צילום: יוגב עמרני אחרי קצת יותר מארבע שנים בתפקידו התובעני ורווי היצרים המשיק גם לפוליטיקה, החליט מנכ"ל עיריית כפר סבא, אשל ארמוני, להמשיך הלאה. להתקדם במעלה סולם השירות הציבורי. אל תתפלאו אם בעוד מספר חודשים יתמנה למנכ"ל משרד ממשלתי. ולא. הוא לא עוזב בגלל טיב מערכת היחסים שלו עם ראש העירייה, יהודה בן חמו. כך הוא מבהיר חד משמעית. "אני בחרתי לעזוב וזה היה התזמון הכי נכון מבחינתי ומבחינת המערכת".

עוד ב-mynet:
בלי הסכמת ההורים: תלמידים בכפר סבא יחויבו להביא לפטופ לכיתה
"סדינים מלוכלכים וזוהמה": מה קורה בבית החולים "מאיר"?
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

הקליק
ארמוני (55), תושב רמת השרון, הוא דמות שונה בנוף הרשויות המקומיות. הוא לא צמח בסמטאות העיר או בין כותלי העירייה, הוא לא הגיח היישר מהמגזר הציבורי, והעובדה שבמשך תקופתו כמנכ"ל האיש נשאר כמעט אלמוני, מעידה על אישיותו. הוא שירת כקצין בשייטת 13, השתחרר בדרגת סרן ולאחר לימודים לתואר ראשון בהיסטוריה וכלכלה באוניברסיטה העברית, הוא התגייס לשירות המוסד הישראלי, במהלכו סיים שני תארים שניים, האחד במינהל עסקים ופילוסופיה, והשני במדע הדתות.

במשך 23 שנים פעל בשירות המדינה, שנים רבות גם לא חי בארץ ובתפקידו האחרון שימש ראש אגף תחת ראש המוסד מאיר דגן. במהלך השנים בתפקידו הלא פשוט, הוא הצליח גם להפוך לאיש משפחה מסור, התחתן פעמיים והוא אב לחמישה. בתו הקטנה בת 3, והוא כבר סב לילדה בת שנתיים.

ארמוני השתחרר מהשירות ב-31 באוקטובר, 2010. יומיים לאחר מכן כבר נכנס ללשכת מנכ"ל העירייה בכפר סבא. "היו לי כמה אפשרויות להיכנס למגזר הציבורי. מכר שלי אמר לי שבעיריית כפר סבא מחפשים מנכ"ל, אחרי תקופה בה אף אחד לא שימש בתפקיד. לא הכרתי את יהודה בן חמו, לא שמעתי עליו וגם לא הרבה על כפר סבא בכלל. הגעתי לראיון, היה בינינו קליק והתחלתי לעבוד. אני בהחלט חושב שיהודה לקח סיכון כשמינה אותי, הרי זה תפקיד אמון והוא לא הכיר אותי, מה גם שזה תפקיד שמחייב ידע. בסופו של דבר אני חושב שזה השתלם לשנינו".

למרות שינוי תפיסה משמעותי שהיה צריך לעבור, ארמוני אומר שהמעבר מתפקידו ללשכת המנכ"ל, עבר בקלות. "יש בעירייה אנשים ברמה גבוהה. האיזון ביניהם הפך את המקום לנוח מבחינתי. באתי עם ניסיון מארגון גדול וזה יתרון כשעוברים לארגון גדול אחר".

ארמוני ניסה בתקופתו להתרחק ממאבקי כוח פוליטיים בתוך העירייה, המנוגדים לאופיו. עם זאת, גם הוא הבין שבארגון שכזה יש הכרח במעט כלים וכישורים פוליטיים. מה גם שהוא רוצה לקפוץ לליגה של הגדולים. "אני סבור שבתוך פוליטיקה ארגונית אני מתנהל טוב. צריך לדעת לייצר הרמוניה וסנכרון למרות היצרים. והיו כאלו כמו בכל מקום", הוא אומר. "אבל הייתה כאן תרבות ארגונית, החלטות שהתקבלו בשיתוף פעולה ובנועם". גם אם לא הכיר את העובדות, סביר להניח כי למד, כי במשך השנים לא מעט מקורבים לראש העירייה יהודה בן חמו, או נושאי תפקידים בכירים - עזבו בטון צורם. מספיק להזכיר את אייל יוניאן, בוקי צ'יש ודני הרוש.

ארמוני מערער לחלוטין על טענות לפיהן לא היה המוציא העיקרי לפועל בתחומיו. "אם ראש עירייה ומנכ"ל מגיעים למצב שהם כותבים על דף נייר 'זה שלי, זה שלך', הם בבעיה. לא היה לנו דף כזה. עבדנו בהרמוניה, אחרת הייתי קם והולך". עם זאת, אומר ארמוני, שבתחום אחד היה מעורב פחות. "מלבד היותו ראש העירייה, יהודה משמש גם כיו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. בנושאים שם הייתי מעורב פחות, כמו קודמיי. חוץ מזה, לא היה עניין אחד שהעליתי בפניו והוא אמר לי זוז הצדה".

גם את החופשה הארוכה שלקח מהתפקיד בתחילת השנה, והעובדה שבמשך תקופה הגיע למשרדי העירייה רק פעמיים או שלוש בשבוע הוא יודע להסביר, ודוחה כל טענה על מחשבות עזיבה מוקדמות שהיו במוחו או יחסים מעורערים עם מי מבכירי העירייה. "הייתי מעורב בפרויקט מול משרד החינוך, פרויקט שאמשיך כעת. כשהבנתי שהפרויקט הזה ישאב אותי, חשבתי שיהיה לא נכון שאעבוד בעירייה ואקבל ממנה כסף בזמן שאני עושה עבודה אחרת. קיבלתי אישור ממשרד הפנים לחופשה חלקית ללא תשלום ולהמשיך בתפקידי כמנכ"ל ברבע משרה. היו אנשים שידעו להחליף אותי בעירייה".

ובכל זאת, עולה השאלה מה גרם לארמוני לעזוב תפקיד שנה בלבד לאחר תחילתה של קדנציה. "מבחינתי, אני עוזב בנקודת הזמן הכי הוגנת כלפי ראש עיר. אם הייתי עוזב שנה לפני הבחירות, הייתי מכניס את ראש העירייה ואת המערכת לסחרור. היה נכון לעזוב כעת, כשהמערכת מיוצבת, כשתוכנית העבודה והתקציב לשנת 2015 עומדים ורוב השיבוצים הסתיימו. אנחנו על דרך המלך וזו נקודת זמן שתאפשר למחליפה שלי לעשות את מה שהיא צריכה, ולהגיע לבחירות הבאות עם אג'נדה משלה".ההספק
ארמוני בנה תוכנית עב