איריס בר-און (58), הפסיכולוגית-סקסולוגית ושדרנית הרדיו מכפר סבא, מאמינה שכל שדרוש כדי להתנדב הוא רצון טוב ונכונות להסתכל על המצוקות של אנשים מסביב. בימים אלה היא מנסה לייסד בשרון רשת של מתנדבים, בשם "מלאכים", וחולמת על התרחבות הפעילות לכל הארץ, פעילות שתסייע למי מי שבמצוקה, אם בתרומה כספית, אם בציוד, ואם בסיוע נפשי.

עוד ב-mynet:
רעננה: משפחה בת שבע נפשות בדירת חדר וחצי
אם חד הורית נלחמת בסרטן נדיר: "מי יטפל בילדים שלי?"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"מה שאני עושה בעצם זה לאנשים שקשה להם בנקודת זמן זו או אחרת ומנסה לא רק להביא להם אוכל אלא לתרום להם כדי שלא יידרדרו לפת לחם", מסבירה בר-און. "המטרה היא לסייע להם לא רק בנקודה זמנית, אלא להרים אותם מהמצב אליו הגיעו".

כדוגמה מביאה בר-און את סיפורו של מכר, שותף לדרכה בפרויקט, אשר העמיס על רכבו טיטולים ותחליפי חלב לאישה שנותרה ללא מזון לתינוקה. "ככה אנחנו מונעים את ההידרדרות הטוטאלית שלהם" מסבירה בר-און. "כשאדם נמצא במקום קשה, קשה לו לחשוב בהיגיון ואז צריך איזה מלאך שיושיט לו יד וירים אותו".

"מלאכים", כדברי בר-און, יכולים לפעול בדרכים שונות, בין אם באמצעות שיתוף הבעיה בפייסבוק, באמצעות הרמת טלפון לעירייה או פשוט דרך ליווי אדם נזקק בשעה שהוא נאלץ לקיים מו"מ עם הבנק. לא בכדי היא קוראת לפרויקט 'אמץ משפחה, אמץ אדם'.

"אם אני שומעת על אם שצריכה לקנות לילדים שלה ספרים, אבל אין ביכולתה הכלכלית לעשות זאת, אז אני הולכת איתה וקונה לילדים שלה ספרים, מהכסף שלי", מסבירה בר-און. " כך למשל, נתקלתי בבחורה צעירה, בסך הכל בת 23, שישנה בתחנה המרכזית כי לא היה לה איפה לישון ואיפה להיות. פניתי לעיריית כפר סבא, הפכתי עולמות עבורה והיום היא מזכירת מנכ"ל בחברת היי-טק. אחת כזו, לאן הייתה מגיעה ללא סיוע? אם אני מרימה אותה, אני הופכת אותה לאדם טוב יותר שלא תלוי בחסדי המדינה".בר-און מוסיפה ומספרת כי היא מנצלת את הקשרים הרבים שלה, כולל עם מפורסמים למיניהם, כדי לסייע לכל אלו שנקלעו למצוקות חיים שונות.

"אני מפעילה את הקשרים שלי, משתמשת בסלבים לפעמים, משחדת אותם לפעמים ואומרת להם: 'תעזרו לי, אני אעזור לכם'. לאט לאט גדל הפרויקט מבחינת מספר המתנדבים. אני כל הזמן כותבת על זה וצריך לומר לאנשים: צריך להושיט יד. תסתכלו ימינה, תסתכלו שמאלה. יש אנשים שצריכים ללכת ללשכת הרווחה והבושה אוכלת אותם. אנשים צריכים לומר: בואו נרים אותו משם, בואו נחזיר אותם לעמוד על הרגליים".

אחד האנשים להם עזרה בר-און היא פזית (שם בדוי) מכפר סבא, שלפני 17 שנה נזרקה לרחוב כשהיא חסרת כל. פזית עלתה לשידור בתוכניתה של בר-און, ומאזיניה של השדרנית התגייסו לעזרה, לבקשתה של בר-און, שכרו עבורה דירה וקנו לה אוכל ובגדים.

"היא אף פעם לא נטשה אותי, גם היום כשאני עומדת על הרגליים", אומרת פזית. "גם אם זה רק להקשיב. היא גם עשתה לי קניות בסופר, היא עשתה איתי המון
שיחות, עודדה אותי, קנתה לי מיקרוגל לבית, כל פעם פינקה אותי במשהו. אפילו עכשיו שזה לא חומרי, שאני לא צריכה, אני בכל זאת יודעת שיש לי את הגב.

"איריס תמכה בי, כל הזמן שלחה אותי לראיונות עבודה. בלי העזרה שלה נראה לי שלא הייתי חיה בכלל. אני לא יודעת כמה זמן הייתי שורדת ברחובות. בזכותה לא הגעתי לא לסמים ולא לזנות".

כיום, מספרת בר-און, לאחר שהחליטה להקים את רשת אנשי קשר "מלאכים" באזור השרון, היא נמצאת במו"מ עם זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה לשעבר, לגבי שיתוף פעולה רשמי וראשון של הפרויקט עם ערים בשרון. את הפרויקט היא מעוניינת, לדבריה, להמשיך ולהפעיל רק באמצעות מתנדבים ובסיוע העיריות, אם יתאפשר, אך לא דרך עמותות הרווחה השונות הפועלות באזור.

"יש לי בעיה עם כל מיני עמותות, כי אני חושבת שלפעמים אנחנו מפספסים את האדם עצמו", היא מסבירה. "פעילות מהסוג הזה צריכה להתבצע אך ורק בהתנדבות, בלי תמורה חוץ מהסיפוק האדיר שבלתרום לזולת. אני רוצה שבכל עיר יהיו לי נציגים, שזה משהו שיאמצו בכל הארץ".