במסגרת אירועי חגיגות שמחת בית השואבה שהתקיימו ביום שלישי בשבוע שעבר בפארק העירוני בכפר סבא נדרשו נשים להפסיק לרקוד באותו אזור יחד עם הגברים, בניגוד לפסיקת בג"צ הקובעת כי הפרדה בין המינים במקומות ציבוריים היא בניגוד לחוק.

עוד ב-mynet:
החזנית האורתודוכסית הראשונה: "קראו לי חצופה"
הפגינה נגד מנהג תרנגול הכפרות - ונרגמה בביצים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מעדויות של נשים אשר נכחו במקום, עולה, כי במהלך האירועים הן נדרשו מספר פעמים להפסיק לרקוד ולאחר שסירבו, איים הרב שניהל את האירוע, מטעם ארגון "חב"ד בכפר" בהפסקת החגיגות.

"זאת ממש חוצפה", טוענת אפרת, בת 25, שהגיעה עם אמה ודודתה לקחת חלק בחגיגות. "רקדנו, נהנינו, ואז פתאום אמרו לנו שאסור לנו לרקוד. אני ואמא שלי היינו המומות. אמרו לנו שזה אירוע סגור של חב"ד והם אלה שמארגנים אותו ואנחנו צריכות לכבד אותם. איימו עלינו שאם לא נפסיק לרקוד יכבו את המוזיקה".

"הפארק זה מקום ציבורי. אני מכבדת את הדת אבל אי אפשר לבוא ולדרוש דבר כזה. מצאנו את עצמנו רוקדות מאחור, בשקט. זאת לא צורה. דודה שלי הגיעה מנתניה ומאוד התאכזבה. זה פשוט לא נתפס"."זה אירוע דתי"
"אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה, תכבדו את המעמד", אמר הרב במהלך הערב. "גברים יכולים לרקוד, נשים לא. בעזרת השם בשנה הבאה נשתדל לעשות רחבה גם לנשים, שתהיה באופי צנוע ביותר".

יש לציין כי מדובר באירוע שאורגן בחסות העירייה, ודבר קיומו אף פורסם ברחבי העיר ובאתר האינטרנט העירוני, תחת לוגו העירייה, והתקיים אף במעמד ראש העירייה, יהודה בן-חמו. המופע כלל הופעה של הזמר ציון גולן ומופע להטוטים והתקיים לא הרחק מהכניסה המזרחית של הפארק ברחוב בן-יהודה.

"מדובר בעוגמת נפש, לא פחות". אומרת דפנה, בת 42, שהגיעה לחגיגות יחד עם בעלה ושני ילדיה. "אני מכבדת את הממסד הדתי אבל מה שקרה הוא לא פחות מכפייה דתית. אם אני אישה זה אומר שאני מצורעת? שאסור לי לרקוד וליהנות? הילדה שלי שאלה אותי למה אסור לה לרקוד, לא ידעתי מה להגיד לה.

"שמחת תורה זה חג במסורת היהודית. לא משנה אם אתה דתי או חילוני, החג הזה שייך לכולם, נשים וגברים. דרשו מאיתנו, הנשים, מספר פעמים במהלך האירוע להפסיק את הריקודים כי זה כביכול לא היה מעשה צנוע. אתה שומע על מקרים כאלה במקומות כמו בית שמש. לא ציפיתי שדווקא כאן, בכפר סבא, בעיר בה גדלתי רוב חיי, דבר כזה יקרה".

מהרב יואל ימיני, יו"ר "חב"ד בכפר", נמסר: "שמחת בית השואבה היא אירוע דתי ואמורים לנהוג בו בכבוד. על פי ההלכה, נשים לא אמורות לרקוד עם גברים. כך נהגו גם בתקופת בית המקדש. זה אירוע של חב"ד, בו צריך לשמור על כללי הצניעות ומי שמגיע למקום צריך להתאים את עצמו. כל מי שהגיע, ידע במה מדובר ומי שלא, התבקש להתאים את עצמו לאופי הדתי של האירוע. קיבלנו תגובות מאוד חיוביות על האווירה השמחה שהייתה. אני חושב שנתנו לציבור את מה שהוא מבקש".

מעיריית כפר סבא נמסר: "מדובר באירוע פרטי נקודתי של חב״ד, שנוהל ותוקצב על ידי חב"ד ויועד מראש לקהל הדתי".

הכתבה מתפרסמת בסוף השבוע ב"ידיעות השרון"