עופות לא מרוטים, כמויות לא מספקות והרבה מאוד שמן - אלו הן חלק מטענות ההורים לילדי גני יול"א (יום לימודים ארוך) בכפר סבא שמוחים בחריפות נגד חברת הקייטרינג "מבושלת", המספקת את המזון לגנים. לטענתם, האוכל אינו הולם את תנאי המכרז בו זכתה החברה ואף פוגע בבריאות ילדיהם.

עוד ב-mynet:
אין מתקנים בגן: הילדים משחקים במקלות ובאבנים
תזונאית: ילדים שאוכלים ארוחת עשר בלתי מזינה סובלים משינויים קיצוניים ברמת האנרגיה
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

כאשר ענבר ורדי, אם לילד בגן "חופית" בעיר, מנסה להסביר מה פסול באוכל המוגש לבנה מדי יום בגן, היא פשוט מצביעה על תמונה של המנה שהוגשה לבנה. התמונה שוורדי מצביעה עליה היא של מנת ספגטי בולונז, ש"צף בשמן והמון רסק עגבניות", כדבריה. "הילדים מקיאים ומשלשלים בלי הפסקה", היא אומרת. "הילד שלי נכנס לחרדות מהאוכל. האוכל מבושל בכל כך הרבה שמן שאי אפשר שלא להקיא ממנו".

בתמונה אחרת נראית מנת עוף, גם היא ספוגה עד כלות בשמן ועטורה כתמים לבנים. "אני כבר לא מדברת על העופות שהם לא נקיים ולא תמיד מרוטים", אומרת ורדי, בהתייחס לתמונה, "אם זה היה סתם לא טעים אז הייתי אומרת וואלה, פינוק של ילדי שמנת ולא הייתי עושה מזה עניין, אבל רואים את האוכל ויש גבול. אם בחברה ידעו שהם לא יכולים לעמוד בתנאי המכרז, הם היו צריכים להיערך מחדש".עוד מתלוננים ההורים, כי בחלק מהגנים מורגש מחסור בכמויות המזון. כמו כן טענו כי החברה אמורה לספק, בהתאם למכרז, כמות מסוימת של מנות צמחוניות, אך בשל מיעוט במנות אלו, כגון שניצלים מתירס, נאלצים הילדים לחלוק את המנות, ביניהם.

בגנים אחרים, כך מסתבר, נוהגים ההורים לקנות לילדים לחם וממרחים מכספם האישי וצוותי הגנים נאלצים לנקות את המזון לפני שהוא מוגש בארוחת הצהריים. "בצוות הגן מסננים את האוכל לילדים, מנקים, דולים את השמן כמה שאפשר ויש דברים שמסופקים לגן שפשוט נזרקים, כי הם לא ראויים למאכל", אומרים ההורים.

בשבוע שעבר, במסגרת המאבק להפסיק את החוזה עם חברת הקייטרינג, צולמו המנות המוגשות לילדים והועלו לעמודי הבית בפייסבוק.

מהעירייה נמסר: "לאור הצטברות התלונות הוחלט לצאת למכרז חדש לאספקת ארוחות בגנים. עד לבחירת זכיין חדש, חברת 'מבושלת' תספק את האוכל בגנים תוך פיקוח צמוד, אכיפה והטלת קנסות במידת הצורך. בנוסף, העירייה תעסיק דיאטנית/ יועצת תזונה אשר תלווה את הכנת המכרז, תפקח על טיב ואיכות המזון בגנים ותערוך בדיקות מדגמיות".

מחברת הקייטרינג נמסר: "חברת 'מבושלת' כפופה ומחויבת לחוזה עם עיריית כפר סבא, שבו מצוינים כל תנאי ההזנה, האסתטיקה ואיכות המוצרים המסופקים באמצעותנו. תמונות אקראיות של מנות מבושלות, אינן מייצגות את איכות וטעם המוצר. כל המוצרים עומדים בדרישות התקן והחוק. בנוגע לאיכות המזון, תפריט הצהרונים נבנה בשיתוף תזונאית החברה וסוכם עם אגף החינוך ונציגי ועד ההורים. התפריט מזין ואינו כולל מוצרים מעובדים.

"יצוין, כי במוצר אשר עומד, לאחר הבישול, זמן מה עד ההגשה, נוצרת הפרדה של הנוזלים, אשר צפים מעל למוצר. ערבוב קל של המוצר פותר את הבעיה. נתחי העוף שצולמו הם מנתח עוף אמיתי, אשר סופק ללא רוטב על פי דרישת ההורים. לגבי הטענות על מחסור במנות צמחוניות - תלונה זו אינו מוכרת לנו. ביום שלישי ביצענו ביקורי פתע במספר גנים והתגובות שקיבלנו מהגננות אינן עולות בקנה אחד עם כל המידע שהוצג בפייסבוק. הילדים נצפו כשהם אוכלים בתיאבון רב את הארוחה. אנו מוחים על הפרסומים חסרי הפרופורציה של מספר הורים. נמשיך לשרת את ילדי הגנים בהתאם לנדרש.