סליחה, אבל האם את מתכננת היריון נוסף? סביר להניח שאם את בגיל הפוריות, זו בדיוק השאלה שתישאלי במהלך ראיון העבודה הבא שלך. וגם אם השאלה הפולשנית הזו לא תישאל, כדאי שתדעי שזה בדיוק מה שמטריד את מוחו של המעסיק הפוטנציאלי שלך, בזמן שהוא מבקש ממך לפרט את תוכניותייך לעתיד הנראה לעין.

עוד ב-mynet:
הבוס התנכל לעובדת ויפצה אותה ב-75 אלף שקלים
סטודנטיות: מכרנו את הבגדים שלנו כדי להתקיים
בואו להצטרף לעמוד "ידיעות השרון" בפייסבוק

"מבחינת המעסיק, אישה שמחפשת עבודה היא רחם מהלך", קובעת נירית גלר מכפר סבא, יועצת ומאמנת לחיפוש עבודה, מחברת הספר "המדריך המלא לבחירת ומציאת עבודה - השתלבות נכונה ובניית קריירה" (הוצאת "נוצה").

למרות הקביעה הפסימית הזאת, גלר עצמה היא ההוכחה שניתן למצוא עבודה גם בתור "רחם מהלך". במשך שנים היא עבדה במשרה מלאה בתחום ניהול משאבי אנוש, והיא מאמינה שלמרות הדעות הקדומות ונתוני האבטלה הגואים, בכל זאת אפשר להשיג את עבודת החלומות שלך."רוב האנשים אינם יודעים איך למקסם את היכולות והאפשרויות שלהם בחיפוש עבודה", אומרת גלר. "הם חושבים, למשל, רק איזה סוג עבודה הם רוצים, אבל לא מסתכלים על סוג החברה שמתאימה להם. יש אנשים ששולחים אותן קורות חיים לכל המעסיקים, וזו טעות. צריך לדעת להתאים את קורות החיים לסוג העבודה והחברה. אנשים צריכים גם לדעת להגיע למקסימום הזדמנויות וללמוד איך להציג את עצמם ואת המידע בצורה הכי טובה, יעילה ואטרקטיבית".

איך אדם אמור להציג את עצמו בראיון עבודה?
"למשל, אני אומרת לאדם: 'ספר לי על עצמך', כמו שעושים בראיונות, ודבר ראשון, האדם אומר את שמו, בן כמה הוא ושהוא נשוי ואב לילדים, אבל המעסיק כבר יודע איך קוראים לו, את גילו, וממש לא בטוח אם הדבר שבאמת הכי מעניין אותו זה לשמוע שהוא נשוי עם ילדים. מה שצריך לעשות הוא להתמקד במה שהמעסיק רוצה לשמוע. אני אומרת להם: 'תנשמו שנייה ותרפו כשאתם נכנסים לראיון, כי המעסיק מסתכל על הפנים שלכם'. כשמדברים עם מישהו והפנים שלו מחייכות, הכל נראה אחרת".

נהגת מרוצים
גלר (46) מלווה את מחפשי העבודה בתהליך שהם עוברים עד מציאת העבודה. יש המסתפקים בפגישת ייעוץ אחת, ויש שעוברים אצלה סדרה בת 15 מפגשים של תהליך אימוני במציאת עבודה. הייעוץ כולל סימולציית ראיון ותיקון הבעיות שצצות, עזרה במיקוד בסוג העבודה הרצויה, סיוע בכתיבת קורות החיים, מחשבה על דרכי הפצה אפקטיביות ועוד. גלר גם עוזרת ליצור את מה שהיא מכנה "נאום המעלית", נאום קצרצר שבמהלכו האדם יפרט במינימום זמן את יכולותיו בצורה מסקרנת.

איך ניתן לשדרג קורות חיים?
"למשל, באמצעות יצירת סקרנות אצל המראיין. הגיע אליי אדם שעסק בניהול מו"פ. לפני שלוש שנים הוא עבר להוראה, והוא רצה לחזור למו"פ. הוא התלבט איך להציג את זה. הדרכתי אותו לכתוב שבשלוש השנים האלה הוא עסק בהגשמת חלום, בניהול פרויקט אישי, בלי להסביר יותר. ככה הוא יצר סקרנות ובראיון הוא הציג את העניין בצורה הכי נכונה. הרעיון הוא לקחת משהו ערטילאי שהמעסיק לא יבין, אבל שמחפש העבודה לא ייפול בגללו. בקורות החיים לא צריך לספר את כל מה שעברת בחיים, אלא רק את מה שרלוונטי לתפקיד".

מה תכתוב אישה שלא עבדה במשך עשר שנים?
"היא יכולה להציג את קורות חייה בצורה יצירתית ומסקרנת. למשל, מישהי שעבדה כמנהלת מכירות, אבל בעשר השנים האחרונות גידלה את ילדיה ולא עבדה - הוצאנו מקורות החיים שלה את התאריכים והשארנו רק את העבודות שהיא עשתה בעבר. חוץ מזה היא כתבה שבשנתיים האחרונות היא הייתה נהגת מרוצים".

סליחה?
"כן. זה עורר את הסקרנות של המעביד אשר הזמין אותה לראיון. כשהוא שאל אותה מה פירוש נהגת מרוצים, היא ענתה שבשנים האחרונות היא הסיעה את כל בני משפחתה לכל מקום וכולם היו מרוצים".האישה האובדת
כשגלר פתחה את משרד הייעוץ שלה לפני חמש שנים, היא התמקדה תחילה בייעוץ לנשים, בהתחשב בכך שהנשים מהוות מגזר עם בעיות ספציפיות, או במילים פחות מכובסות - רבות מהן סובלות מאפליה על רקע היותן נשים.

"המעסיקים יודעים שאישה כבר מועסקת בתפקיד אמא" אומרת גלר, "והם יודעים שהילדים הם הדבר החשוב ביותר עבור רוב האימהות. לכן צריך לשכנע את רוב המעסיקים שאפשר לשלב בין אימהות לעבודה. נשים מתקשות יותר במציאת עבודה, כי מבחינת המעסיק הן רחם מהלך. נשים לא יודעות את זה, אבל כשמעסיק קורא את קורות החיים של מישהי בת 30, נשואה ללא ילדים, הוא בדרך כלל ישים את קורות החיים האלה בצד, כי ברור לו שבקרוב היא תיכנס להיריון, ואז היא תיעדר מהעבודה.

"הצעירה שמתראיינת לא חושבת שהיא תחת הקטגוריה של אמא, אבל המעסיק מסתכל על זה ככה. גם כשמגיעה אליו אישה בת 34 עם ילדה בת שלוש, הוא ישים את קורות החיים שלה בצד,