מצד אחד, שמחה גדולה - ריבוי של לידות תאומים בתקופה האחרונה בכפר סבא, מצד שני - יותר ויותר אימהות שכורעות תחת נטל האימהות, בעיקר הצעירות שבהן. בדיוק לצורך כך הוקם בכפר סבא לפני שלוש שנים פרויקט 'אם לדרך', במסגרתו אימהות ותיקות מתנדבות בליווי נשים צעירות לאחר לידה. כעת, יוצא הפרויקט בקריאה לנשים נוספות לבוא להתנדב בשל פניות רבות יותר לסיוע ממחלקת הרווחה.

עוד ב-mynet:
קבוצת תמיכה בפייסבוק לאימהות צעירות
קבוצת תמיכה להורים לילדי הפגייה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"יש מגוון שלם של אימהות מכל הרבדים, מהמעמד הגבוה ומשפחות מוכרות מהרווחה", אומרת יוזמת הקבוצה סימה בן שמואל, מנהלת מחלקה למשאבי קהילה בעירייה. עלה צורך מכיוון הרווחה ועובדות סוציאליות שטיפלו בנשים אחרי לידה ואלה דיברו על בדידות ועל ריבוי מידע בנוגע לאוכל ומזון, וכך נוצר בלבול רב.

"הנשים לא יודעות למי להאמין ואיבדו את תחושת הבטן האימהית. היום כבר לא מגדלים את הילדים בשבט. כל אחת יושבת לבד, ופתאום יולדת קרייריסטית נשארת לבד עם תינוק בוכה, ומשם הדרך לחרדה ודכדוך היא מהירה". את הקבוצה מלווה אשת מקצוע, פז רענן, שנותנת הדרכה מקצועית לאימהות המתנדבות.עבור היולדות זו עזרה ענקית. אם לתאומים שלוותה על ידי שתי מתנדבות סיפרה השבוע: "אני נפרדת השבוע משתיהן, שתי נשים מקסימות שבחרו בהתנדבות מבורכת זו, ופינו זמן כדי להיות איתי ועם ילדיי. משבוע לשבוע הרגשתי בטוחה ורגועה יותר. בעצתן של המתנדבות, בניתי לילדים סדר יום שנותן לי קצת מרווח נשימה והיום אני מסתדרת רוב השבוע לבד ללא כל עזרה ואני אמא מאושרת".

האמהות המתנדבות, כולן אימהות לילדים מעל גיל שנתיים וחלקן אפילו סבתות שבאו לעזור לאימהות צעירות, כל אחת מהמקום שלה. "הן מאפשרות ליולדת
להתקלח, לנוח, מלוות אותה לטיפת חלב וכדומה", אומרת בן שמואל. "עכשיו אנחנו עם הפנים לקבוצה נוספת בשל האחוז הגבוה של ילודת תאומים בכפר סבא".

"אישה שילדה סובלת בדרך כלל מעייפות כרונית שמקשה לראות כל דבר באור ורוד", מסבירה אחת המתנדבות. "כשאת עייפה ועמוסה אנשים עם כוונות טובות, לא מקילים עלייך, ואת צריכה לשחק את המאושרת. אנחנו באות מהמקום של עברנו את זה, גם לנו השבועות הראשונים היו מאוד קשים. תמיכה והבנה זה העניין".