תושבת כפר סבא הגישה ביום ראשון שעבר לבית משפט השלום בעיר תביעה על סך 2.5 מיליון שקלים נגד רשת המרפאות האסתטיות "פרופורציה", במסגרתה, היא טוענת, הוטרדה מינית על ידי אחד מהסניטרים העובדים, לכאורה, ברשת.

עוד ב-mynet:
רומי מ"המירוץ למיליון": "אני חייבת הגדלת חזה"
המנהלת תובעת את ההורה: "הוא השמיץ אותי בפייסבוק"
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

מכתב התביעה עולה כי בחודש יוני השנה עברה רונית (שם בדוי) ניתוח להגדלת חזה בבית חולים פרטי בבת ים, בו מבוצעים ניתוחים על ידי הרשת, המתמחה במתן שירותי רפואה אסתטית.

"לאחר הניתוח, משהתאוששה התובעת מן ההרדמה, הוביל אותה סניטר באלונקת גלגלים למחלקה בה אמורה הייתה להתאשפז", נכתב בכתב התביעה. "בדרך, בהיותם לבדם במעלית, הרים הסניטר את השמיכה שכיסתה את גוף התובעת, הפשיל את מפתח צווארון החלוק שלבשה, הביט בשדיה החשופים והעיר הערות לגבי תוצאת הניתוח, כל זה ללא הסכמתה ולמורת רוחה של התובעת".

"זאת הייתה הרגשה מזעזעת". אומרת רונית. "צריך להבין, כשאישה ניגשת לניתוח כזה, היא ניגשת עם המון מטען רגשי שהיא סוחבת איתה. איך תיראה, איך יסתכלו עליה, מבחינת יחסים רומנטיים. זה מטען רגשי כבד. זה הדבר הכי אישי והכי נשי שלי."הייתי חסרת אונים. לא יכולתי להגיב ולא היה לי מה לעשות בנידון. הידיים שלי היו שמוטות לצדדים. הוא שלח יד כלפי החולצה שלי והרים את החלוק והסתכל. הייתי חשופה לגמרי מתחת לחלוק. שאלתי אותו מה הוא עושה והוא ענה לי שהוא בוחן את הניתוח בהשוואה לניתוחים אחרים. לא היה לי זמן להתנגד, זה כל כך הפתיע אותי. הייתי בשוק, הרגשתי כמו חתיכת בשר. זה היה לחלוטין ניצול של כוח ותפקיד. זה הרגיש כאילו זאת לא הפעם הראשונה שהוא עושה את זה".

לאחר המקרה, פנתה רונית לגורמים המוסמכים לכך ברשת, אך לדבריה, שום התייחסות לא הייתה בנידון. "התובעת פנתה הן לרופא המנתח והן לנתבעת והתלוננה על האירועים דלעיל, אך אלה לא עשו מאומה בתגובה לתלונתה". "במסגרת פנייתה, הודיעה התובעת לנתבעת על המעשה שעשה בה הסניטר, ובתוך כך דרשה ממנה לברר את תלונתה ולקבל את פרטי הסניטר.

"פנייה זו לא נענתה עד עצם יום הגשת תביעה זו, למותר להרחיב את הדיבור על התעלמות הנתבעת, המדברת בעד עצמה ועולה כדי אטימות, אי-אכפתיות ורשלנות רבתי, אשר הכשירה אווירת ההפקרות ואיפשרה את ההתרחשות. אם יתברר שהסניטר שטיפל בתובעת אינו 'עובד' שלה אלא מועסק בשירותה בדרך אחרת, אזי טוענת התובעת כי גם אז חבה הנתבעת גם באחריות שילוחית למעשיו ו/או מחדליו".

"בכלל לא חשבתי להגיש תביעה כי חשבתי שיפתרו את זה משמעתית והרגשתי שעשיתי את שלי", אומרת רונית. "הם לא הגיבו. המעט שהם יכלו לעשות זה להראות מעט אכפתיות. מהרגע שיצאתי מהניתוח היחס היה שונה. לא היה לי עם מי לדבר".

"מדובר בהטרדה מינית, העולה כדי מעשה מגונה בנסיבות מחמירות, תוך ניצול מצבה של התובעת", אומרת עו"ד דיקלה ברנס, המייצגת את רונית. "מטופלת
שהיתה מטושטשת, לאחר ניתוח שעברה זמן קצר קודם לכן, הוטרדה על ידי סניטר של הנתבעת. מקרה מצער זה הינו חלק מתופעה חברתית חמורה ומזעזעת, שיש למגרה הן במישור הפלילי, על ידי הטלת עונשים כבדים, והן במישור האזרחי, על ידי פסיקת פיצויים עונשיים ופיצויים לדוגמה בסכומים משמעותיים, למען יראו וייראו.

"בענייננו, קודם להגשת התביעה פנינו לרשת 'פרופורציה' בהודעה על המקרה ובדרישה לבירורו ולקבלת פרטי הסניטר, על מנת למצות עימו את הדין. פנייתנו לא זכתה כלל למענה מצד רשת המרפאות. התעלמות זו עולה כדי אטימות, חוסר אכפתיות ורשלנות רבתי, אשר הכשירה את הקרקע לאווירת ההפקרות".

מרשת מרפאות "פרופורציה" נמסר: "התביעה התקבלה במשרדינו רק בשבוע שעבר ובכוונתנו ללמוד את עיקריה בטרם נוכל להגיב. יחד עם זאת כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, שעל פניו, טענות התובעת הופנו לגורם הלא נכון ונפעל למחוק את שמנו מכתב התביעה".