צילום: יוגב עמרני בסיום שיחתנו מבקשת ממני שרן השכל, מי שנמצאת מקום אחד אחרי חבר הכנסת אורן חזן ברשימת הליכוד, שהיא לא תצטייר כמתונה. קראתם נכון. "ישנם גורמים בליכוד שמנסים לצייר אותי ככזאת ממניעים פוליטיים וחשוב לי לא לעשות רושם כזה. העניין הוא שאני לא מסוגלת להתבטא בקיצוניות, זה לא באופי שלי", היא מסבירה.

עוד ב-mynet:
"התדמית המלאכית שלי לא נכונה": דליק ווליניץ מדבר על הכל
אום אל פחם: הכלבה נותחה באכזריות והורעבה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה של mynet

אבל מה לעשות שקורות החיים של השכל, 31, מלמדים שהיא יכולה הייתה בקלות להשתלב באחת מרשימות המרכז-שמאל מתון בכנסת הנוכחית. היא למדה וטרינריה והייתה פעילה למען בעלי חיים, היא בעד דו קיום בארץ והבנת הצד הפלסטיני, ואף הייתה חברת מועדון הדיבייט של האוניברסיטה הפתוחה ("שם בהחלט יש יותר שמאלנים מימנים"), רחמנא ליצלן.

אך השכל היא בדיוק האדם שמנפץ תדמיות. בכל פעם שהיו מי שחשבו שהיא חלשה מדי או לא מתאימה למסגרת, היא הוכיחה את ההיפך הגמור - ולזה נגיע בהמשך. כשאני שואל אותה אם כבר אמרו לה שהיא לא נראית ימנית קלאסית, היא לא מתרגשת ושולפת תשובה. "אני לא נשמעת כמו הימנית שהתקשורת מציגה. זהו הכשל העיקרי.

התקשורת מנסה להציג אותנו, את הליכודניקים, כ'אנשי השוקולד' כמו אלה שהשתוללו במטוס, אבל אנחנו לא כאלה. הרבה מאיתנו הם סטודנטים שמתאגדים בתוך התאים, יש הרבה אנשי רוח וכלכלה, אנשי אקדמיה ועורכי דין. זאת התמונה שהתקשורת לא מציגה".את יכולה להשוות למשל בינך לבין מירי רגב?
"ההבדלים ביני לבין מירי רגב הם לא כאלה גדולים. יש לי הרבה מאוד הערכה כלפיה וחבל לי שהתקשורת מציגה רק את המשפטים הפרובוקטיביים שלה".

אבל המשפטים האלה נאמרים. יש מי שאומרים שזו דמות שהיא לובשת, כי היא יודעת שזה מה שיעזור לה להיות פופולרית בקרב הציבור הזה
השכל נשארת שניות ארוכות חסרת מילים ואז אומרת: "זה לא משהו שאני רוצה להתייחס אליו".

קנדה, כפ"ס, אוסטרליה
אבל רגב היא לא הדבר היחיד שהשכל מנסה להתרחק ממנו. גם הסיפורים אודות מעלליו לכאורה של אורן חזן, כפי שפורסמו השבוע, אף שהם עשויים לפתוח בפניה דלת למשכן הכנסת, הם לא משהו שהיא רוצה להתייחס אליו. "זה לא יהיה אחראי מצדי להתבטא בנושא כשיש יותר שאלות מתשובות", היא אומרת. "יש טענות כלפיו שהוא מכחיש אותן. עדיף שאני אשאיר את זה ככה".

בשיחות שלנו עם חבריה של השכל, הם אומרים כי היא מכירה את חזן באופן אישי, כמו שהיא מכירה את כל חברי הכנסת ופוגשת בהם בישיבות הסיעה. כבר חודש שהיא לוקחת בחשבון שהיא תיכנס לכנסת, אבל בעיקר משום שיש גורמים שרוצים בקידום לשגרירות באו"ם. "אם אכנס לכנסת, זה רק בנסיבות טובות", היא אומרת להם. "בחדרים סגורים היא בהחלט אומרת בקול, שאם הסיפור של חזן נכון, אז הוא מאוד חמור", אומר אחד ממקורביה. "אבל כרגע היא מעדיפה שלא לדבר על זה בקול מסיבותיה שלה".

השכל נולדה בקנדה ועלתה לכפר סבא עם הוריה בגיל שנה. למדה בתיכון "כצנלסון" בכפר סבא ואחר כך בתיכון "אנקורי" ברעננה במגמת קולנוע. באוגוסט 2002 התגייסה לשרת כלוחמת קרבית במג"ב. אחרי הצבא היא טסה לארה"ב לשנה ואז עברה לגור שש שנים באוסטרליה - שם למדה להיות אחות וטרינרית ועבדה בבית חולים לחיות. מאוחר יותר התנדבה בעמותה שמצילה חיות בר ומשיבה אותן לטבע.לארץ היא חזרה לפני שלוש שנים. "אחרי הרבה שנים בחו"ל הבנתי שהבית זה פה ושאנחנו צריכים לשמור עליו, להילחם עליו ולשפר את כל מה שיש לנו פה", היא מסבירה.
בין עיסוקיה בארץ היא ניסתה להקים מיזם להגנה על חיות הבר בארץ. "לא הצלחנו להרים אותו, כי היו תקלות מסוימות והתנגשויות עם רשויות. אין ספק שלמדתי על בשרי מה היא הביורוקרטיה הישראלית. בחו"ל אתה לומד איך מוסדות ומערכות שונות עובדות בצורה יעילה, והבנתי שדווקא בבית שלנו אנחנו צריכים את אותו הדבר ולשאוף להשתפר ולהתקדם כל הזמן".

בימים שאחרי המחאה החברתית, החליטה השכל לפנות לפוליטיקה. "החלטתי ללכת להתנדב אצל מיקי איתן ולעזור לו לקדם את המטרות והאג'נדות שלו", היא מסבירה. "הוא בן אדם מדהים. לצערי הוא לא נכנס לרשימה בפריימריז, אז המשכתי לעבוד בסניף הליכוד בכפר סבא ולעסוק בפעילות הפוליטית של הליכוד. התמודדתי גם בבחירות למועצה בכפר סבא ברשימת הליכוד אבל לא נכנסתי, כי קיבלנו רק מנדט אחד, אבל אני חברה בוועדה לאיכות הסביבה של העירייה וחברה במועצת הנשים".

אנגלית, צרפתית, ערבית
השכל שולטת בשלמות בשלוש שפות - עברית, אנגלית וצרפתית. עכשיו היא מתכננת גם ללמוד ערבית. "התחלתי עם האפליקציות", היא צוחקת. "יש אפליקציה שאתה יכול לדבר אליה והיא מדברת אליך בחזרה. מדובר במשפטים בסיסיים כמו 'הילד שותה מים'. אבל