כבר שנתיים שדיירי הבניין ברחוב זליוונסקי 5 בשכונה הירוקה בכפר סבא מתלוננים כי רק בנס עוד לא קרה אסון בבניין בו הם מתגוררים ושעל דירותיו שילמו מאות אלפי שקלים.

בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

לדבריהם, למרות שמדובר בבניין מגורים חדש, שבנייתו אמורה הייתה להיעשות באישור ותחת תקני הבנייה הירוקה, הפכו חייהם לסיוט מתמשך עקב אי השלמת הבנייה על ידי חברת "מנרב", האחראית על הפרויקט.

לטענתם, החברה קיבלה לידיה טופס 4 מעיריית כפר סבא, המאשר את אכלוס הבניין וחיבורו לחשמל, והחלה לאכלס את הבניין בטרם פתרה מספר לא קטן של בעיות קריטיות שמסכנות את חייהם מדי יום.

חשש מדליפות צינור גז שהותקן, לדבריהם, בחופזה, רטיבות בקירות החנייה התת קרקעית, ורעש מפוחים בלתי פוסק, הם רק חלק מהבעיות היומיומיות אותן נאלצים הדיירים, לטענתם, לסבול מאז עברו להתגורר במקום.

"אנחנו מאוד כועסים", אומר חבר בוועד הבניין. "בניית הלובי של הבניין לא הושלמה מעולם, כמו גם הסאונה שהובטחה לנו, או מועדון הדיירים שלא נבנה. כל אלו היו הבטחות של החברה כלפינו, במעמד החתימה על החוזים, ואלו רק חלק מהצרות".עיקר הטענות של דיירי הבניין הן על אופן התקנת צינורות הגז בבניין, שלדברי הדיירים, מסכן את חייהם מדי יום.

"מבדיקה שעשינו התברר כי צינורות הגז הולחמו על ידי ביצוע מעקף לתקרה האקוסטית", אומרים הדיירים. "מדובר בהתקנה לא תקנית, שמסכנת אותנו.

פנינו לחברה והזהרנו מפני דליפת גז העלולה להביא לפיצוץ של הבניין כולו. החברה שלחה את ספקית הגז ועשו כמה תיקונים קטנים, אבל הלחמה מסוג, בסמוך למערכת חשמל, אסורה וללא אישור ממכון התקנים".

בנוסף, מתלוננים הדיירים כי כבר מספר פעמים נפלו אריחי חיפוי מאחד הקירות החיצוניים של הבניין. "רק בנס איש לא נפגע מהאריחים", אומר אחד הדיירים.

"מהנדס שהזמנו למקום קבע כי מדובר בסכנת חיים של ממש. החברה מצידה טוענת כי היא קיבלה אישור ממכון התקנים על החיפוי. אנו דורשים בדיקה חדשה של מכון התקנים ולתקן את הליקוי המסוכן".

עוד טוענים הדיירים כי גם איכות חייהם נפגעה ומהחלום על שכונה ירוקה הם נותרו עם בניין מרעיש ובעייתי."כשעבדו על החניון שכחו לעשות ניקוז, כנראה, וזה גרם לנזילת המים בחניון, שם גם נמצאים המחסנים", הם טוענים.

"בכל פעם שיורד גשם נוצר מאגר מים בחניון וכשפנינו לחברה על כך, התשובה שקיבלנו הייתה שאנחנו לא מבינים בנושא. בנוסף, אנו סובלים מרעש בלתי פוסק שיוצרים מפוחי האוויר בחניון והחיים כאן הפכו לפשוט לבתי נסבלים".

מחברת "מנרב" נמסר: "אין כל בעיה בהעברת צנרת הגז והדבר נעשה בכפוף לייעוצם ואישורם של חברת הגז, מכון התקנים ומכבי האש. הרטיבות בקומת המרתף לא נוצרה כתוצאה מנזילת מים כנטען אלא מהצטברות לחות, זאת, לאחר שמי מהדיירים החליט על ניתוקם של מפוחי האיוורור.

כפתרון לייבוש המקום, הופעלו מפוחי האיוורור באופן קבוע, והפעלתם גורמת לרעש מסוים והכרחית למניעת הצטברות לחות. כלל הרעשים בבניין נבדקו ואין כל חריגה מעבר למותר בחוק התכנון והבנייה בישראל. בנוגע לטענות על נשירת אריחים, לא מדובר בנשירת אריחים, אלא בחלק אריח שהתנתק ממקומו עקב פגיעה מיכנית של מעלית משא הובלות של אחד הרוכשים בפרויקט".

מעיריית כפר סבא נמסר: "הטענות המועלות הינן באחריות החברה הקבלנית שבנתה את הבניין, ולא באחריות העירייה. בבדיקה שנערכה בבניין נמצאו כל המערכות תקינות, בין היתר מערכת הגז המרכזית, כולל צובר גז, מערכות כיבוי האש, המים, הניקוז, והחשמל ורק לאחר קבלת כל האישורים והבדיקות הוצא לבניין טופס 4 על ידי העירייה".