בשיאה של תקופת הבחינות, החיים של אורי ושרון (שמות בדויים) תוססים כמרקחה. כמו מרבית הסטודנטים, גם הם נאבקים להגיע לשיעורים, להגיש עבודות בזמן ולהוציא את הציונים המקסימליים במבחנים.

עוד ב-mynet:
טיסת לילה: הצעירים מקיימים מרוצי מכוניות ברחובות
פרוזאק וסכינים בגרביים: 3 בני נוער מדברים מהלב
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

אורי הוא סטודנט בן 30, המלהטט בין המחקרים להתמחות בלימודי מדעי ההתנהגות, ושרון בת ה־25 נאבקת לשרוד בתחרות בקורס לימודי מדעי המחשב, במסגרתו היא לומדת. מדי סוף שבוע הם נוסעים מהמוסדות האקדמיים לבית ההורים בכפר סבא, נפגשים עם חברים ומשתדלים לנוח כמה שעות.

בשלב מאוחר יותר, לאחר שרובכם כבר הלכתם לישון, עולים אורי ושרון על לבוש אזרחי ומגיעים לתדרוך. המשימה המוטלת עליהם: שמירת הסדר הציבורי בכפר סבא.

במסגרת תוכנית מלגות ייחודית של עיריית כפר סבא, יוצאים סטודנטים וסטודנטיות סמויים למוקדי הבילוי, לפארקים ציבוריים ולאזורים תעשייתיים, השוממים בסופי השבוע.

המשימה: מניעת רעש, אלימות, ונדליזם והפרות סדר ציבורי. האמצעים: מקסימום עירנות, תחושת שליחות וחיבור קרוב ל"מקום שגם אנחנו היינו בו עד לא מזמן". כל זאת במסגרת פרויקט "כוח מניעה" של המשרד לביטחון פנים ובשילוב מרכז הצעירים העירוני, שמתנדביו נחשפים לראשונה.האח הגדול
בכל סוף שבוע, מהשעה 22:00 ועד השעה 03:00 לפנות בוקר, מסתובבים אורי ושרון עם סטודנטים נוספים ברחובות כפר סבא, כשהם לבושים במיטב המותגים המוכרים לבני הנוער, לעתים ביחד ולעתים עם בן זוג אחר, ונראים כמו כל בן נוער אחר בעיר. חזותם לא מסגירה אפילו לא לרגע את היותם סטודנטים, שסיימו כבר לפני מספר שנים את לימודי התיכון.

הסטודנטים המשתתפים בפרויקט, הנושא את הכותרת 'כוח מניעה', נבחרו בתום ראיונות קפדניים, ומקבלים תמורת השתתפותם בפרויקט מילגת לימודים שנתית מ"קרן ספיר", קרן המלגות העירונית, בסך מחצית משכר הלימוד.

"כבר בערב פעילותו השני, 'כוח מניעה' סיכל קטטה שפרצה בני נוער ושהייתה עלולה להפוך למקרה עם נפגעים", מספרת מנהלת התוכנית בעירייה, שירלי זלצר, שמעידה שהשינוי במעבר לכוח המורכב מסטודנטים צעירים הורגש למן הרגע הראשון.

סוד הקסם הוא, ככל הנראה, הדמיון הפיזי של הסטודנטים, שגילם הממוצע נע סביב 25 שנים, לבני הנוער, שאינם צעירים מהם בהרבה. להערכת זלצר, דמיון זה הוא שעוזר למתנדבים להתאקלם במקום האירוע, ללא משיכת תשומת לב מיוחדת.

"כיום, בני הנוער זה משהו קצת אחר מאז שאנחנו היינו בגילם", אומר אורי. "יש קווים מאוד דומים, אבל היום יש למשל יותר גישה לאינטרנט והתקשורת ביניהם זמינה כל הזמן ובכל רגע נתון. גם כשאתה נמצא ברחוב יש לך קשר למה שקורה במקומות אחרים, ולחברים ולבית הספר".

"בכפר סבא יש המון גינות ציבוריות, זה משהו מאוד יפה שגם מאוד מאפיין את העיר", מנסה שרון דווקא לגונן ולהצדיק את בני הנוער המשועממים. "טבעי שיהיו אפילו כמה בני נוער שידברו חזק בלי לשים לב".

השניים גם מציינים כי מעבר לקטטה בה נתקלו בתחילת פעילותם, לשניהם לא יצא להיתקל במקרי אלימות קשים. "זה בעיקר מקרי רעש", אומרת שרון. "לפעמים גם ונדליזם, מעבר לכך מדובר באמת במקרים יוצאי דופן".

עם זאת, גם אורי ושרון מרגישים את התוצאות של פעולותיהם בשטח ואת המודעות לנושא בקרב בני הנוער. "אני חושב שהם (בני הנוער) חשים שיש שינוי, יש מודעות גם של מוקדי ביטחון לנושא ונוכחות מוגברת שלהם בשטח", אומר אורי.

"הם מגיעים לזירות ובני הנוער לא מבינים איך אותם סיירים הגיעו לזירות כל כך מהר. זה קצת משעשע ומעניין לראות את התגובות שלהם". אורי מודה שאמנם זכה לזהות פרצופים של בני נוער שנתפסו שוב ושוב בקלקלתם, ועם זאת מדגיש: "הסיירים מתודרכים שאין פה אקט ענישתי, יש פה רעיון של הרתעה. הגישה היא יותר אנושית, אכפתית, רגישה. החבר'ה בסיור מבינים את זה. צריך להרגיש שיש נוכחות, מישהו שנמצא שם בשטח כי אכפת לו ממה שקורה".

תעסקו בתחום החינוך בעתיד?
אורי (מחייך): "זה הכיוון. זה מקצוע שאני רוצה ללכת אליו, אבל מהכיוון של הפסיכולוגיה, אני עובד כיום כעוזר מחקר בבית חולים 'שניידר' כשהמחקר שלנו עוסק בין היתר בנשירת בני נוער מבתי הספר, אז יש כאן חיבור שנוצר בין התיאוריה של האקדמיה לעשייה בשטח, להבין את הבעיות, להתמקצע בתחום וגם לתרום לקהילה באמצעות הכלים שאני רוכש".

יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא: "יזמנו את הפרויקט על מנת שיפעל בתקופת הקיץ עם בוא החופש הגדול, במטרה להגביר סיורים יזומים של כוח תושבים, בשעות הלילה. ההתנדבות היא ערך עליון בקרב תושבי כפר סבא. חלק גדול מאוכלוסיית העיר לוקח חלק בפעילות ורק כך אנו מגיעים לתוצאות אי