היישוב גם נמצא ליד כביש 6, ואני יכול בקלות לנסוע ממנו דרומה וצפונה. אני נוסע הרבה לדרום וגם לצפון, כי יש לי משרד בחיפה ואני נוסע הרבה לראות את הילד שלי".

הייתה לך בעיה לשכור דירה בכוכב יאיר?
"שום בעיה. ההיפך".

למה כתבת את מספר הטלפון והכתובת שלך בפייסבוק?
"כי אין לי מה להסתיר. אם למישהו יש בעיה איתי והוא רוצה להבין מי אני, הוא יכול להתקשר אליי. ביתי פתוח לכולם, ללא הבדל מין, גזע, דת ולאום. כל מי שמעוניין להכיר אותי ואת משפחתי מקרוב מוזמן לביתי בכיף ובכבוד".

אתה מופתע מגילוי הגזענות כלפיך?
"עד היום אף פעם לא נתקלתי באפליה ובגזענות מצד יהודים. גם רוב התגובות היו נגד מי שכתב את הדברים. הגזענות הזאת נובעת כנראה מזה שיש אנשים שמפחדים מזרים, והם לא יודעים מה זה דרוזים, שעזרו לבנות את המדינה".

דיברת עם אמיר לוין?
"כן. אמיר התקשר אליי והתנצל. ואנחנו בסדר. אני לא חושב שצריך לעשות רעש ממה שקרה. אני מאמין בשתיקה ובהבנה. היו כמה עשבים שוטים, אבל לא צריך להתרגש מזה".

פרט מעניין הוא שהבית שסלמן שכר שייך ללא אחר מאשר אורי אור, לשעבר אלוף פיקוד מרכז וצפון, וחבר כנסת ה-13 וה-14, שהיה מועמד לתפקיד שר הביטחון מטעם מפלגת העבודה. אור זכור כמי שאמר "המרוקאים אינם סקרנים מס