בסוף החודש יושק בקניון ערים בכפר סבא בית הכנסת "חסד לאברהם". בהנהלת הקניון טוענים כי פתיחת בית הכנסת לא תשפיע על אופי הקניון, אך התושבים, בעיקר אלו המתגוררים מעל הקניון ובסמוך לו, לא משתכנעים.

עוד ב-mynet:
החזנית האורתודוכסית הראשונה: "קראו לי 'חצופה'"
נתניה: החילונים דורשים לפתוח את החוף בשבת
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

ההחלטה להקים בית כנסת במרכז קניות הנמצא בליבו של העיר, אינה שגרתית. בנוסף, בקניון פועלים במהלך השבת בתי קפה ומסעדות, ולא ברור איך אלו אמורים להשתלב יחד עם פעילותו של בית כנסת, אליו מגיעים שומרי שבת.

לדברי הנהלת קניון ערים, בסוף החודש יושק בית הכנסת, על שם אברהם בן-ישעיהו, הצפוי להיפתח בכיכר העיר, בסמוך לחנויות ולגן השעשועים החדש, ובהנהלה מביעים תקווה כי הוא יהווה מרכז תפילה לבאי ושוכרי הקניון מהמגזר הדתי.

בהנהלה טוענים כי הקמת בית הכנסת אינה צפויה להשפיע במאום על פעילותו הסדירה של הקניון, לרבות על פעילות המסעדות ומקומות הבילוי שפתוחים גם בסופי השבוע.

"בית הכנסת הוקם כמענה לצורך שעלה מצד חלק משוכרי הקניון וכשירות לעובדי הקניון, המאפשר להם לקיים את מצוותיהם", מסבירים בהנהלת המקום."הקמת בית הכנסת לא תשנה את אופי פעילות הקניון בשום צורה והוא אינו בא על חשבון מרחב מתחם הקניות. בתי הקפה והמסעדות, אשר קיבלו היתר מיוחד לפעול בשבת במסגרת רישוי עסקים מול העירייה, ימשיכו לפעול".

"איך מצפים שאנשים יבואו להתפלל במקום בו ברגע שהם יוצאים מהתפילה הם רואים חילול שבת מול עיניהם?", שואל מנגד אחד התושבים הדתיים, המכריז כי אינו מתכוון לפקוד אותו. "הקמת בית הכנסת במרכז הקניון עלולה ליצור בעיות ברגע שהמקום ייפתח".

מיקי, חילונית הנוהגת לפקוד את הקניון, אינה מבינה מדוע יש צורך כלל להקים בית כנסת דווקא במרכז קניות ובילוי. "יש כאן פוטנציאל לפגיעה בחירות התושבים", היא אומרת בתהייה על ההחלטה. "אין ספק שפתיחתו של בית כנסת במרכז הקניון תשפיע על האזור כולו ועל התושבים. לא ניתן באמת לצפות שבצד אחד של המתחם יגיעו מתפללים לבית הכנסת, בשבתות ובחגים, ובסמיכות מסעדה תהיה פתוחה. זה פשוט לא יעבוד.

"צריך שיהיה חופש דת וחופש מדת. יום שבת זה הזמן היחיד שאני, כחילונית, יכולה לבלות בו ואני רוצה שגם הילדים שלי יוכלו לבלות בסוף השבוע, מבלי שאצטרך להסיע אותם לערים אחרות. אם יש מחסור בבתי כנסת באזור הרי שניתן ואף רצוי למצוא מקום ראוי ומכובד יותר להקמתו".

מעיריית כפר סבא נמסר: "הנושא לא נמצא בתחום אחריותינו".